بحث ایجاد منطقه آزاد در حوزه بخش مرکزی (بابلسر و فریدونکنار) که از چندین سال قبل مورد پیگیری قرار گرفته بود امروز جان دیگری گرفت و مردم و مسوولان بخش مرکزی استان مازندران به خصوص مردم دو شهرستان بابلسر و فریدونکنار به شدت پیگیر ایجاد منطقه آزاد در این حوزه می باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، شهر بابلسر به همراه فریدونکنار در مازندران تنها شهری ست که دارای دو بندر توریستی و صادراتی و بابلسر تنها شهری است که دارای گمرک می باشد که بیش از صد سال سابقه فعالیت دارد ، از نظر جغرافیایی تقریبا در مرکز استان مازندران قرار دارد ، بزرگترین دانشگاه مازندران در این شهر واقع شده است و 15 هزار دانشجو در فضایی زیبا مشغول تحصیل هستند.

تقریبا هیچ نقطه از شمال کشور به اندازه بابلسر-فریدونکنار شاخصه مثبت جهت منطقه آزادشدن ندارد ،وجود مجتمع های تجاری متعدد،بندر،مکان های اقامتی در ساحل دوشهرستان، شهرک های زیبای دریاکنار و خزرشهر،دسترسی سریع به پایتخت،قرار گرفتن در مرکز استان که بخش زیادی از استان را تحت پوشش قرار میدهد از دیگر شاخصه هایی است که می تواند نشان از بهترین گزینه برای ایجاد منطقه آزاد باشد.

اگر چه سه بندر امیرآباد ،بابلسر و فریدونکنار و بندر نوشهر مزایای منحصر به فردی برای کسب این عنوان دارند اما اگر بخواهیم به دور از نگاه جانبدارانه به این موضوع بپردازیم با نگاهی گذرا به اقدامات انجام شده در گذشته می توانیم متوجه شویم بهترین گزینه برای ایجاد منطقه آزاد دو شهرستان بابلسر و فریدونکنار می باشد.

تا آنجا که برای بررسی قابلیت بندر بابلسر و فریدونکنار به منطقه آزاد تجاری تیم کارشناسی از سوی سازمان منطقه آزاد به درخواست استاندار مازندران تشکیل و قرار شد بهترین گزینه برای اجرای طرح انتخاب شود.

این گروه که متشکل از اساتید خبره و نخبه‌های دانشگاه که از شهرهای مختلف استان‌های شمالی گرد آمده بودند و با نشست‌های مختلف و بررسی‌های متعدد 40 شاخصه را در بین این سه نقطه مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

در پایان این نظریه کارشناسی به اتفاق آرا شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار به‌دلیل بهره‌مندی از چند موقعیت برتر از جمله پوشش جمعیتی بسیار مناسب در شعاع 300 کیلومتر، پیشینه مناسب گردشگری از سال‌های دور، دسترسی آسان و ارزان، مرکزیت استان و نزدیکی به کانون جذب سرمایه در مازندران، اقبال سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری با توجه به تضمین برگشت سرمایه، وجود راه‌های مواصلاتی بین استان‌های همجوار با استان مازندران در نزدیکی این شهرستان‌ها و از همه مهم‌تر وجود دو شهر انزلی در گیلان و اینچه‌برون (منطقه آزاد و ویژه تجاری) در گلستان در نزدیکی دو شهر نوشهر و امیرآباد بهترین و مناسب‌ترین مکان برای اجرای منطقه آزاد به مرکزیت بابلسر و فریدونکنار معرفی شد.

اما متاسفانه بنا به دلایلی این امتیاز مهم که به حق شایسته دو شهرستان بابلسر و فریدونکنار بود، نادیده گرفته شد ،اما آنچه مسلم است بر اساس تحقیقات، تصویب منطقه آزاد می تواند مشکلات چندین ساله استان کم برخوردار و در برخی مناطق محروم مازندران را حل کند .

بدیهی است اعطاء این موقعیت ممتاز به بابلسر و فریدونکنار و در کل بخش مرکزی استان، موجبات رضایتمندی جمعیت کثیری از شهرستانهای حوزه نفوذ این طرح را در پی خواهد داشت.

در پایان انتظار می رود با کنار گذاشتن منطقه‌گرایی، نگاه خرد و با در نظر گرفتن مصالح مردم و همه شهرستان‌های استان که طی سال‌ها کم برخورداری با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، با هماهنگی و همدلی این موقعیت را به مردم مظلوم و نجیب استان هدیه داد و همه استان را از نعمت آن برخوردار کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج