مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و رئیس کمیته حمل‌ونقل دریایی ستاد خدمات سفر هرمزگان: طرح تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان نوروز 97 در حالی با سپری کردن 22 روز سفر بدون سانحه به ایستگاه پایانی رسید که طی این مدت درمجموع جابجایی جمعیتی نزدیک به 4 میلیون و 330 هزار نفر سفر و افزون بر 578 هزار دستگاه خودرو بر پهنه آب‌های فیروزه‌ای‌رنگ خلیج‌فارس و دریای عمان به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری موج؛ الله مراد عفیفی پور طی اظهاراتی با اعلام خبر پایان طرح نوروزی سال 97 اظهار کرد: هرمزگان به‌عنوان پایتخت مسافرت‌های دریایی ایران هرساله پذیرای میلیون‌ها میهمان نوروزی از اقصی نقاط این سرزمین است که چند صباحی از ایام بهاری را در دامن آب‌های فیروزه‌ای خلیج‌فارس روزگار به تفریح و تفرج سپری می‌کنند.

وی تصریح کرد: طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی در این استان در سه بخش ایمنی مسیرهای تردد، ایمنی بنادر و ایمنی شناورها که همه‌ساله از 25 اسفند گذشته آغازشده و تا پایان روز 15 فروردین‌ماه ادامه داشت، امسال با توجه به نزدیکی روز طبیعت (13 فروردین) با تعطیلات پایان هفته، مدت آن دو روز دیگر تمدید شد؛ دوره‌ای 22 روزه که خوشبختانه هیچ حادثه ناگوار دریایی در بنادر مسافری به وقوع نپیوست و میلیون‌ها مسافر دریایی سفری ایمن و آرامش‌بخش را در آغازین روزهای بهاری سال 97 تجربه کردند.

به گفته عفیفی پور، 13 بندر مسافری و گردشگری در این استان 95 درصد از کل حمل‌ونقل مسافران دریایی کشور و حدود 100 درصد عملیات حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج‌فارس را بر عهده‌دارند که بر اساس تجزیه‌وتحلیل آماری، یک‌پنجم این مسافرت‌ها نیز در دوره زمانی تعطیلات نوروزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان تا پایان هفدهمین روز از فروردین‌ماه 97، درمجموع چهار میلیون و 329 هزار و 389 نفر سفر مسافر و گردشگر از سرزمین اصلی به مقصد جزایر این استان و بالعکس صورت گرفت که 10 درصد کاهش داشته است.

رئیس کمیته حمل‌ونقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان گفت: خدمات‌رسانی مناسب و مستمر صورت گرفته توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان طی موج نخست سفرهای نوروزی میلیون‌ها نفر از هم‌وطنان را ترغیب کرد تا در موج دوم این سفرها، مسافران جنوب آخرین روزهای تعطیلات نوروزی خود را در جزایر هرمزگان و در کنار آب‌های نیلگون خلیج‌فارس سپری کنند.

وی اضافه کرد: تجزیه‌وتحلیل آماری حاکی از این است که طی 22 روز زمان اجرای طرح نوروزی سال 97، عملیات جابجایی 578 هزار و 744 دستگاه خودرو از طریق مسیرهای دریایی بین بنادر لنگه، کیش، آفتاب، چارک، پهل و لافت به ثبت رسیده است که 3 درصد افزایش داشته است.

عفیفی پور از ثبت 116 هزار و 438 تردد شناورهای دریایی در تعطیلات نوروزی سال 97 خبر داد که در هم سنجی با سال گذشته یک درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از آخرین آمار و اطلاعات مربوط به وضعیت فعالیت‌های گردشگری ساحلی و دریایی در استان طی 22 روز اجرای طرح نوروزی نیز سخن به میان آورد و گفت: طی مدت یادشده، درمجموع بیش از 841 هزار و 564 نفر از شناورهای تفریحی و گردشگری برای انجام گشت‌های دریایی بهره‌مند شدند که افزایشی معادل 5.9 درصد به ثبت رسید.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: بیشترین حجم جابجایی مسافر و گردشگر از ابتدای اجرای طرح نوروزی 97 تاکنون مربوط به‌روز پنجم فروردین به‌عنوان پرترافیک‌ترین و شلوغ‌ترین روز طی تعطیلات نوروزی است که طی این روز، درمجموع 370 هزار و 74 نفر سفر انجام شد.

وی همچنین اضافه کرد: بیشترین حجم جابجایی خودرو نیز در روز پنجم فروردین با رقمی بالغ‌بر 51 هزار و 776 دستگاه خودرو به ثبت رسید که بخش عمده آن‌ها به مسیر دریایی پهل – لافت (جزیره قشم) اختصاص دارد.

رئیس کمیته حمل‌ونقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان در پایان با اشاره به تجربه اجرای 11 سال طرح تسهیل سفرهای دریایی در این استان، یادآور شد: در تعطیلات نوروزی سال 97، بیش از 120 فروند شناور مسافری و لندینگ کرافت با ظرفیت 6 هزار و 293 صندلی و امکان حمل 2 هزار و 880 دستگاه خودرو در قالب بزرگ‌ترین ناوگان مسافرت‌های دریایی کشور، خدمات‌دهی شبانه‌روزی به میهمانان نوروزی را بر عهده داشتند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج