دکتر اکبر فاضل تبار ملکشاه با اشاره به درمان طبیعی بیماری با مصرف میوه و سبزی، گفت:مازندران انبار سبزی و میوه کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس انجمن تغذیه مازندران از میوه ها و سبزی ها به عنوان داروهای درمانی طبیعی نام برد و تاکید کرد که مصرف کافی این مواد می تواند در جلوگیری و کنترل بیماری ها بویژه سرطان تاثیر زیادی داشته باشد.

وی گفت : در حالی استان مازندران بیشترین آمار ابتلا به سرطان گوارش را در کشور دارد که این استان انبار سبزی و میوه کشور است و مصرف این محصولات می تواند در برابر انواع بیماری های گوارشی از جمله سرطان چتر دفاعی ایجاد کند .

این پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود : میوه ها و سبزی ها محتوی مواد مغذی ، فیبر ، آنتی اکسیدان ها و سرشار از ویتامین های ' دی ' ، ' ای ' و ' سی ' هستند که قدرت دفاعی بدن را تقویت می کنند.

رئیس انجمن تغذیه مازندران افزود : میوه های نارنجی و ترش بیشتر دارای ویتامین 'سی ' و میوه ها و سبزی های رنگ بنفش مثل ولیگ (میوه جنگلی مازندران ) بیشتر حاوی آنتی اکسیدان هستند .

وی گفت : در حال حاضر میانگین کشوری مصرف این محصولات کمتر از یک چهارم میزان توصیه شده و حدود یکصد گرم است ، ولی شهروندان مازندرانی حتی به این میزان هم مصرف سبزی و میوه ندارند .

میوه و سبزی

این پزشک متخصص تغذیه کم خوری میوه و سبزی را یکی از عوامل مهم بیماریزا در مازندران بر شمرد و افزود : نتایج آخرین تحقیقات وزرات بهداشت در خصوص شناسایی عوامل خطر بیماری ها در مازندران نشان داده است که این موضوع در بیش از 70 درصد بیماری ها نقش داشته است .

فاضل تبار ملکشاه گفت:بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی ، باغداران و کشاورزان مازندران سالانه سه میلیون تن انواع میوه و 560 هزار تن سبزی تولید می کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج