با اضافه شدن دستگاه OCT-A انجام آنژیوگرافی شبکیه چشم بدون تزریق ماده رنگی و پردازش تصاویر چشم در کلینیک چشم مجتمع پیامبر اعظم(ص) بندرعباس محقق شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، رئیس بخش کلینیک چشم با بیان اینکه پردازش تصاویر و آنژیوگرافی توسط رایانه یک شیوه تشخیصی است که امکان پردازش تصاویر شبکیه را در حجم زیاد و با حداقل زمان و هزینه  فراهم می‌کند، افزود: دستگاه OCT-A   علاوه بر بررسی لایه‌های شبکیه و عصب و ماکوها بررسی عروق شبکیه بدون تزریق ماده رنگی به چشم را فراهم می‌کند و در بیماری‌های مرتبط با شبکیه مانند بیماری‌های ناشی از درگیری عروق و بیماری‌های سیستمی مانند دیابت و فشارخون، بیماری‌های کلاژن واسکولار، بیماری‌هایی که باعث تغییرات در لایه نقطه زرد یا ماکوها می‌شود یا بیماری‌هایی که مایع  زجاجیه درگیر می‌کند کاربرد دارد و می‌تواند محل و میزان درگیری را مشخص کند.

«محمدرضا سعیدی فر» اضافه کرد: این دستگاه هم به‌منظور تشخیص و هم به‌منزله پیگیری نتیجه درمان استفاده می‌شود، در تشخیص بیماری‌هایی مانند گلوکوم (آب‌سیاه) این دستگاه می‌تواند میزان پیشرفت بیماری و مقایسه دو چشم با یکدیگر را انجام دهد. این دستگاه همچنین می‌تواند برای انجام  غربالگری  آب‌سیاه (گلوکوم) و بررسی میزان پاسخ به درمان استفاده کرد.

این پزشک فوق تخصص چشم در خصوص تفاوت این دستگاه با دستگاه OCT با تزریق ماده رنگی اظهار کرد: دستگاه OCT با تزریق ماده رنگی در مواردی که لازم است میزان نشت مایع از عروق  شبکیه ارزیابی شود کاربرد دارد  که با تزریق ماده حاجب به عروق محیطی ارزیابی عروق و لایه‌های شبکیه انجام می‌شود که به‌زودی در این مرکز علمی به بهره‌برداری خواهد رسید.

همچنین رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی پیامبر اعظم(ص) با بیان اینکه دستگاه OCT-A یا به عبارتی تصویربرداری از شبکیه چشم بدون تزریق به تجهیزات کلینیک چشم افزوده‌شده است، بیان کرد: امکان آنژیوگرافی و تصویربرداری از شبکیه چشم بدون تزریق در کلینیک چشم این مرکز که بزرگ‌ترین کلینیک فوق تخصصی چشم دولتی در استان هرمزگان  است محقق شده است.

«مهدی حسنی آزاد» با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از۲۲ هزار نفر از خدمات کلینیک چشم این مجتمع بهره برده‌اند، گفت: در کلینیک چشم این مجتمع  خدماتی مانند (ویزیت،اپتو متری. سونوگرافی A و B چشم، PRP لیزر چشم برای بیماران دیابتی)، کپسولوتومی و پریمتری و OCT در دو شیفت صبح و عصر با حضور 7 پزشک متخصص و فوق تخصص چشم و همکاران اپتومتری ارائه می‌شود.