حسین نگهدار اظهار داشت: سند توسعه مرکبات و کیوی در استان تدوین شده است و با سازوکار صورت گرفته، بستر لازم در راستای صادرات فراهم است.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بازدید هیأت آستاراخانی از مجتمع صنعتی صنایع تبدیلی مرتبط با بخش شیلات و نحوه بسته بندی ماهیان و مرکز تولید خوراک آبزیان و بازدید از واحد بسته بندی و سورتینگ هلو، شلیل و مرکبات اشاره کرد و گفت: این هیأت بازدید از مزارع و باغات، پرورش گل و گیاه و کارخانه تولید فرآورده‌های لبنی را در برنامه خود دارند.

نگهدار تصریح کرد: با توجه به اینکه مازندران در تولید ۱۴ محصول در کشور رتبه اول را دارد و در بعضی از فصول سال فراوانی محصول داریم برنامه ریزی‌هایی انجام شده است تا بتوانیم بخشی از تولیدات مازاد را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی با بیان اینکه سالانه ۲٫۵میلیون تن مرکبات، ۲۰۰ هزار تن کیوی و ۱۵۰ هزار تن هلو و شلیل در مازندران تولید می شود ادامه داد: با یک برنامه‌ریزی مناسب و مدون می‌توان بخش اعظمی از این تولیدات را به کشورهایی همچون روسیه صادر کرد.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی مازندران وجود بنادری همچون بندر امیرآباد را بستری مناسب برای توسعه کمی و کیفی صادرات برشمرد و اظهار کرد: زمینه برای استفاده از کانتیرهای یخچال‌دار برای حمل محصولات کشاورزی از راه دریایی و حتی ارسال محموله صادراتی از طریق جاده فراهم شد و قرار شد این امکان برای صادرکنندگان فراهم شود تا جهشی در بخش صادرات در سال‌جاری داشته باشیم.

نگهدار تصریح کرد: با توجه به رویکرد سازمان جهاد کشاورزی و تأکید استاندار مازندران برای توسعه صادرات محصولات کارهای خوبی انجام و سند توسعه مرکبات و کیوی در استان تدوین شده است و با سازوکار صورت گرفته، بستر لازم در راستای صادرات فراهم است.