موج
کدخبر : ۳۷۰۶۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370695

عباس خوشدل آهنگساز آلبوم های نیلوفرانه و شبان عاشق روز پنجشنبه 28 اسفندماه به دیار باقی شتافت.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، عباس خوشدل نوازنده فلوت و آهنگساز پیشکسوت که متولد اول مهر ۱۳۱۰ در تهران بود، بعدازظهر پنجشنبه 28 اسفندماه در 89 سالگی بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

بر اساس اعلام عباس سجادی، این هنرمند پیشکسوت پنج ماه پیش همسرش را از دست داد و طبق وصیت خود، فردا جمعه 29 اسفندماه در آرامگاه خانوادگی‌اش و در جوار همسرش خواهد آرمید.

خوشدل، پس از گذراندن مقاطع ابتدایی به هنرستان رفت و فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی در رشته فلوت شد. ردیف موسیقی دستگاهی را نزد ابراهیم بوذری فراگرفت. دروس آهنگسازی، هارمونی، کنترپوان و آوانویسی را نیز با محمدتقی مسعودیه گذراند. همزمان تلفیق شعر و موسیقی را با هدایت‌الله نیرسینا و سازشناسی را با حسن رادمرد ادامه داد.

وی در سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۶، آهنگسازی آلبوم‌های نیلوفرانه ۱ و ۲، صدایم کن، شبان عاشق و رازگشا را با صدای علیرضا افتخاری به عهده داشت که با تیراژ چند میلیونی همراه شدند و آلبوم نیلوفرانه ۱ با شعرهای زنده‌یاد قیصر امین‌پور در آن زمان توانست رکورد فروش آلبوم در ایران را بشکند.

از جمله مهمترین فعالیت های فرهنگی و هنری این نوازنده و آهنگساز پیشکسوت می توان به مدیرکل فعالیت‌های هنری وزارت فرهنگ و هنر، رهبری و آهنگسازی ارکستر شماره ۴ وزارت فرهنگ و هنر، جمع‌آوری و ضبط و چاپ کتاب تعزیه عباس بن علی و علی اکبر به منظور بررسی گوشه‌های آوازی موسیقی تعزیه‌ها با گوشه‌های آوازی ردیف اساتید، مشاور ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری، عضویت در کمیته ارزشیابی طبقه‌بندی هنرمندان و شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها