موج
کدخبر : ۳۲۲۵۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322523

در گفتگو با موج مطرح شد:

اداره کل هنرهای تجسمی با همراهی موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و موزه هنرهای معاصر تهران سه طرح هنری را برای این ایام و همراهی با هنرمندانه با مردم در مواجهه با بحران شیوع بیماری کرونا تدارک دیده اند.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، عبدالرحیم سیاهکارزاده رییس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در مورد فعالیت های این موسسه در ایام مبارزه با بیماری کرونا و خانه نشینی پیشگیرانه مردم گفت: ما با نیت اینکه مردم این بیماری را جدی گرفته و نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنند و در عین حال بتوانیم اوقات فراغت آنها و حضور مستمرشان در خانه را به کمک هنر و هنرمندان غنی تر کنیم، با نظر اداره کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، حمایت از چند طرح و فعالیت را به صورت موازی آغاز کرده ایم که یکی از آنها آوردن موزه به منازل است.

عبدالرحیم سیاهکارزاده

وی تشریح کرد: در این طرح، گزیده ای از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر در فضای مجازی به شکلی مناسب و به نوعی در قالب یک گالری مجازی به معرض دید عموم مخاطبان علاقمند قرار می دهیم. طرح دیگری که در دست اجر است تولید پادکست عصرانه هنر است. در عین حال یک طرحِ طنزِ انیمیشن هم با عنوان «هفت خوان کرونایی»، بخش دیگری از این فعالیت ها است.

هفت خوان کرونایی، کاری برای تقویت روحیه مردم

بر این اساس جمال رحمتی نویسنده و سازنده انیمیشن های «هفت خوان کرونایی» درباره این انیمیشن به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: به دلیل اینکه این روزها خبرهای ناامیدکننده و عمدتا بدون استناد بسیاری منتشر می شود. خیلی از این خبرها بار منفی دارند و متاسفانه هر کسی که یک گوشی موبایل در اختیار دارد اقدام به تولید و انتشار آنها می کند که به نظر من، برخی از آنها مفید و برخی دیگر متاسفانه ضربه زننده به حال جامعه است.

این هنرمند کاریکاتوریست و انیماتور افزود: به هرحال هر کشور و یا جامعه ای ممکن است دچار بحران شود، مهم این است که مواجهه با آن چگونه باشد. به همین دلیل فکر کردیم که شاید بد نباشد که کاری که تا حدودی امید بخش باشد را بتوانیم تولید کنیم و بر همین اساس با موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر وارد گفتگو شدیم تا با حمایت آنها بتوانیم این کار را به سرانجام برسانیم.

جمال رحمتی

رستم و زکریای رازی علیه کرونا وارد میدان شدند

جمال رحمتی با بیان اینکه این انیمیشن‌ها در ۷ قسمت ساخته می‌شود، افزود:  ایده و طرح این کار از من بود. به خاطر اینکه یکی از شاخصترین و سنبل قهرمانان اسطوره ای ایرانی، رستم است از این شخصیت بهره گرفتیم تا به طور نمادین نشان دهیم که این ایام و بحران را با تکیه برگذشته مان و خودمان خواهیم گذشت. البته شخصیت‌های دیگری مانند زکریای رازی هم به این داستان اضافه می‌شوند و داستان را به سمت موضوعات کرونایی سوق داده‌ایم.

وی افزود: این یک کار دونفره است. بخش تصویری آن به عهده من بوده که فیلمنامه این مجموعه را خودم نوشته ام، طراحی شخصیت ها، حرکات،کارگردانی و صداگذاری با من بوده و دوست خوبم محمدرضا صولتی هم صداپیشگی آن را به عهده داشته است.

کارگردان هفت خوان کرونایی در مورد مدت زمان این انیمیشن و بازه زمانی انتشار این مجموعه گفت: هر قسمت از این مجموعه بین یک تا دو دقیقه است. تعمدا خواستیم که کوتاه باشد و پیش فرض ما یک دقیقه است اما گفتیم که اگر موضوع می طلبید تا دو دقیقه هم می تواند ادامه داشته باشد که قسمت اول آن با عنوان «رستم و زکریا علیه کرونا» نزدیک به دو دقیقه شده است.

کات آوت کم هزینه و سریع، ساخت انیمیشن با یک نرم افزار ایرانی

وی در مورد تکنیک و هزینه کار هم تشریح کرد: این کار با تکنیک کات آوت یا انیمیشن مفصلی است که هر سه روز یک قسمت آن تولید می شود. قسمت دوم آن امروز یا فردا منتشر خواهد شد. همانطور که می دانید این روش ارزانترین و سریعترین است و نخواستیم که بار مالی تحمیل شود تا بتوانیم کار را انجام دهیم. حتی از نرم افزار تری دی کات اوت که نویسنده اش مهدی زنگه و یک ایرانی است برای تولید این انیمیشن بهره برده ایم.

جمال رحمتی در مورد انتخاب طنز برای مواجهه با این موضوع جدی و بحرانی گفت: به واسطه اینکه برخورد طنز آمیز بیشتر مورد توچه قرار می گیرد و مخاطب عام و حتی خاص این فضا را بیشتر می پسندد؛ بیشتر سعی کردیم که با یک نگاه طنز آمیز به این مقوله بپردازیم.

هفت خوان کرونایی

اگر جامعه را مانند خانواده خود بدانیم اینگونه رفتار نمی کنیم

وی با بیان اینکه سعی کرده ایم که این انیمیشن ها در چارچوب سازنده بوده و مخرب فضای عمومی نباشد اما برای نگارش فیلمنامه از مشورت شخص یا نهاد خاصی مشورت نگرفته ایم، اظهار داشت: در واقع هدف کلی این بوده که برخورد سازنده ای با بحران داشته باشیم و معتقدیم که بحرانی در خانواده پیش آمده است. به این فکر می کنیم که ما به عنوان عضوی از این خانواده، با این بحران چه برخوردی باید داشته باشیم؟ و آن برخوردی که کمک کند تا خانواده این بحران را به خوبی سپری کند، چه نوع برخوردی است؟ اگر در سطح جامعه این نکات را در تصمیماتمان لحاظ کنیم، دیگر شاهد برخوردهای غیر مسئولانه و مخرب نخواهیم بود. ما یک خانواده بزرگیم و تک تکمان موظفیم که وظیفه خودمان را در قبال این موضوع انجام دهیم.

نو به نو نمایشگاهی از آثار درخواستی گنجینه موزه هنرهای معاصر

این گزارش حاکی است که بنابر اعلام واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی ، مسئولیت طرح «نو به نو» با احسان آقایی ، مدیریت پروژه پادکست «عصرانه هنر» با سعید اسلام زاده است.

احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر درباره طرح «نو به نو» را پروژه‌ای تعاملی از سوی موزه هنرهای معاصر دانسته که سعی دارد در روزهای نیمه تعطیل پایان سال و ایام نوروز و از طریق فضای مجازی، مخاطب را با آثار گنجینه آشنا کند.

بر همین اساس در این پروژه طی چهل و یک روز، هر روز یک اثر را که از طریق نظر سنجی بر روی صفحه اینستاگرام موزه به دست آمده است، به نمایش می‌گذارد و در پایان مدت پروژه، مخاطبان با نمایشگاهی مجازی روبرو هستند که آثار آن توسط خودشان انتخاب و به نمایش درآمده است.

پادکست عصرانه هنر را هر روز بشنوید

سعید اسلام زاده، مدیر ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی هم پادکست عصرانه هنر را برنامه‌ای شنیداری توصیف کرده که در بیست قسمت ۱۰ دقیقه‌ای موضوعات مختلف تاریخ هنر معاصر ایران در صد سال اخیر را بررسی می‌کند، این پادکست در موضوعاتی مانند شکل گیری مدرسه صنایع مستظرفه، عکس و تاریخ، کاریکاتور در ایران، هنر مدرن در ایران، و شخصیت‌های هنری معاصر مانند سهراب سپهری تهیه شده و در ایام نوروز و تعطیلات در سایت هنرهای تجسمی به نشانی http://www.civa.ir قابل دریافت است. این پادکست با اجرای غزل نهانی و تهیه کنندگی بشیر جعفری نیا در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است که طرح‌های هنری نو به نو، پادکست عصرانه هنر و انیمیشن هفت خوان کرونایی از روز ۲۲ اسفند در فضای مجازی پخش شده است. علاقمندان می‌توانند برای دریافت آنها به سایت و صفحات مجازی مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها