عباس صوفی گفت: در حوزه بازآفرینی شهری صدور پروانه رایگان برای تعمیرات بافت باارزش، کمک به توسعه و نوسازی کاروانسراها، کفپوش بازار، تشکیل شورای محلات و... از جمله اقدامات انجام شده است.

شهردار همدان در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان همدان  با اشاره به این موضوع که 56 درصد اعتبارات این حوزه حق قانونی شهرداری همدان است، گفت: در حوزه بازآفرینی شهری دو هزار و 500 هکتار از اراضی همدان شامل مناطق کمتر توسعه‌یافته و حاشیه شهر و... در قالب این طرح قرار می‌گیرند.

 

عباس صوفی به انجام اقدامات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حوزه بازآفرینی شهری از جمله صدور پروانه رایگان برای تعمیرات بافت باارزش اشاره کرد و افزود: کمک به توسعه و نوسازی کاروانسراها، کفپوش بازار، تشکیل شورای محلات و... از جمله اقدامات است.

وی بیان کرد: در راستای ارتقای کمیت و کیفیت کار اعتبارات باید در اختیار خود شهرداری باشد و البته با نظارت راه و شهرسازی تا کارها دقیق انجام شود.

معاون شهرسازی و معماری شهردار همدان هم در این جلسه، با بیان این مطلب که مصوبات مطلوبی در ستاد بازآفرینی شهرستان همدان تصویب شده است، عنوان کرد: در اجلاس اوپک از 13 کشور در خصوص سکونت‌گاه‌ها و حوزه بازآفرینی راهنمایی گرفتیم.

مجید یوسفی‌نوید با اشاره به اینکه 5 محدوده هدف تعیین شد، عنوان کرد: در مرحله نخست قرار شد شهرداری نسبت به شناسایی اراضی خالی و فاقد طرح اقدام کند.

وی به اجرای طرح پارک 6 هکتاری خضر اشاره و بیان کرد: 33 پهنه ساخت غیرمجاز شناسایی شده است که جلوگیری از توسعه ساخت و ساز و توانمندسازی آنها در دستور کار است.

یوسفی‌نوید با تأکید بر احیای بناهای واجد ارزش در همدان به اقدامات انجام شده در بازار همدان با هماهنگی میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: کف‌سازی و پیاده‌روسازی سرپل یخچال انجام شده و سنگ‌فرش دره مرادبیک و ساماندهی آن در دستور کار قرار دارد.

وی با اعلام این مطلب که پروژه پیاده‌راه سازی بوعلی، میدان امام(ره) و اکباتان 20 میلیارد تومان هزینه داشته است، عنوان کرد: برای سکونت‌گاه‌های غیررسمی در محلاتی چون خضر و دیزج 30 میلیارد تومان هزینه شده است.

یوسفی‌نوید همچنین به اجرای طرح مطالعات جامع، مرمت، احیا و ایمن‌سازی بازار همدان اشاره کرد و گفت: این طرح به بیش از 1 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که شامل 36 هکتار از محدوده بازار همدان می‌شود.

وی اظهار کرد: حدود 83 خانه قدیمی در شهر همدان وجود دارد که 3 مورد آن در مالکیت میراث فرهنگی است و باید در راستای حفظ و احیا و باززنده‌سازی آن اقدام کنیم.