موج
کدخبر : ۳۶۸۴۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368406

در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارگردان نمایش استیو جابز معتقد است نیاز به وجود جشنواره هنر زنده است که به ‌صورت مستقل برگزار می‌شود، به‌شدت احساس می‌شد.

مهران رنجبر هنرمند عرصه تئاتر که با نمایش «استیو جابز» با بازی فرزین محدث در بخش نمایش‌های صحنه‌ای اولین دوره‌ جشنواره «هنر زنده است»، به‌ عنوان نویسنده و کارگردان حضور دارد، ضمن اعلام این نکته که تئاتر یک هنر زنده است و اجرای آنلاین کمی شرایط را تغییر می‌دهد، به خبرنگار تئاتر خبرگزاری موج گفت: شرایط اجرا کاملاً تغییر می‌کند چون تئاتر با تماشاگری که به‌صورت مستقیم و نزدیک با اثر مواجه می‌شود زنده است اما در این دوران کرونایی تنها کاری که می‌توان کرد رقم زدن اتفاق‌هایی همچون تئاتر آنلاین، پلتفرم‌های اینترنتی و فضای دیجیتال است تا این هنر را حداقل زنده نگه داریم و لایه‌ی ظاهری تئاتر را از راه دور با مخاطبان شریک شویم.

وی افزود: در واقع این اقدامات تلاشی است که دوستان مان در تیم اجرایی جشنواره «هنر زنده است» پی آن را گرفته‌اند تا در این اوضاع دشوار، تئاتر را زنده نگه دارند و این تلاش واقعا ستودنی و قابل احترام است. امیدوارم در دوره‌های آینده‌ جشنواره هنر زنده است  شاهد اجراهای زنده‌ تئاتر باشیم اما این موقعیت را هم باید غنیمت بدانیم.

نمایش دیجیتال تئاتر دامنه مخاطبان را افزایش می دهد

کارگردان نمایش استیو جابز در ادامه ضمن اعلام این نکته که اجرای آنلاین تئاتر هم محاسن خاص خود را دارد، گفت: وقتی از فضای دیجیتال برای نمایش تئاتر استفاده می‌کنیم، دامنه‌ مخاطبان افزایش پیدا می‌کند و مردم از اقصی نقاط ایران می‌توانند شاهد نمایش‌ها باشند. امیدورام بعد از اینکه مشکلات کنونی مرتفع شدند و ما توانستیم در سالن‌های تئاتر شاهد حضور مخاطبان باشیم، زمان برگزاری جشنواره‌ها نمایش‌ها به‌ صورت آنلاین هم برای آن دسته از مخاطبانی که در تهران نیستند یا به هر دلیلی امکان حضور در سالن‌های تئاتر را ندارند، نمایش داده شود. می‌توان به‌صورت زنده این نمایش‌ها را پوشش داد تا ذات زنده بودن هنر تئاتر هم حفظ شود.

وی با اشاره به هیات داوران بخش تئاتر جشنواره «هنر زنده است» که همه از بزرگان و بهترین‌های تئاتر ایران هستند، تصریح کرد: از برگزاری جشنواره «هنر زنده است» بسیار خوشحال شدم چراکه نیاز به وجود چنین جشنواره‌ای که به‌صورت مستقل برگزار می‌شود و دولتی نیست، به‌شدت احساس می‌شد.

برخی هنرمندان فقط شعار می دهند!

رنجبر در پایان گفت: همواره هنرمندان اعلام می‌کنند هنر باید مستقل باشد و از بدنه دولت جدا شود. وقتی چنین فرصت مناسبی پدیدار شده است و جشنواره‌ای مستقل پا گرفته، باید هنرمندان از آن حمایت کنند. گویا برخی از دوستان فقط شعار می‌دهند؛ همه باید از این جشنواره مستقل حمایت بکنند. «هنر زنده است» با قدرت قدم اول را برداشته است. مهم‌ترین نکته این است که کسی به‌خاطر مسائل مالی در جشنواره شرکت نکرده است و همه با دل و جان و به‌خاطر هنر با این جشنواره مستقل همراه شده‌اند که معمولا در جشنواره‌های دولتی چنین چیزی را شاهد نیستیم. در جشنواره‌های دولتی مسائل مالی و کمک‌هزینه‌ها دلیل مهمی برای شرکت گروه‌ها محسوب می‌شوند.

پیش از این، نمایش استیو جابز  به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر در بخش مسابقه بین‌الملل سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه رفته بود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها