بدنبال سیلاب‌ها و بارش‌های اخیر در استان همدان خسارت‌های جانی به 6 تن رسید.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، از پنجمین روز بهار 98 استان همدان شاهد کم نظیرترین بارش ها بود. این میزان بارندگی به خصوص در مناطق جنوبی کم نظیر بود و در مدت زمان کوتاهی موجب پر شدن رودخانه ها، سدها و آبگیرها و تالاب های خشک همدان شد.
بنابراین پیش از بروز سیلاب بازگشایی برخی از بسترهای رودخانه و پل های حاشیه راه که نخاله در آن تخلیه و مسیر عبور آب مسدود شده بود در دستور کار قرار گرفت، هر چند جمع آوری موانع ایجاد شده در مسیر حرکت آب رودخانه ها از بهمن سال گذشته در نشست مدیریت بحران و خدمات سفر به بخشداران، شهرداران و دهیاران توصیه شده بود؛ کارشناسان شرکت آب منطقه ای ملزم به بازدید، سرکشی و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی ناشی از بروز سیل شدند.
با توجه به اطلاعیه های هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در چند روز آینده، لایروبی، پاکسازی و دیواره سازی رودخانه های خطر ساز این استان توسط دهیاران صورت گرفته است.
برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی، جلوگیری از بحران و خسارت به مردم، نخستین نشست مدیریت بحران با حضور استاندار همدان و نهادهای مسئول در پنجمین روز از فروردین ماه امسال با حضور دستگاه های اجرایی و خدمات رسان تشکیل شد.
با توجه به نقشه و پهنه بندی سیل خیزی در استان، مدیریت لازم برای پیشگیری از خسارت صورت گرفت و بر اساس مطالعات پهنه بندی خطر بروز سیل بر مبنای میزان بارندگی و سیلاب ها در 50 سال گذشته تدوین شده بود و برخی از مناطق و رودخانه ها از جمله رودخانه گاماسیاب نهاوند در این پهنه بندی قرار داشته و ساخت و ساز و ایجاد تاسیسات در حاشیه آن ممنوع شد.
منطقه کبودراهنگ نیز در پهنه بندی خطر بروز سیل قرار داشت که با ایجاد سیل بند، طرح های آبخیزداری و آبخوان داری و پخش سیلاب در بالا دست، این مشکل رفع شد.
طبق بررسی های صورت گرفته احتمال بروز خطر در حواشی رودخانه های گاماسیاب نهاوند، حرم آباد ملایر، سرابی تویسرکان و رودخانه آجین اسدآباد بیشتر است، بنابراین پاکسازی و دیواره سازی این رودخانه ها در دستور کار قرار گرفت.
شدت بارش از بعدازظهر یکشنبه یازدهم فروردین افزایش یافت و احتمال بروز سیلاب در نقاط مختلف این استان قوت گرفت که در این راستا اداره کل مدیریت بحران استانداری همدان با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست تا با توجه به شدت بارش ها در نقاط مختلف استان، از تردد غیر ضروری در جاده های درون و برون شهری خودداری کنند.
 

 تخریب پنج هزار و 227 واحد 

 

طبق آخرین گزارش ارائه شده پنج هزار و 227 واحد با کاربری های مختلف در استان همدان تخریب شد و یا نیازمند تعمیر هستند که از این تعداد 2 هزار و 237 واحد مسکونی شهری و روستایی به طور کامل تخریب شدند و نیازمند بازسازی هستند.
از این تعداد سه هزار و 700 واحد مسکونی نیز نیازمند تعمیر است، همچنین 128 واحد تجاری در مناطق مختلف استان که بیشتر مربوط به نهاوند، کبودراهنگ و اسدآباد است تخریب شد که کار بازسازی و تعمیر آنها به زودی انجام می شود. 
علاوه بر این 56 کیلومتر بزرگراه، 123 کیلومتر راه اصلی و 589 کیلومتر راه روستایی آسیب دیدند که گروه ها در حال تعمیر و بازسازی هستند و تردد در آنها انجام می شود. 
همچنین بارش ها 149 پل کوچک و بزرگ را تخریب کرد یا اینکه به دلیل اینکه گنجایش این حجم بارندگی را نداشتند، تخریب شدند.
در بخش کشاورزی نیز 187 راس دام سبک و سنگین در روستاهای مختلف تلف شدند و به 33 هزار و 320 تن محصولات زراعی و 800 تن محصولات باغی خسارت وارد شد و 443 واحد نیز در زمینه ساختمان، تاسیسات و ادوات کشاورزی دچار آسیب و تخریب شدند. 
بارش شدید باران و خسارت های وارده به مناطق شهری و روستایی برق 108 روستای این استان را قطع کرد و شبکه برق رسانی در روستاهای نهاوند، ملایر و بهار بیشترین آسیب را دیدند که گروه های تعمیر شرکت توزیع برق نسبت به بازسازی و اتصال مجدد روشنایی این مناطق اقدام کردند. 
شبکه گازرسانی 11 روستای نهاوند نیز دچار خسارت هایی شد که عملیات تعمیر و ترمیم خطوط انتقال توسط گروههای متخصص انجام شد.

 

پر آب شدن سد ها و مخازن آبی پس از بارندگی


طبق گزارش های دریافتی، 45 میلیون متر مکعب در پشت سد کلان ملایر آب جمع و ذخیره شد و این سد 100 درصد پر شده بود که دریچه این سد باز و هدایت شد تا آسیبی به روستاهای رودخانه نرسد و اگر این مدیریت نبود چالش جدی ایجاد می شد. 
سایر سد ها از جمله اکباتان، شیرین سو و آبشینه نیز با مدیریت خوب مشکلی در بارش های اخیر برای آنها ایجاد نشد.
در سال زراعی گذشته مجموع بارندگی استان همدان 336 میلیمتر ثبت شده است.
همچنین با توجه به ورود سامانه بارشی، از 11 فروردین دریچه های تغذیه مصنوعی و بندهای به منظور کنترل سیلاب باز شد و بندهای تاخیری بهار و صالح آباد و بند کریم پر شد و آب ورودی به رودخانه ها هدایت شدند.
در عین حال تغذیه مصنوعی خنداب در شهرستان اسدآباد پر شد و آب وارد شده به حوضچه این تغذیه مصنوعی نیز وارد رودخانه شد و ظرفیت حوضچه شماره یک تغذیه مصنوعی هارون آباد در شهرستان بهار نیز پر و با باز شدن دریچه، آب به حوضچه دوم منتقل شد و حوضچه های شماره یک و 2 تغذیه مصنوعی کوریجان در همدان نیز پر و آب وارده به حوضچه های دیگر منتقل شدند.
تغذیه مصنوعی سلطانیه و ازندریان در شهرستان ملایر نیز پر شد و آب وارده از طریق دریچه ها و سرریز به رودخانه هدایت شد، در عین حال تغذیه مصنوعی هریان در رزن و سراوک در شهرستان فامنین تکمیل شدند.
با توجه به افزایش بارش ها 62 هزار لیتر در ثانیه آب از سد کلان ملایر به رودخانه سرریز می شود و با افزایش حجم خروجی آب از دریچه تحتانی سد کلان به میزان 80 درصد، میزان خروجی آب از این سد در مجموع سرریز و دریچه تحتانی 62 هزار لیتر در ثانیه است.
میزان ورود آب از رودخانه کلان به سد حدود 55 هزار لیتر در ثانیه بود و ذخیره سد کلان ملایر بیش از 45 میلیون و 500 هزار متر مکعب رسید.
میزان ذخیره آب سد اکباتان نیز از 21 میلیون و 642 هزار متر مکعب گذشت و ورودی آب به دریاچه این سد بیش از 17 هزار و 783 لیتر در ثانیه است که از این میزان 813 لیتر به عنوان آب آشامیدنی مردم شهر همدان از سد خارج می شود.
ذخیره سد سرابی تویسرکان به میزان هفت میلیون و 200 هزار متر مکعب رسید و میزان 300 لیتر در ثانیه از حجم ورودی آب برای کنترل سیلاب از طریق دریچه تحتانی از سد خارج شد.
میزان ذخایر آب سد آبشینه یک میلیون متر مکعب و سد شیرین سو بیش از یک میلیون متر مکعب شده است.

 

ارسال اقلام کمکی به استان های سیل زده

 

اقلام امدادی هلال احمر این استان به مناطق سیل زده کرمانشاه، لرستان و گلستان ارسال شد که اقلام ارسالی به استان گلستان شامل یکهزار و 400 بسته مواد غذایی 72 ساعته و 80 بسته غذایی یکماهه است و 430 تخته پتو، 2 هزار تخته موکت و یک دستگاه خودروی «یونیماک» است.
50 نیرو امدادی، 2 دستگاه موتور روبین، 2 قلاده سگ تجسس و هشت دستگاه خودروی کمک دار، 6 دستگاه کامیون 10 تن، یک دستگاه مینی بوس، یک هزار تخته پتو، یک هزار و 400 تخته چادر، سه هزار بسته غذایی 72 ساعته از همدان به لرستان ارسال شد.
یک دستگاه تریلی، 500 بسته غذایی یکماهه و یکهزار و 500 بطری روغن 810 گرمی برای آسیب دیدگان سیل کرمانشاه ارسال شده است.
شب گذشته نیز نخستین محموله شیر خشک حاوی پنج هزار قوطی در قالب یک کامیون توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان برای کودکان سیل زده لرستان ارسال شد.

 

مرگ 6 تن در همدان

 

ششم فروردین ماه یک موتور سوار با وجود ایجاد موانع سعی در تردد از پل باریک واقع بر روی رودخانه «حرم آباد» ملایر را داشت، در حالیکه سیلاب روی پل را فرا گرفته بود.
اقدام این موتور سوار موجب برهم خوردن تعادل موتورسیکلت و سقوط سرنشینان این وسیله نقلیه شامل پدر و دختر نوجوان در داخل رودخانه شد که با تلاش تیم های امدادی حاضر در محل، پدر به بیرون از رودخانه کشیده شد و در بیمارستان بستری است، اما با وجود تلاش تیم های آتشنشانی و هلال احمر اثری از دختر یافت نشد و تجسس برای یافتن وی همچنان ادامه یافت.
پس از 2 شبانه روز عملیات جستجو و امداد و نجات 60 تیم امدادی برای یافتن دختر نوجوان ملایری، جسد وی پایین تر از رودخانه «حرم آباد» در ورودی ملایر به نهاوند و بروجرد پیدا شد.
همزمان با بامداد 13 فروردین روز طبیعت نیز بر اثر ریزش آوار ناشی از بارندگی های شدید 48 ساعت گذشته، 2 تن در روستای «میشن» ملایر جان خود را از دست دادند.
در این حادثه یک مرد 42 ساله و یک زن 35 ساله بر اثر ریزش آوار جان باختند که با تلاش تیم های امدادی اجساد آنها از زیر آوار خارج شد.
در روز 13 فروردین همچنین یک زن میانسال که قصد عبور از روی رودخانه سرابی تویسرکان را داشت غرق شد که جسد وی یک کیلومتر پایین تر از محل حادثه کشف و بیرون کشده شد.
جسد پسر 25 ساله ناشنوا هم با تلاش تیم های امداد و نجات هلال احمر ملایر از رودخانه «جیحان رود» روستای شوشاب بخش سامن کشف و بیرون کشیده شد.
استفاده از کف کش برای رفع آبگرفتگی با تخلیه آب وارد شده به داخل منزل مسکونی واقع در منطقه شهرک فرهنگیان شهر همدان منجر به برق گرفتگی و مرگ پیرمرد 60 ساله شد.