فردا سه شنبه؛ با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو ، فاز نخست بزرگترین آب شیرین کن کشور در بندرعباس به ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد.

fبه گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مدیرعامل آبفای هرمزگان با اعلام این خبر گفت: فاز نخست پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس با هدف تولید بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز کلان شهر بندرعباس از آب خلیج فارس بهره برداری می شود.

امین قصمی افزود: ظرفیت تولید آب آشامیدنی این پروژه در پایان اجرای فاز نخست، 20 هزار مترمکعب در شبانه روز معادل 230 لیتر بر ثانیه و پس از اجرای فاز نهایی، 100 هزار مترمکعب در روز است.

وی ادامه داد: فاز اول این پروژه  با سرمایه ای بالغ بر 2600 میلیارد ریال توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

وی گفت: در سایت آب شیرین کن بندرعباس، آب شور خلیج فارس از طریق فرآیند مدرن اسمز معکوس (Reverse Osmosis) نمک زدائی می شود.

وی در خصوص عملیات اجرایی آب شیرین کن بندرعباس گفت: این پروژه شامل عملیات؛ پی کنی، خاک برداری، اجرای موج شکن، تحکیم بستر، فعالیت های ابنیه و ساختمانی و محوطه سازی، عملیات مکانیکی، عملیات برقی و تجهیزات ابزار دقیق و سیستم PLC، ساماه تزریق مواد شیمیایی و معدنی، ساخت یک باب مخزن به ظرفیت 10.000 مترمکعب، اجرای 6 کیلومتر خط انتقال آب و احداث یک باب ایستگاه پمپاژ است که علاوه بر سیستم های معمول سایت های نمک زدائی کشور، این سایت مجهز به سیستم های پیش تصفیه (PreTreatment) و پسا تصفیه (PostTreatment) می باشد.

قصمی تصریح کرد: در حال حاضر آبفای هرمزگان با احداث 17 سایت آب شیرین کن فعال با حجم سرمایه گذاری 11.000 میلیارد ریال و حجم آب تولیدی به میزان 62 هزار مترمکعب در شبانه روز در سطح شهرها و جزایر، بیشترین میزان سرمایه گذاری و حجم نمک زدائی در سطح کشور از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی را داراست.

به گفته مدیرعامل آبفای استان؛ مشارکت «شایا»، نماینده چهار شرکت فرآب، تانا انرژی، تیو انرژی و ماشین سازی ویژه است که اجرای بزرگترین آب شیرین کشور در شهر بندرعباس را به عهده دارند.