دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلترینگ تلگرام را موفقیت آمیز دانسته و اعلام کرد جرایم از بعد از فیلترینگ به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج؛ عبدالصمد خرم‌آبادی،‌ دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل به موضوع پروژه فیلتر تلگرام اشاره و پیش‌بینی کرده است که این شبکه‌ی پیام‌رسان به‌زودی به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

معاون قضایی دادستان کل در این باره توضیح داد: بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی مرکز ملی فضای مجازی تا ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۷ حدود ۲۹ میلیون کاربر در ۷ پیام‌رسان اجتماعی داخلی (سروش، بیسفون، ویسپی، گپ، ایتا، بله و آی‌گپ) ثبت‌نام کرده و فعالیت دارند.

وی افزود: پیام‌رسان سروش به تنهایی حدود دوازده و نیم میلیون نفر عضو دارد. مهاجرت کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های داخلی علاوه‌بر اینکه امنیت و آسایش را برای خانواده‌ها به همراه داشته و جرایم را کاهش داده است، موجب صرفه‌جویی قابل‌توجه ارزی برای کشور و کاهش هزینه‌های اینترنتی مردم شده است.

خرم‌آبادی همچنن درباره شکست پروژه فیلترینگ تلگرام در ایران تأکید کرد: کسانی که اعلام می‌کنند فیلتر تلگرام در ایران شکست خورده است، در اشتباه محض هستند. سال گذشته کمتر از ۵ میلیون کاربر در پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی عضویت داشتند اما بعد از فیلتر تلگرام جذابیت‌های مختلف پیام‌رسان‌های داخلی موجب شد ظرف مدت کوتاهی میلیون‌ها نفر عضو این پیام‌رسان‌ها شوند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره حمایت از پیام رسان‌های داخلی گفت: همان‌گونه که قاچاق و واردات بی‌رویه‌ی کالا به تولید داخلی لطمه جدی وارد می‌کند، فعالیت غیر قانونی فیلترشکن‌ها و پیام‌رسان‌های خارجی در فضای مجازی کشور، اساسی‌ترین مانع بر سر راه پیشرفت و ترقی پیام‌رسان‌های داخلی محسوب می‌شوند. اگر قوانین به‌درستی اجرا شوند و حمایت‌های مادی و معنوی لازم برای بالا بردن کیفیت و کمیت خدمات پیام‌رسان‌های داخلی به عمل آید، به‌زودی تلگرام در ایران به بوته‌ی فراموشی سپرده خواهد شد.