مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال ظرفیت کنونی خط انتقال نفت خام را 350 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: این ظرفیت در صورت نیاز با اعمال برخی تغییرات فنی در مراکز انتقال نفت، قابل افزایش به 500 هزار بشکه در روز است.

به گزارش خبرگزاری موج، سید حمید حسینی اظهار داشت: نفت خام طرح سوآپ با تلاش کارکنان مراکز انتقال نفت نکا، ساری، ‎گل‎پل و اوریم در منطقه شمال و فشار شکن مغانک در منطقه تهران به پالایشگاه تهران منتقل می‎شود.

وی ظرفیت کنونی خط انتقال نفت خام را 350 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: این ظرفیت در صورت نیاز با اعمال برخی تغییرات فنی در مراکز انتقال نفت، قابل افزایش به 500 هزار بشکه در روز است.

حسینی گفت: سوآپ نفتی در پایانه نفتی شمال کشور یعنی تحویل نفت کشورهای حاشیه دریای خزر در شمال کشور برای مصرف داخلی و تحویل نفت با همان کیفیت در جنوب کشور برای صادرات . این روش یکی از منابع سودآور شرکت نفت ‌ایران در دهه 80 بود و توقف آن در سال 91 علاوه بر زیان سنگین، سبب بلااستفاده شدن میلیون ها دلار سرمایه گذاری به مدت دستکم پنج سال شده بود.

وی افزود:سه کشور تولیدکننده نفت خام آسیای مرکزی شامل جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در دهه 80 به صورت روزانه نفت تولید شده را از طریق نفتکش‌های خود در دریای خزر به نماینده تجاری جمهوری اسلامی ایران یعنی شرکت نیکو تحویل داده، سپس این شرکت مقدار معادل آن را به خریداران نفت این سه کشور در خلیج فارس تحویل می‌داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج