ساری - رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کاهش بودجه پژوهشی به صورت غیرمستقیم به تحقق اقتصاد مقاومتی ضربه می زند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد مهدی زاهدی بعدازظهر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در ساری با انتقاد از کاهش بودجه پژوهشی در سالهای گذشته با اشاره به وضعت پژوهشی کشور گفت: در سال 94 کمتر از نیم درصد تولید ناخالص ملی در بخش پژوهشی کشور هزینه شد و از این نظر از دولت گلایه داریم.

وی با بیان اینکه وقتی از اقتصاد مقاومتی صحبت می شود اساس آن اقتصاد دانش بنیان است گفت: اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد مگر آنکه ایده را به محصول و بازارسازی تبدیل کنیم و زمانیکه بودجه پژوهشی را کاهش دهیم معنای آن این است که به صورت غیرمستقیم به اقتصاد مقاومتی ضربه زدیم.

زاهدی با تاکید بر اینکه باید برای نفت جایگزین پیدا کنیم تصریح کرد: این به معنای آن نیست که مواد معدنی را به صورت خام فروشی صادر کنیم و ارزش افزوده نداشته باشد بلکه باید با اقتصاد دانش بنیان ذخایر بزرگ نفت و گاز را به محصولات فرآوری شده تبدیل کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: عدم توجه به حوزه پژوهشی به اقتصاد مقاومتی ضربه جدی می زند و در حوزه علوم انسانی، مسئولیت اصلی کار برعهده شورای انقلاب فرهنگی است و کمیته تحول علوم انسانی زیرنظر دکتر حداد عادل تشکیل شده است.

وی بر لزوم بازنگری جدی در محتوا و متون درسی تاکید کرد و گفت: حوزویان و دانشگاهیان باید کمک کنند تا سرعت کار بالاتر رود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه نگاه به آموزش عالی جدید و مهارتی و کارآفرینی است گفت: ما باید به دنبال دانشگاه نسل چهارم باشیم تا ویژگی نوآوری را بین دانشجویان افزایش دهد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: میزان آموزش های مهارتی از 20 درصد کنونی باید به 30 درصد در برنامه ششم توسعه افزایش یابد و هر سال به طور متوسط سه درصد برای رسیدن به نقطه مطلوب باید رشد داشته باشیم.

زاهدی گفت: طبق ماده 82 برنامه ششم توسعه سهم آموزش های مهارتی در آموزش و پرورش از 38 درصد باید شروع شود و به 50 درصد برسد و رتبه تولید مقالات باید در سال 1400 به 12 درصد، بخش اعتبارات پژوهشی دولتی تا پایان برنامه ششم به ۱.۵ درصد و رتبه صادرات محصولات با فناوری بالا باید از شش در سال جاری به 3 در پایان برنامه ششم برسد.

عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، جمنا را متشکل شماری از افراد دل سوخته انقلاب و آرمان های رهبری و انقلاب بیان و هدف آن را انسجام بین نیروهای ارزشی و وفادار بین جریان انقلاب دانست و گفت: با وحدت رویه و انسجام امیدواریم وارد انتخابات ریاست جمهوری شویم و تاثیرگذاری خود را حتی اگر در انتخابات پیروز نشویم داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج