علی یوسفی منش با بیان اینکه در پنج ماهه اول سال جاری ۳۴۱ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۸۱ میلیون دلار صادر شده است، گفت:میزان صادرات مرداد ماه مازندران با افت ۱۰ درصدی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل گمرکات مازندران، با بیان اینکه میزان صادرات ماه مرداد با افت ۱۰ درصدی مواجه بوده است به مشکلات فراروی اشاره و اضافه کرد: امیدواریم با رفع مشکلات و تخقق اهداف شاهد رونق بخشی امور در منطقه باشیم.

وی کمبود ساختار گمرکات را از دغدغه های فراروی بیان کرد و گفت: امیدواریم کمبود ساختار با تدبیر مسئولان ارشد گمرک ایران برطرف شود.

یوسفی منش گفت:در پنج ماهه اول سال جاری به رغم وجود تنگاهای موجود، تراز صادراتی در استان مثبت است و ۳۴۱ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۸۱ میلیون دلار صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸.۵ درصد

مدیرکل گمرکات مازندران افزود: واردات یک میلیون و ۳۳۴ هزار تن به ارزش ۳۷۶ میلیون دلار بود که از نظر وزنی ۳۸ درصد و از نظر ارزشی ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

وی عراق، روسیه، قزاقستان، ترکیه را بیشترین مقصد صادراتی برشمرد و گفت: سیمان، فرآورده های لبنی، مواد غذایی، لبنی و نفتی بیشترین حجم صادرات را تشکیل می دهند.

یوسفی، روسیه، امارات، آلمان، هلند و سوئیس را بیشترین کشورهای وارد کننده کالا برشمرد و گفت: ذرت، آهن، چوب و تخته بیشترین حجم واردات را تشکیل داده اند.

مدیرکل گمرکات مازندران، با بیان اینکه گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی دولت نقش مهی در اجرای سیاست های اقتصادی دولت دارد، اعمال سیاست های دولت برای حمایت از تولید داخلی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پردازش آمار و غیره را از جمله وظایف گمرک دانست و گفت: گمرک به عنوان پل ارتباطی و مهمترین سازمان اثرگذار در تجارت بین المللی است.

یوسفی منش ادامه داد: تحولات سبب شده تا وظایف گمرکات کشورها از وظایف سنتی خارج شود و طیف وسیعی از مبادلات ملی و بین المللی را دربر گیرد.