موج

رییس شبکه بهداشت قشم مطرح کرد؛

رییس شبکه بهداشت قشم گفت: از روز جمعه ۱۲ بهمن تاکنون 21 نفر به دلیل مصرف سبزی و کاهوی آلوده در بیمارستان پیامبر اعظم قشم بستری شدند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «حمیدرضا بهزادی» در جمع خبرنگاران بیان کرد: پنجشنبه (11 بهمن ماه) در یک مهمانی ساندویچی به همراه سبزی و کاهو به مهمانان داده شده که در اثر آن 21 نفر دچار بیماری اسهال خونی آمیبیاز (Amebiasis) شدند.

وی با اشاره به اینکه با مراجعه افراد مختلف، روز جمعه ستاد بحران شبکه بهداشت قشم برای پیدا کردن منشا این بیماری تشکیل و مشخص شد سبزی و کاهوی سرو شده در مهمانی مذکور، آلوده بود، تاکید کرد: از آب شیرین کن و آب لوله کشی این روستا نیز نمونه برداری شد که آزمایش ها از سالم بودن آب حکایت دارد.

رییس شبکه بهداشت قشم افزود: چهار نفر از بیماران بزرگسال و در سنین 26 تا 35 سال و بقیه، کودکان 4 تا 10 ساله بودند که تا کنون 9 نفر از آنان از بیمارستان مرخص شده اند.

بهزادی ادامه داد: نیازی به بستری شدن افراد نبود اما با توجه به حساسیت های به وجود آمده و برای آرامش خاطر بیماران و همراهان آنها این امر صورت گرفت.

وی با اشاره به آبیاری سبزی ها با کود انسانی تصریح کرد: با همکاری بخشداری مرکزی قشم، آموزش و پرورش و دهیاری روستای مذکور، آموزش شستشوی صحیح سبزی در این روستا صورت می گیرد.

رییس شبکه بهداشت قشم گفت: برای ضدعفونی کردن سبزی ها، پس از پاک کردن و شستشوی اولیه جهت رفع گل و لای، باید سبزی را در محلولی متشکل از 3 تا 5 قطره از مایع ظرفشویی به ازای هر لیتر آب به مدت پنج دقیقه نگه داشت و پس از آن دوباره سبزی را شست.

وی خاطرنشان کرد: از محلول های ضد عفونی که در بازار موجود است نیز می توان برای ضد عفونی کردن سبزی ها استفاده کرد که طریقه استفاده از آن بر روی محصولات درج شده است.

بهزادی عنوان کرد: شیوع بیماری در اثر مصرف غذاهای فاسد و آلوده در روستای رَمچاه دارای سابقه است به طوری که در سال 1394 در اثر مصرف حلیم مانده و فاسد شده تعدادی از افراد این روستا مسموم شدند.

وی ادامه داد: در هفته گذشته نیز 14 نفر از روستای مذکور به علت مصرف آب آلوده به هپاتیت A دچار شدند.

رییس شبکه بهداشت ابراز کرد: هم اکنون استفاده از آب انبار این روستا ممنوع است و نمونه های تهیه شده در حال آزمایش برای بررسی شرایط آب این آب انبار است.

به گزارش موج، سه هزار و 681 نفر در روستای رَمچاه زندگی می کنند. این روستا در فاصله 17 کیلومتری شهر قشم در ساحل جنوبی جزیره قرار دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها