موسیقی ایرانی از سال‌ها قبل تحت تاثیر وقایع مذهبی و به ویژه واقعه عاشورا بوده است و آثاری که امروزه اجرا و شنیده می‌شوند به جا مانده از آن دوران هستند.

به گزارش خبرنگار موسیقی موج، واقعه عاشورا یکی از اتفاقاتی است که شیعیان جهان را تحت تاثیر قرار داده است و پس از گذشت چندین قرن از این واقعه هنوز نسبت به آن ادای دین می‌کنند. در این بین هنرمندان با تاثیرپذیری از این واقعه، آثاری با مضامین عاشورایی تولید کرده و می‌کنند. هنرهایی چون سینما، تئاتر، شعر، نقاشی، تصویرسازی، مینیاتور، حجم و موسیقی از دیرباز جلوه عاشورا را به نمایش گذاشته‌اند. یکی از هنرهایی که با فرهنگ ایرانی اسلامی و دینی مردم عجین است و در بازنمایی واقعه عاشورا و سوز و گداز آن موثر است، موسیقی و بهره گیری از نواهای عاشورایی است که در این فرهنگ شکل گرفته و رشد یافته است. تعزیه، منقبت‌خوانی، نوحه‌خوانی، نعت‌خوانی، روضه‌خوانی، پرده‌خوانی، شمایل خوانی و مداحی رایج ترین موسیقی عاشورایی است که امروزه تعزیه، نوحه، مداحی و روضه‌خوانی رایج است. تعزیه‌گردانان سال های سال با استفاده از دستگاه‌های موسیقی ایرانی، مصیبت‌هایی که بر خاندان پیغمبر و به ویژه امام حسین (ع) در عاشورا وارد شده است به نمایش گذاشته اند. موسیقی در دوران معاصر، با روی کار آمدن انواع جدید آن به آواها و آهنگ هایی تاثیرگذار تبدیل شد که نقش بسزایی در شکل گیری فرهنگ شنیداری و تصویری مردم داشته و در جریان اجتماعی و دینی بسیاری مشهود بوده است. موسیقی عاشورایی در شکل امروزی آن همچنین در انواع پاپ و کلاسیک نمود پیدا کرد و بسیاری از خوانندگان موسیقی به این نوع موسیقی توجه نشان دادند.

از جمله این گونه آثار می توان به آواز محمدعلی کریمخانی، صادق آهنگران، حسام الدین سراج و ... اشاره کرد. در زیر لیست برخی موسیقی‌هایی که توسط آهنگسازان و خوانندگان معاصر برای کربلا و واقعه عاشورا اجرا شده است، می‌خوانید.

* اپرای عاشورا از بهروز غریب پور

* آلبوم ساقی سرمست به خوانندگی محمدعلی کریمخانی شامل قطعات این حسین کیست، ساقی سرمست و نیزه ها اگر بلندند، ز سرِ تو سَر بلندند

* سه آلبوم مداحی غلام کویتی پور با عناوین خاموش، غریبانه 1 و 2 ؛ قطعه معروف عاشورا در آلبوم خاموش از این مداح و خواننده منتشر شد.

* قطعه شَتَک از همایون شجریان

* آلبوم وادع از حسام الدین سراج؛ قطعه یک دل و یک یار در این آلبوم مشهور است.

* قطعه داغ نهان به خوانندگی محمد اصفهانی

* آلبوم ذوالجناح به آهنگسازی عماد توحیدی و تنظیم بابک شهرکی

* قطعات سوگ حسین، علمدار کربلا، خاک شهیدان، ناله‌های نینوا به خوانندگی سعید خوانساری و آهنگسازی بهنام خدارحمی

* آهنگ سردار بی سر به خوانندگی مجید اخشابی

* قطعات هیهات و معجزه به خوانندگی حامد همایون

* قطعه گهواره به خوانندگی امیرعباس گلاب

* قطعه شهادت نامه از سامان احتشامی و احسان کرمی

* آهنگ مست جانان به خوانندگی مهدی عبدلی، میکس و تدوین از وحیدرضا پژمان

* آهنگ من عاشقم به خوانندگی احسان خواجه امیری