برای تشخیص زودهنگام و درمان به موقع سرطان پستان، خانم های بالای ۴۰ سال انجام ماموگرافی را جدی بگیرند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حسین کرم پور، متخصص رادیولوژی مجتمع آموزشی پژوهشی درمان پیامبر اعظم(ص) ضمن بیان مطلب فوق گفت: با توجه به اینکه سرطان پستان  یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در خانم‌هاست باید غربالگری سرطان پستان به صورت اجباری و طبق برنامه های کشوری در دستور کار همه خانم ها بالای ۴۰ سال قرار گیرد.

دکتر کرم پور با اشاره به اینکه در حال حاضر، انجام ماموگرافی نقش بسیار مهمی در تشخیص زودهنگام بیماری های خوش خیم و بدخیم پستان دارد افزود: خانم هایی که سابقه ای از سرطان پستان در خانواده ندارند از ۴۰ سالگی بایستی وارد برنامه غربالگری سرطان پستان شده و ماموگرافی انجام دهند بعد از آن به مدت ۲ سال سالیانه و سپس هر سه سال یکبار چک شوند و کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند بنا به تشخیص پزشک معالج در سنین پایین تر، این بررسی ها را انجام دهند.

رئیس بخش رادیولوژی مجتمع پیامبر اعظم(ص) در ادامه گفت: دستگاه ماموگرافی این مجتمع به صورت دیجیتال و دارای بالاترین کیفیت موجود  در استان است که خدمات آن بدون نگرانی هزینه، با تعرفه دولتی در اختیار عموم مردم استان هرمزگان است.

وی ضمن بیان اینکه بهترین زمان انجام ماموگرافی هفته اول پریودی است توصیه نمود که بیماران در صورت داشتن پروتز سینه حتما تکنولوژیست را مطلع کنند همچنین در هنگام ماموگرافی تصاویر ماموگرافی قبلی را همراه داشته باشند زیرا برای تشخیص قطعی  مقایسه ماموگرافی با تصاویر قبلی لازم است.

وقتی برای ماموگرافی مراجعه می کنند از اسپری یا لوسیون های ضد عرق یا پودر تالک در زیر بغل یا روی پستان استفاده نشود زیرا آثار ناشی از آن به صورت رسوب کلسیم(میکروکلسیفیکاسیون) در عکس ماموگرافی دیده شده وتشخیص بیماری بصورت دقیق و صحیح انجام نمی شود.