مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا با اشاره به حذف حواله خرید کود از مراکز خرید ادامه داد: برای اولین بار، صدور حواله برای خرید نهاده‌های شیمیایی حذف شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی طاهری اظهار کرد: سطح زیر کشت گندم آبی در شهرستان نکا  3 هزار و 750 هکتار و گندم دیم  6 هزار و 850 هکتار است که خرید تضمینی از 200 خرداد ماه آغاز می‌شود.

وی با اشاره به کشت جو در سطح اراضی شهرستان نکا افزود: سطح زیر کاشت جو آبی 400 هکتار و جو دیم در شهرستان نکا 3 هزار و 700 هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا در ادامه با بیان اینکه 6 مرکز خرید برای گندم این شهرستان پیشنهاد شده است، یادآور شد: با توجه به شرایط آب و هوایی برداشت گندم از 20 خردادماه آغاز خواهد شد و چهار مرکز در دست و 2 مرکز در هزارجریب گندم کشاورزان را خریداری می‌کنند.

این مسؤول همچنین با اشاره به مراکز خرید جو گفت: برای خرید محصول جو هم 2 مرکز خرید در مرکز و میانه و یک مرکز در هزارجریب در نظر گرفته است و این مراکز محصولات را از کشاورزان خریداری می‌کنند.

طاهری با اشاره به برداشت کلزا و اینکه در سال جاری 2 هزار تن کلزا در شهرستان نکا خریداری شد، افزود: آفتابگردان هم از محصولات قابل کشت رد شهرستان است که در سطح 50 هکتار کشت می‌شود و کشت سویا هم در سطح یک‌هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستانن از جمله کشت‌های بهاره است که تاکنون در 4000 هکتار از اراضی شهرستان انعقاد قرارداد برای کشت سویا بهاره انجام شده است.

وی با بیان اینکه قیمت گندم با چهار درصد اُفت مفید، دو درصد اُفت غیرمفید و 13 درصد رطوبت یک هزار و 300 تومان است، یادآور شد: قیمت کلزا با دو درصد ناخالصی و 10 درصد رطوبت 2 هزار و 783 تومان و قیمت جو با رطوبت مجاز 14 درصد و سه درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید یک هزار و 30 تومان اعلام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا همچنین با اشاره به حذف حواله خرید کود از مراکز خرید ادامه داد: برای اولین بار، صدور حواله برای خرید نهاده‌های شیمیایی حذف شده است و افراد با در دست داشتن کارت ملی می‌توانند هر مقدار نهاده مورد نیاز خود را دریافت کنند.

این مسؤول با بیان اینکه دیگر نیاز نیست، کشاورزان برای دریافت حواله به مراکز خدمات و شرکت‌ها مراجعه کنند، افزود: کشاورزان می‌توانند با مراجعه مستقیم به عوامل مجاز توزیع و کارگزاران رسمی جهاد کشاورزی شهرستان، سهم کود مورد نیاز خود را تهیه کنند.

طاهری بیان داشت: با استفاده از این روش، ضمن کوتاه کردن روند دریافت کود، هزینه اضافه پرداختی کشاورزان هم حذف می‌شود.

وی گفت: تاکنون 5 هزار تن انواع کود و نهاده‌های شیمیایی در بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است و همچنین با توجه به کشت برنج در اراضی شالیزاری،80 درصد نشاکاری برنج هم انجام شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج