معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از صدور پنج هزار فقره سند دریانوردی درشش ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «اسماعیل مکی زاده» با بیان اینکه در  شش ماه نخست امسال پنج هزار فقره سند دریانوردی در استان صادر شده است، گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر معادل حدود یک چهارم از جمعیت ۱۳۰ هزار نفری دریانوردان کشور در این استان فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به صدور سه هزار و ۴۹۱ فقره گواهینامه دریانوردی در  نیمه نخست سال گفت: از این تعداد، دو هزار و ۳۶۳ فقره به گواهینامه‌های اصلی (گواهینامه تعیین سمت در شناور) و یکهزار و ۱۲۸ فقره مربوط به گواهینامه‌های جانبی (آموزش‌های جنبی از جمله در مباحث ایمنی) مربوط است.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، افزود: طبق الزام کنوانسیون سازمان جهانی کار (ILO) باید تمامی دریانوردان برای فعالیت حرفه‌ای خود شناسنامه دریانوردی داشته باشند و بر همین اساس، یک هزار و ۴۹۷ فقره شناسنامه دریانوردی در هرمزگان صادر شده است.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون، در مجموع چهار هزار و ۹۸۸ سند دریانوردی صادر شد.

مکی زاده افزود: ۹۷۵ نفر آزمون دریانوردی از آغاز سال تا ابتدای مهر ماه به ثبت رسیده و این آزمون‌های شایستگی در حوزه‌های فرماندهی، افسری عرشه و مهندسی و کاربری شناور‌های چوبی و فلزی بوده است.