اسماعیل خاتمی‌مقدم با اشاره به اینکه صنعت لبنیات از تیرماه دچار چالش عمده شد، گفت: شیر خشک علت تعدیل نیرو در صنایع لبنی می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، نائب رئیس انجمن صنایع غذایی استان مازندران با بیان اینکه هر عاملی که کمبود شیر را افزایش دهد قیمت را به چالش می‌کشاند، افزود: متاسفانه امسال از تیرماه نیز علاوه بر این میزان حداقل روزی 3 هزار تن شیر در تولید پودر شیرخشک استفاده می‌شود که به مصرف این محصول دامن زده است.

وی با اعلام اینکه بخشی از پودرخشکی که در ماه‌های اخیر تولید آن افزایش یافته است صادر می‌شود و به دلیل اختلاف قیمت ارز، صادرات شیر خشک رونق گرفته است، گفت: برای لبنیات و شیر خشک مبنای دلار 4 هزار و 200 تومانی در نظر گرفته می‌شود و به دلیل صادرات به کشورهایی مانند عراق و افغانستان از برگشت دلار به بانک معاف‌اند و دلار با قیمت آزاد به کشور باز می‌گردد و این امر موجب شده است اختلاف قیمت دو برابری ایجاد شود.

خاتمی مقدم افزود: شیرخشک به عنوان ماده اولیه صنعت لبنیات مورد استفاده قرار می‌گیرد، امروز در شرایط فعلی که به دلیل ایام تابستان کاهش تولید شیر وجود دارد، بخش مهمی از شیر تولیدی کشور به صورت پودر تولید و صادر می‌شود، این امر موجب شده است شیر خشک در کشور هم به قیمت 18 هزار تا 20 هزار تومان یعنی با به دو برابر قیمت به فروش برسد. کارخانه دار در این شرایط چون شیر خشک ابزار تولید است نیز مجبور می‌شود شیرخشک را گران‌تر بخرد.

نائب رئیس انجمن صنایع غذایی استان مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه امروز صادرکنندگان شیر خشک مدیران و واحدهای صنایع لبنی نیستند بلکه تجاری هستند که متوجه این فرصت شدند و طبیعتا شیرها را جمع‌آوری کرده و به شیر خشک تبدیل می‌کنند، خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه اختلاف ارز بسیار زیاد است، تجار شیر را نقدی خریداری می‌کنند و وقتی دولت قیمت شیر را هزار و 750 تومان و قیمت لبنیات را برپایه این قیمت محاسبه کرده است، به نتیجه می‌رسیم که به دلیل تقاضای زیاد شیر خشک و اختلاف ارز، متقاضیان مصرف شیر در کشور افزایش یافته است و نیز در این مدت ذخایر استراتژیک شیر خشک کشور نیز پایین آمده است.

خاتمی مقدم با اشاره به اینکه شرکت‌های لبنی از اول مردادماه تمام ساختارها را برای تعدیل نیرو تنظیم کردند تا تعدیل نیرو داشته باشند، گفت: لیست تعدیل نیروی واحدهای تولیدی آماده شده است، برخی واحدها تا پایان مردادماه مقاومت می‌کنند اما برخی شرکت‌های بزرگ مقاومت نکردند و تعدیل نیرو را آغاز کرده اند.