علی عباسی اظهار کرد: در 10 ماهه امسال تعداد 11 نفر در استان مازندران بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به اینکه از کل فوت‌شدگان  ناشی  از گاز منوکسیدکربن در 10 ماهه امسال هشت نفر مرد و سه نفر زن هستند، گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی 17 نفر بود، 35 درصد کاهش یافته‌ است.

عباسی بیان کرد: براساس این گزارش  بیشترین آمار مرگ ‌و میر ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در شهرستان‌های نکا با چهار مورد بیشترین و بعد از آن آمل، نور، بهشهر هر کدام با دو مورد و شهرستان چالوس با با یک مورد فوتی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این مسوول تصریح کرد: فروردین ماه با چهار فوتی بیشترین  و مهر ماه، آذر ماه و دی‌ماه هر کدام با دو مورد و خرداد ماه با یک مورد فوتی کمترین ماه گزارش شده است.

شهروندان خطر گاز مونوکسید کربن را جدی بگیرند

عباسی با تأکید بر اینکه شهروندان خطر گاز مونوکسید کربن را جدی بگیرند، خاطرنشان کرد: رعایت نکات ایمنی در  فصل سرما ضرری است؛ چرا که گاز مونوکسیدکربن مرگ‌آور است و شهروندان باید هنگام استفاده از تجهیزات گرمایشی گازسوز مراقب باشند.

وی یادآور شد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگهداشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به‌کارگیری وسایل گرمایشی رعایت کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران اظهار کرد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمازا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه داشته باشند.

عباسی بیان کرد: استفاده از آب‌گرمکن یا بخاری‌های دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند.

گاز گرفتگی

وی سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها را از علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن برشمرد و شدت این علائم در بیماران قلبی بیشتر است.

نصب صحیح لوله بخاری در کاسته شدن تلفات ناشی از گاز گرفتگی مؤثر است

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران توجه به توصیه‌های همچون روشن نکردن آتش در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد، روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش‌ها ، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن در کاسته شدن تلفات ناشی از گاز گرفتگی مؤثر دانست.

علی عباسی تأکید کرد: شهروندان علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه به‌منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج