موج

حبیب باوی ساجد در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارگردان فیلم لالایی جنگ گفت: دوران افول ستاره ها و تماشای چند چهره تکراری فرا رسیده و باید با جدیت تمام از نظام استودیویی و محوریت تهیه کننده - بازیگر دوری کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، فیلم مستند سینمایی لالایی جنگ به کارگردانی حبیب باوی ساجد از چندی پیش در گروه هنر و تجربه اکران شده است و وضعیت مردمان روستاهای مرزی جنوب غربی ایران در آغاز جنگ را به تصویر کشیده است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «در آغاز جنگ حزب بعث عراق و ایران، نخستین جاهایی که به تصرف دشمن درآمدند، روستاهای مرزی بودند. روستایی‌هایی که بعدها میان دوجبهه گیر افتادند.»

گروه هنر و تجربه محترم است

بر همین اساس حبیب باوی ساجد کارگردان فیلم لالایی جنگ در گفتگو با خبرگزاری موج درباره اکران فیلم خود در گروه «هنر و تجربه» بیان کرد: از همان آغاز فعالیت  گروه «هنر و تجربه» و از بدو تاسیس این گروه، من به  عنوان کسی که  تلاش کرده ام به شکل مستقل همواره فیلم بسازم،  هنر و تجربه را ستوده ام و از این حرکت حمایت کرده ام. اکنون بعد از گذشت چندسال برای نخستین بار یکی از فیلم های من با عنوان «لالایی جنگ» در این گروه اکران شده است و بنابراین حالا از نزدیک در جریان جزییات مسائل هنر و تجربه قرار گرفته و می توانم درباره آن اظهار نظر کنم.

وی با اشاره به خدماتی که از سوی «هنر و تجربه» برای اکران فیلم ها صورت می گیرد، بیان کرد: از همان ابتدا که گروه هنر و تجربه خواست تا فیلمم در این گروه اکران شود، تا انجام امور تبلیغات فیلم، رونمایی از جدول نمایش، گزارش هایی که به فیلمساز ارائه می کنند و ... همه باعث شد که گروه «هنر و تجربه» را بیش از پیش در نظر من محترم جلوه بدهد.

تفاوت و کمیت مخاطبان فیلم های مستند در سینما و تلویزیون

کارگردان مستندساز «الرماد» با اشاره به لزوم تولید فیلم های قابل اعتنا برای اکران در گروه «هنر و تجربه» اظهار کرد: معتقدم که گروه «هنروتجربه» بیش از آن که به حمایت مادی سازمان امور سینمایی و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری کشور نیاز داشته باشد، به حمایت معنوی جامعه سینمایی کشور، به خصوص فیلمسازان مستقل نیاز دارد تا با تولید فیلم های قابل اعتنا، چرخه اکران گروه «هنر و تجربه» را فعال و پویا نگاه دارند.

باوی ساجد با اشاره به تفاوت و کمیت مخاطبان فیلم های مستند در سینما و تلویزیون بیان کرد: بی شک مخاطبان تلویزیونی فیلم های مستند و کوتاه داستانی بیش از مخاطبان سینماها، حتی در بخش اکران آزاد هستند. اما نباید مخاطب سینما را با تلویزیون مقایسه کرد. فیلم کوتاهی که در هنر و تجربه اکران می شود و ممکن است فقط  5 نفر مخاطب داشته باشد نباید مدیران هنر و تجربه را دلسرد کند، چرا که این 5 نفر به مراتب با آگاهی بیشتر از مخاطب عام، دیدن این فیلم ها را انتخاب کرده اند. کمیت مخاطبان نیز از نظر من امر ثانویه است و کیفیت مخاطب و هدف گذاری گروه «هنر و تجربه» باید امر اولیه باشد.

دریافت جایزه از جشنواره ها دال بر برتری یک اثر سینمایی نیست

کارگردان مستند «برزیلته» همچنین با اشاره به اکران برخی فیلم های جشنواره ای یادآورشد: اگر چه حضور جشنواره ای و دریافت جایزه برای سینمای هر کشوری یک امر مهم و گاه حیاتی برای استمرار فعالیت سینمایی آن است، اما باید دقت داشت که حضور  جشنواره ای و دریافت جایزه از جشنواره ها، دال بر برتری یک اثر سینمایی نیست. 

وی با بیان اینکه تمرکز فیلم سازان بیش از آن که برای حضور در فستیوال ها باشد، باید در راستای اعتنا به مسائل انسانی و دغدغه فردی فیلم ساز باشد،  تصریح کرد: با همه اهمیت واحترامی که فستیوال های مختلف جهان دارند، معیار و خط کش ما برای ارزش گذاری فیلم ها نباید این فستیوال ها و جایزه های آن باشد و  آن چه باید ملاک  قرار گیرد، صداقت فیلمساز در روایت شخصی اوست.

فیلم های غیر شهری مورد حمایت مسئولان سینمایی کشور نیست

باوی ساجد  با بیان  این که مشکل روایت های شخصی در سینما در حال تبدیل شدن به یک بحران است، یادآورشد: به نظر می رسد روایت های سینمایی از روی دست همدیگر کپی شده است. گاه شاهد انبوهی فیلم  آپارتمانی هستیم.  در حالی که آن چه در یک دوره ای باعث رونق سینمای کشور شد، سینمای اقلیمی بود. سینمای مردم شناسی و قومی که با دیگر زبان ها و لهجه های مردم سایر شهرها و روستاهای کشورمان صحبت می کنند و اکنون ما از این نوع سینما فاصله گرفته ایم، چرا که به نظر می رسد این نوع سینما مورد حمایت مسئولان سینمایی کشور نیست وحتی بسیاری از فیلم سازان مهاجر به تهران هم به فیلم های شهری و آپارتمانی روی آورده اند. 

کارگردان فیلم سینمایی «سامی» در ادامه تأکید کرد: مسئولان گروه «هنر و تجربه» نیز می توانند از سراسر ایران فیلم های بسیار قابل تامل کوتاه داستانی، مستند کوتاه و فیلم بلند مستقل کشف کنند که بیش از آن که باعث استمرار حیات فیلمسازی آن خطه باشد، باعث استمرار حیات هنر و تجربه خواهد بود. بی گمان سینمای ایران امروز به جغرافیا، آدم ها، پوشش ها، زبان، لهجه و آداب ورسوم متنوع بیش از پیش نیازدارد.

هنر و تجربه راه فرار از محوریت تهیه کننده - بازیگر

حبیب باوی ساجد در پایان با بیان این که دوران افول ستاره ها وتماشای چند چهره تکراری فرا رسیده است، تصریح کرد: فیلم سازان نواحی کشور باید بکوشند روایت های اقلیمی شان را با زبان به غایت صمیمی به تصویر بکشند و با جدیت تمام از نظام استودیویی و محوریت تهیه کننده - بازیگر دوری کنند و گروه هنر و تجربه می تواند دراین راستا نقش بی بدیلی ایفاء کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها