موج

رسول نصراللهی:

رسول نصراللهی گفت: مطالبات جوانان همان هایی هستند که سال گذشته و در زمان انتخابات مطرح شدند که هرچند گشایش هایی در فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در دولت تدبیر و امید فراهم شد ولی هنوز در برخی از زمینه ها همان خواسته ها و مطالبات به قوت خود باقی ست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، عضو هیئت اندیشه ورز جوان  در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و هیئت های اندیشه ورزجوان استان همدان، خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: نیک می دانیم زمانی که دولت را تحویل گرفتید کشور در بحران بود ولی تلاش و پیگیری های رئیس جمهور  و جنابعالی به جامعه امید بخشید اما معتقدیم هم اکنون نیز کشور در وضعیت مطلوبی نیست و نیاز به تزریق امید مضاعف دارد تا بتواند مشکلات را بطور کامل رفع کند.

وی درادامه بیان کرد: کاهش فضایل اخلاقی جامعه و خلا موجود مابین آرمان های جوانان و مسیر جامعه، رکود و وضعیت نامطلوب اقتصادی، معضل بیکاری و مسکن که منجر به افزایش سن ازدواج و دیگر آسیب های اجتماعی شده است ، بحران های محیط زیستی، پیگیری نکردن منشور حقوق شهروندی و تضییع حقوق قانونی شهروندان مخصوصا برای خدمت گذاران سابق و دلسوزان حقیقی نظام و کشور، ریشه دواندن فساد به خصوص فساد اقتصادی، از جمله معضلاتی است که تاثیر آن بر روی جوانان بیش از سایر اقشار جامعه خودنمایی می کند.

نصراللهی افزود: مطالبات جوانان همان هایی هستند که سال گذشته و در زمان انتخابات مطرح شدند که هرچند گشایش هایی در فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در دولت تدبیر و امید فراهم شد ولی هنوز در برخی از زمینه ها همان خواسته ها و مطالبات به قوت خود باقی ست که اختصارا مهمترین مطالبات جوانان را یادآور می شویم:

  • ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری جوانان به ویژه تحصیل کردگان دانشگاهی، تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش و جوانان و احیای سازمان ملی جوانان که بتواند بصورت ویژه مطالبات جوانان را پیگیری کند.
  •  پیگیری و اجرایی شدن طرح دستیاران جوان که بعد از انتخابات مطرح گردید و بنا به دلایل نامعلوم مسکوت ماند.
  • بهره گیری از جوانان در سمت های اجرایی کشور و ارتقا میزان مشارکت در فرآیند تصمیم گیر که بنا به گفته مسولین حوزه جوانان تنها ۳۰درصد از مدیریت ها در اختیار جوانان قرار دارد .
  • توجه جدی به جوانان نخبه که حرکت شتابان علمی ،اقتصادی و فرهنگی جامعه در گرو حفظ و نگهداشت این گروه است .امروزه نخبگان جوان 
  • برخی تنگنا ها و تنگ نظری ها،وجود قوانین دست و پا گیر و نبود حمایت نظام مند، به شدت در معرض آسیب هستند . این در حالی است که کشور های بیگانه با فراهم کردن تمام امکانات و شرایط زیستی، رفاهی، علمی و تفریحی این سرمایه های گران بها را از کشور خارج می کنند.
  • تسهیل در امر ازدواج جوانان که متاسفانه شرایط حاکم بر ازدواج به دلیل تنگنا های مالی، شغلی، تغییر نگرش ها و اعتقادات در جوانان و خانواده این سنت الهی را متزلزل و پایه های بنیان خانواده، مهد آرامش و آسایش و تعالی انسان را شکننده کرده است.
  • در حوزه های فرهنگی و اجتماعی فضا برای حضور و مشارکت  جوانان به مراتب غبارآلود تر است. تنگ نظری، نبود نظام اجتماعی منسجم، فعالیت های موازی فرهنگی، افراط و تفریط و بسیاری از موانع باعث شده است نشاط اجتماعی جامعه کمرنگ و امکان ایجاد شادی و نشاط از دست اند کاران گرفته شود
  • در حوزه اقتصاد و اشتغال که بزرگترین دغدغه جوانان است این انتظار وجود دارد که دولت تدبیر و امید با حمایت و پشتیبانی از تولید کارگاه ها و بنگاه های خرد زودبازه و تاسیس شرکت های بازرگانی و خدماتی و همچنین شرکت های دانش بنیان وضعیت اشتغال جوانان را بهبود بخشد.
  • با توجه به پتانسیل و ظرفیت های کشور مخصوصا در بخش های کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، فناوری اطلاعات و ...با برنامه ریزی علمی و منطبق با مزیت های فراوان استفاده از نیروی جوان که اغلب تحصیل کرده نیز هستند می توان به کاهش آمار بیکاری کمک کرد. این وضعیت به ناامیدی جوانان و آسیب های اجتماعی بیشتر دامن زده که مشکلات دیگری نظیر کاهش میزان ازدواج و افزایش طلاق و انحرافاتی چون اعتیاد و بزه کاری پدید می آورد.

 وی درادامه اظهارداشت: در حوزه سیاسی انتظارات بسیار فراتر است به طوری که جوانان نیازمند فضای  باز سیاسی بیشتری هستند تا بتوانند به خواسته های خود در این حوزه جامه عمل بپوشانند. فضای باز و قوانین حمایتی جهت فعالیت جوانان در احزاب  قانونی بدون این که دغدغه ی به خطر افتادن آینده شغلی را داشته باشند از دیگر خواسته های جوانان است.

نصراللهی افزود: ایجاد فضای برابر و رفع تبعیض جنسیتی و جناحی می تواند سبب استفاده حداکثری جامعه از توانمندی ها و ظرفیت های اندیشه محور جوانان و بانوان و فعالین سیاسی و مدنی شود. ایجاد تریبون های آزاد اندیشی یکی دیگر از مطالبات  به حق دانشجویان است که به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است‌. امروز این انتظار وجود دارد که حوزه مدیریت کلان جامعه از جوانان به عنوان نیروی آگاه و فعال در سمت های مشاوره در حوزه های مربوط به این قشر استفاده بیشتری شود.

وی در ادامه گفت: در فضای کنونی جامعه، بکارگیری شفافیت و فضای آزاد رسانه ها و شبکه های اجتماعی می تواند به اعتماد جامعه کمک شایانی کند و این امر منجر به افزایش مشارکت اجتماعی، قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی و افزایش آگاهی و ایجاد گفتگوی عمومی در خصوص منافع همگانی می شود. .

عضو هیئت اندیشه ورز جوان خطاب به جهانگیری بیان کرد: ما جوانان معتقدیم برای پیشرفت و توسعه کشور باید شرایطی فراهم شود تا جوانان بتوانند مطالبات خود را به مسئولان و نمایندگان منتقل کنند و با فراهم آوردن شرایطی شبیه هیئت اندیشه ورزان استان همدان با مقیاس کلان تر در فرصت باقیمانده دولت تدبیر و امید  و با اتکا به آرایی که از آحاد ملت گرفته شده است، در پیگیری وعده های خود بکوشد و موجبات پیشرفت و تعالی میهن مان را در سایه آزادی و عدالت فراهم آورد.

وی در پایان از زحمات و ابتکار استاندار همدان که با تشکیل هیئت اندیشه ورز جوان سبب ارتقای جایگاه جوانان و بانوان و مشارکت بیش از پیش آنها شده است، تشکر کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها