محمود شارع‌پور با بیان اینکه پروژه‌های توسعه‌ای در ایران اغلب به هدفی که می‌خواهند نمی‌رسند، گفت: برای برخی سدها ۳ یا ۴ هزار میلیارد هزینه می‌شود اما هیچ فایده‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران در کارگاه آموزشی سرمایه‌های اجتماعی با رویکرد کاهش آسیب‌ها، با بیان اینکه نباید برنامه‌های مختلف را با هم برگزار کرد، اظهار کرد: احساس می‌کنم هر کسی در اینجا یک هدفی داشت دولتی‌ها برای گزارششان آمده بودند اما هدفم کار آموزشی بود.

شارع‌پور با اشاره به اینکه اگر کارگاه آموزشی است نباید گزارش دولتی عنوان شود، افزود: با این اقدامات به هدفی که دارید آسیب می‌زنید.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه پروژه‌های توسعه‌ای در ایران اغلب به هدفی که می‌خواهند نمی‌رسند، تصریح کرد: برای برخی سدها ۳ یا ۴ هزار میلیارد هزینه می‌شود اما هیچ فایده‌ای ندارد.

وی با اعلام اینکه وزارت نیرو اعلام کرده که ۶۰ درصد سدهای کشور هیچ سودی نداشته است، خاطرنشان کرد: چرا جوامعی که به ظاهر مشابه هستند از لحاظ مدیریت منابع عمومی با هم فرق دارند.

شارع‌پور با بیان اینکه در زمینه منابع آبی دچار مشکلات اسفباری هستیم، ادامه داد: ایران با بیش از ۸۰ درصد رتبه نخست مصرف منابع آبی در دنیا را دارد.

وی با اشاره به حفر چاه‌های غیرمجاز توسط مردم در کشور افزود: حفر ۷۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در ایران، کشور را به مثابه یک آبکش کرده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه را حفر ۸۰ هزار چاه غیرمجاز عنوان کرد و افزود: دریاچه‌ای که افتخار ایران بوده است در حال حاضر به یک بحران تبدیل شده که کشورهای خارجی هم برای حل این مسأله به کمک آمده‌اند.

وی با اشاره به انتقال آب خزر به سمنان، تأکید کرد: انتقال آب خزر آخرین راه حل برای حل مشکلات آب در استان‌های دیگر بوده، نمی‌دانم چرا در کشور ما نخستین راه حل شده است.

شارع‌پور با بیان اینکه برای انتقال پروژه آب خزر ۶ هزار میلیارد تومان بودجه لازم است، تصریح کرد: آیا مسائل مالی نمی‌تواند دلیل اصرار این مسأله باشد.