مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت:بیماری ایدز در لایه‌های زیرین جامعه به‌سرعت در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضاپارسایی بابیان اینکه ۶۷ درصد ابتلا به بیماری ایدز از طریق جنسی است، ادامه داد: بیماری ایدز در لایه‌های زیرین جامعه به‌سرعت در حال افزایش است.

وی با تأکید بر اینکه بیماری ایدز ۵تا ۲۰ سال بدون علامت است، بیان کرد: اگر فرد بیمار دو روز داروی خود را قطع کند در برابر دارو مقاومت ایجاد خواهد شد و به همین دلیل عمر بیماران کم است.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه تا سال ۲۰۲۰ باید برای ۹۰ درصد افراد دارو مؤثر فراهم باشد، افزود: امروزه داروهای مورداستفاده در دنیا بسیار مؤثر است وباید در کشور به سمتی حرکت کنیم  که ویروس در عرض ۱۵ سال بعد از شروع بیماری در بدن کنترل‌شده باشد.

 پارسایی بابیان اینکه در استان مازندران تاکنون ۳۶۵ بیمار شناسایی‌شده است، افزود: انتظار داریم حدود ۲۵۰۰ فرد آلوده در سطح استان داشته باشیم و که باید افراد بیمار و آلوده شناسایی شوند و اگر افراد آلوده در مرحله نخست بیماری شناسایی شوند می‌توانند ۵۰ سال عمر کنند.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه بیماری ایدز با انگ و تبعیض  همراه است به همین دلیل شناسایی آن سخت آلودگی به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند، گفت: آگاه نبودن از راه‌های انتقال ویروس HIV یکی از دلایل ایجاد انگ در مقابل بیماران است که سبب شده افراد برای انجام آزمایش تشخیصی، دسترسی به داروهای ضدویروس و تمایل به افشای وضعیت ابتلا رغبتی نداشته باشند.

پیشگیری از بیماری ایدز

وی با تأکید بر آموزش درزمینهٔ بیماری ایدز بیان کرد: تعداد زیادی از مبتلایان به ایدز از ابتلای خودآگاهی ندارند و از خدمات بی‌بهره‌اند.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه درمان و پیشگیری از ایدز یک مقوله اجتماعی است، گفت: کشورهای جنوب شرق آسیا و غرب با آموزش‌های لازم در سنین پایین بیماری را کنترل کردند.