استاندار مازندران گفت: از هیات دولت درخواست داریم نسبت به اجرایی شدن هر چه زودتر مصوبه هیات دولت برای کمک به کشاورزان سیل زده مساعدت کند.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، احمد حسین زادگان در ارتباط ویدئو کنفرانسی با رئیس جمهوری ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سیل زدگان گفت: بر اثر سیل حدود 550 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مازندران خسارت وارد شد ولی راهکار قانونی برای کمک به این بخش هنوز پیش بینی نشده است.

وی ادامه داد : در قانون برای کمک به واحدهای مسکونی و تجاری خسارت دیده ناشی از سیل پیش بینی های لازم و مکانیسم مورد نیاز انجام شد؛ به صورتی که 20 میلیون ریال کمک معیشتی و 20 میلیون ریال کمک بلاعوض تعمیراتی به این خانوارها تعلق می گیرد.

حسین زادگان گفت: هیچ راهکار قانونی برای کمک به کشاورزان خسارت دیده که باغ ، زمین های کشاورزی ، کندوی زنبور ، آبزیان ، دام و سایر تجهیزاتشان دچار خسارت شده ، پیش بینی نشده است.

استاندار مازندران اظهار داشت : درخواست کشاورزان خسارت دیده مازندرانی از دولت، تصویب مصوبه ای برای کمک به این حوزه است و امیدواریم تا هیات دولت در نشست روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه مصوبه ای برای کمک بلاعوض به این قشر داشته باشد.

حسین زادگان افزود: در مجموع طبق برآوردهای اولیه ، سیل اواخر اسفند ماه و اوایل امسال حدود 13 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، تاسیسات زیربنایی، واحدهای مسکونی این استان خسارت وارد کرد.

وی گفت: بر اثر وقوع باران بی سابقه و سیل ، 6 هزار و 300 واحد مسکونی استان خسارت دید که 500 واحد مسکونی به طور کامل تخریب شد و نیاز به بازسازی دارد.

استاندار مازندران افزود: برای تسریع در ساخت واحدهای مسکونی و کمک به سیلزدگان ، در مرحله اول پرداخت کمک بلاعوض چهار میلیون ریالی معیشتی و تعمیراتی شروع شد و تاکنون هزار و 350 خانوار خسارت دیده این کمک ها را دریافت کردند.

حسین زادگان گفت: تاکنون آب، برق ، گاز و تلفن حدود 700 روستای خسارت دیده نیز وصل شد و اقدامات دیگر خدماتی در این حوزه همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: همچنین راه ارتباطی همه روستاهای خسارت دیده ناشی از سیل نیز باز شده است و اکنون بحران ناشی از سیل در این استان فروکش کرد.