ابراهیم صالحی عمران با بیان اینکه دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور رشد کمی خود را پشت‌سر گذاشته‌اند، گفت: فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها نمی‌توانند با بازار کار ارتباط برقرار کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در ساری گفت: دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور رشد کمی خود را پشت‌سر گذاشته‌اند و خیلی اشتیاقی برای توسعه کمی حتی رشته‌های آنها در داخل کشور وجود ندارد، 4 میلیون جمعیت دانشجو و 2 هزار و 800 دانشگاه داریم که فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها نمی‌توانند با بازار کار ارتباط برقرار کنند، ولی این دانشگاه این مشکل را ندارد و یک دانشگاه مفید و موثر برای کشور می‌تواند باشد.

صالحی عمران با بیان اینکه آموزش و یاددهی در این دانشگاه مبتنی بر حرفه و شغل است و بر اساس مشاغل حال و آتی که در جامعه وجود دارد، افزود: برنامه‌های درسی استخراج می‌شود و بر اساس آن آموزش داده می‌شود یعنی مستقیما ما به تربیت نیروی انسانی می‌پردازیم که مستقیم وارد بازار و کار و اشتغال شوند.

رئیس دانشگاه فنی و  حرفه‌ای کشور خاطرنشان کرد: این دانشگاه یکی از کارآفرین‌ترین دانشگاه‌های کشور و می‌توان گفت اقتصادی‌ترین دانشگاه کشور قلمداد می‌شود که می‌تواند هم ایجاد اشتغال کند و در تولید و رشد اقتصادی کشور مؤثر باشد.

این مسوول با بیان اینکه دولت و وزارت علوم این دانشگاه را در رشد کمی و کیفی‌اش مدنظر قرار داده و مورد توجه است، بیان کرد: در شورای گسترش تنها دانشگاهی است که شاید مجوز رشد و توسعه دارد دانشگاه فنی و حرفه‌ای بوده و این یک نقطه قوت است.

فعالیت حدود 173 دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه ای در کشور

وی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 173 دانشکده و آموزشکده در کشور داریم، یک هزار و 200 آزمایشگاه و کارگاه و حدود 200 هزار نفر جمعیت دانشجویی این مراکز است تصریح کرد: این موارد دانشگاه را در ردیف بزرگ‌ترین دانشگاه ایران قرار داده و در حال حاضر بزرگ‌ترین دانشگاه کشور است.

صالحی عمران

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور افزود: در استان مازندران حدود 12 آموزشکده و دانشکده داریم که حدود 17 هزار دانشجو دارد که بیشتر اینها هم تکنیسین هستند.

این مسوول اظهار کرد: مشکل نیروی کار ما در جامعه هم همین مسئله است یعنی ما احتیاج به نیروی تکنیسین داریم، در نرم جهانی نیروی کار 18 و یا حتی 20 درصد نیروی کار در کشورهای توسعه یافته نیروی تکنیسین هستند ولی این در کشور ما به حدود زیر 4 درصد می‌رسد و این نشان می‌دهد که ما سیستم‌های آموزشی‌مان متأسفانه هدفمند عمل نکردند.

صالحی عمران افزود: اگر بخواهیم در کشور از لحاظ نیروی متخصص و نیروی کار و ماهر، برنامه‌ریزی کنیم، جای سرمایه‌گذاری این موضوع توجه به دانشگاه فنی و حرفه‌ای است و اینجاست که حتی خانواده‌ها  دانش‌آ‌موزان و دستگاه‌های دولتی و خصوصی باید این امر را مورد توجه قرار دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج