رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: برداشت انار از انارستان‌های منطقه حفاظت‌شده میانکاله از 25 مهرماه آغاز و تا دو هفته ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، زمان رضااحمدی اظهار کرد: برداشت انار از انارستان‌های میانکاله همچون سال‌های گذشته، از طریق تعاونی‌های زیست‌محیطی و سازمان‎های مردم‌نهاد دهستان میانکاله با هماهنگی و نظارت اداره حفاظت محیط زیست بهشهر صورت می‌گیرد.

وی افزود: برداشت اصولی و خردمندانه انار از منطقه حفاظت‌شده میانکاله از سال 90 آغاز شده است که توسط افراد آموزش‌دیده انجام می‎شود تا کمترین خسارت به این ذخیرگاه زیست‌کره وارد شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: به‌طور معمول، هر ساله حدود 600 نفر برای برداشت انار در میانکاله ساماندهی می‌شوند و خرید و فروش انار نیز در درب ورودی منطقه حفاظت‎شده صورت می‌گیرد.

این مسؤول بیان کرد: 12 هزار هکتار از وسعت 68 هزار و 800 هکتاری پناهگاه حیات وحش میانکاله پوشیده از جنگل انار است و با برنامه‌ریزی انجام‎شده،  تنها در 5 هزار هکتار از انارستان‌های خارج از زون امن، برداشت این میوه انجام می‎شود و بر روی هر درختی نیز باید 30 درصد محصول جهت تغذیه حیات وحش منطقه باقی بماند.

رضااحمدی گفت: معمولاً زمان برداشت انار در میانکاله از نیمه دوم مهرماه است و در سال‌جاری نیز با برنامه‎ریزی انجام شده، این زمان از 25 مهرماه به‌مدت دو هفته است.

 تا پیش از سال 90 برداشت انار در منطقه حفاظت‎شده میانکاله با حضور جوامع محلی و افراد غیربومی صورت می‌گرفت که مشکلاتی چون شکار غیرمجاز، آتش‎سوزی و انباشت زباله را در پی داشته است اما از 6 سال گذشته تاکنون با ساماندهی خوبی که صورت گرفته، برداشت انار به‎صورت اصولی و توسط افراد آموزش‎دیده انجام می‌گیرد که سالانه حدود 800 تن انار توسط تعاونی‌های دهستان میانکاله برداشت و به‎فروش می‎رسد، بخشی از این منابع درآمدی صرف خرید تجهیزات، پاکسازی و برگزاری کلاس‎های آموزشی در میانکاله می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج