مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان از بهره برداری هشت کتابخانه عمومی همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حجت الاسلام محمد ذاکری با بیان اینکه همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، هشت کتابخانه عمومی در هرمزگان به بهره برداری می‌رسد، گفت: از این شمار پنج کتابخانه در شهرستان قشم، و سه کتابخانه نیز در شهرستان‌های بندرلنگه، بستک و حاجی آباد است.

 وی افزود: کتابخانه مرکزی بندرلنگه با اعتبار دو میلیارد تومانی نهاد کتابخانه‌های عمومی ساخته شده و یکی از زیباترین کتابخانه‌های استان است که در هفته کتاب و کتابخوانی به بهره برادری می‌رسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان با اشاره به اینکه همایش قدردانی از کتاب خوان‌های برتر، دست اندرکاران و کتابخانه‌های برتر استان نیز ۲۳ آبان ماه در بندرعباس برگزار می‌شود، تصریح کرد: شعار امسال هفته کتاب و کتاب خوانی، «حالِ خوشِ خواندن» است.

ذاکری گفت: سرانه مطالعه در کشوری مانند هند ۱۱۲ دقیقه در شبانه روز و در کشور ژاپن ۹۰ دقیقه است؛ اما در کشور ما این میزان حدود ۱۳ دقیقه بوده که اگر فقط میزان مطالعه کتاب محاسبه شود مطالعه در حدود دو دقیقه است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مهم پایین بودن سرانه مطالعه در کشور، کمبود زیرساخت‌هایی مانند کتابخانه و همچنین گرانی کتاب است، گفت: در استان ۷۱ باب کتابخانه با بیش از ۷۵۱ هزار نسخه کتاب وجود دارد که ۵۶ باب آن زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی است.

 ذاکری با اشاره به اینکه اکنون برخی مراکز شهرستان ها، بخشها، شهر‌ها و روستا‌های بیش از هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت، کتابخانه ندارند و حداقل ۱۰۰ کتابخانه در استان هرمزگان نیاز است، گفت: در استان ۴۳ فرهنگسرای روستایی شناسایی شده که در تفاهم نامه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر گردیده در این فرهنگسرا‌ها کتابخانه عمومی راه اندازی شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه تا هفته کتاب سال آینده ده کتابخانه عمومی در استان راه اندازی می‌شود، گفت: شهرستان بندرعباس ۱۷ کتابخانه دارد، اما برخی محله‌ها و مناطق پرجمعیت شهربندرعباس اکنون کتابخانه ندارد و برای رفع نیاز به کتابخانه در مرکز استان باید ۲۲ کتابخانه عمومی ایجاد شود.

وی افزود: ساخت کتابخانه مرکزی بندرعباس با زیربنای هفت هزار متر مربع در حاشیه پارک جنگلی آغاز شده است.

ذاکری گفت: استانداری هرمزگان یک میلیارد تومان به ساخت این کتابخانه اختصاص داده است و در سفر رئیس جمهور به هرمزگان نیز شش میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این کتابخانه تصویب شد که هنوز اختصاص نیافته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان گفت: باید همه تلاش کنند تا توجه به کتابخوانی در استان بیشتر و فرهنگ مطالعه کتاب تقویت شود.

به گزارش موج هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ آبان ماه همزمان با سالروز رحلت علامه طباطبایی آغاز می‌شود و تا یکم آذر ماه ادامه دارد.