موج

شیما حیدری:

شیما حیدری بیان کرد: سرمایه اجتماعی، موتور توسعه کشور است و دست یابی به توسعه، بدون ایجاد، تقویت و استحکام سرمایه اجتماعی بدست نمی آید. وقتی جامعه توانمند شد، دانش افراد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و هیئت اندیشه ورزجوان استان همدان، عضو هیئت اندیشه ورزجوان نهاوند گفت: در این فرصت می خواهم تاملی داشته باشم بر مفهوم سرمایه ی اجتماعی و نقش زنان به عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار در ارتقاء سرمایه اجتماعی کشور.

شیما حیدری بیان کرد: سرمایه اجتماعی، موتور توسعه کشور است و دست یابی به توسعه، بدون ایجاد، تقویت و استحکام سرمایه اجتماعی بدست نمی آید. وقتی جامعه توانمند شد، دانش افراد افزایش یافت و زمینه مشارکت اجتماعی فراهم شد، هنجارها و ارزش های جامعه، درونی و قانونمند شد که همه اینها حاصل وجود سرمایه اجتماعی است، آنگاه سایر حوزه ها نیز حرکت کرده و توسعه متوازن تحقق پیدا می کند.

 عضو هیئت اندیشه ورزجوان نهاوند گفت: مطالعات نشان می دهد در برخی جوامع به دلیل وجود سرمایه اجتماعی بسیار بالا، زمینه برای تفاهم، اعتماد و یکپارچگی مردم، تعاملات و مراودات افراد و سطح همکاری آحاد جامعه افزایش، و هزینه های اجتماعی به شدت کاهش پیدا می کند و در مقابل، کاهش سرمایه اجتماعی منجر به بروز معضلات، بحران ها و تعارضات متعدد اجتماعی می شود. 

همدان جهانگیری (2)

وی گفت: زنان هر زمانی که توانستند در عرصه سیاست، سیاست ورزی کنند، در عرصه اجتماعی و فرهنگی تعیین کننده باشند. در عرصه تعلیم و تربیت موثر باشند و در کار آفرینی مدیریت نماینده می توانند نقش خود را در استحکام سرمایه اجتماعی ، به نمایش بگذارند. 

حیدری در ادامه بیان کرد: امروز زنان جامعه، نیاز به حمایت های جدی دارند تا سهم خود را در این برهه از تاریخ انقلاب به شایستگی ایفا کنند که به برخی از مشکلات و خلاهای موجود اشاره می شود:

  • تغییر نوع نگاه به زنان کلیدی ترین موضوع برای سهیم شدن زنان در عرصه های توسعه است. اعتماد به نفس آنان را بالا برده و میدان و جامعه را با قدرت تحول آفرینی شان متحول کنیم. 
  •  نبود قوانین و مقررات شفاف و حمایتی برای ایجاد محیطی امن  میدان را برای زنان و دختران جوان تنگ کرده و در بسیاری از موارد حقوق مهم انسانی، فردی و اجتماعی آنان ضایع می شود. 
  •  تقریبا تمام مدیریت های کلان اجرایی خالی از حضور زنان است و سهم زنان و جوانان  تعداد انگشت شماری از پست های میانی و پایه است که آن نیز با حب و بغض همراه بوده است. در حالیکه سپردن مسولیت های کلیدی به زنان باعث دقت در اجرا و کاهش فساد است.
  • حداقل امکانات و فرصت های مادی جامعه در اختیار زنان و دختران جوان است. محدودیت های فراوانی در بهره گیری از امکانات رفاهی، ورزشی و اجتماعی وجود دارد که متأسفانه نگاه جنسیتی به بهره مندی از فرصت های موجود آنان به شدت آزار دهنده است.
  • نگاه جنسیتی در حوزه های فرهنگی اجتماعی در بین بزرگان و شخصیت ها و نهاد های فرهنگی و اجتماعی به شدت موج می زند. این در حالی است که زنان در تمام این عرصه ها نشان داده اند که از توانمندی بالایی برخوردارند. 
  • توجه به زنان و دختران آسیب دیده و در معرض آسیب به زنان و کودکان بدسرپرست و بی سرپرست یکی از مولفه های فوری در حمایت از زنان است. که علی رغم اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی ، هنوز بسیاری از زنان جامعه در این زمینه با دشواری و تنگناهای متعددی دست و پنجه نرم می کنند. 
  • زنان خانه دار و مادران پرافتخار و معلمان بزرگ تعلیم و تربیت با وجود تمام فداکاری و از خود گذشتگی در هیچ زمانی مورد حمایت و پشتیبانی جدی قرار نگرفته اند و این در حالی است که سهم آنان در سلامت، تعالی و کمال جامعه بالاترین است.
  • از دولت تدبیر و امید انتظار می رود در سپردن مسوولیت ها به دختران تحصیل کرده و شایسته آنگونه که قول داده است عمل کرده  و همانند استاندار محترم همدان که ارتقاء جایگاه زنان و جوانان را از برنامه های مهم خود بیان و در عمل هم اجرا و به آن پایبند بوده است. در تمام سطوح مدیریتی عمل و گام اول را برای ایجاد منزلت زنان بردارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها