معاون قضائی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان گفت: به همت کارکنان شورا‌های حل اختلاف استان و مسئولین و معتمدین محلی، تعداد ۵ فقره پرونده با موضوع قتل عمدی که بعد از رسیدگی در شعبات کیفری استان منجر به صدور حکم قصاص شده بود با ورود شورای حل اختلاف استان به صلح و سازش منتهی شد..

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «مظفر حمزه‌ئی» در تشریح عملکرد پنج ماهه شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان افزود: تعداد ۵۵۴۳ پرونده معادل ۳۴ درصد از مجموع ۱۶۴۶۰ فقره پرونده قابل صلح و سازش؛ به صلح و سازش منتهی شده است.

وی یادآور شد: به همت کارکنان شورا‌های حل اختلاف استان و مسئولین و معتمدین محلی، تعداد ۵ فقره پرونده با موضوع قتل عمدی که بعد از رسیدگی در شعبات کیفری استان منجر به صدور حکم قصاص شده بود با ورود شورای حل اختلاف استان به صلح و سازش منتهی شد.

حمزه‌ئی خاطر نشان کرد: پرونده‌های مهم مالی از جمله پرونده مطالبه مهریه‌ای معادل ۵۰۰ سکه بهار آزادی و همچنین پرونده‌های مشابهی با خواسته هایی، چون ۱۷۲ و ۱۵۰ سکه بهار آزادی نیز در این بازه زمانی به صلح و سازش منتهی شده است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: پرونده درگیری و نزاع دسته جمعی میان طایفه‌های میر دادپور وعلی زاده به طرفیت طایفه دوشنبه زاده نیز از جمله مهمترین پرونده‌های مطرح شده در شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان بود که این درگیری‌ها منجر به قتل یکی از افراد این طوایف و زخمی شدن سه تن دیگر شده بود که درنهایت پس از ۱۳ سال و در نتیجه تلاش‌های بی وقفه اعضای شورای حل اختلاف سردشت، مسئولان و معتمدین محلی به صلح و سازش انجامید.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان همچنین عنوان کرد: از نظر بهترین آمار عملکرد و ارتقاء سطح بهره وری، شعب برتر در امر صلح و سازش استان به ترتیب حوزه‌های میناب با تعداد ۱۳۰۷ فقره پرونده، بندرعباس با آمار عملکرد ۹۲۷ فقره پرونده و جزیره کیش با ۷۰۸ فقره پرونده است.

وی در ادامه اظهار کرد: از نظر بیشترین درصد موفقیت در پرونده‌های قابل صلح و سازش نیز شهرستان بشاگرد با برخورداری از آمار ۹۶ درصدی در سطح کشور رکورددار است و همچنین شهرستان‌های سیریک با آمار ۶۹ درصد، بخش رودخانه با آمار ۵۶ درصد و شهرستان پارسیان و بخش احمدی با عملکرد ۵۵ درصد، بیشترین میزان صلح و سازش را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ابراز امیدواری کرد: شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان بتواند با یاری خداوند متعال و در نتیجه تلاش و همت قضات، اعضا و کارکنان این مجموعه به منظور نهادینه سازی فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه با موفقیت هر چه بیشتر به ایفای نقش بپردازد.