موج

چله عشق همایش تکریم آثار ماندگار و خالقان این آثار در حوزه فرهنگ عاشورائی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، آیین ملی چله عشق، با موضوع بازشناسی اسناد و تجلیل از خالقان آثار عاشورایی طی یک قرن گذشته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. این مراسم بعد از ظهر  امروز دوشنبه ۲۹ مهرماه از ساعت ۱۵ در تالار قلم سالن همایش های کتابخانه ملی ایران، باحضور چهره های برجسته هنری و فرهنگی کشور کار خود را آغاز کرد. 

در ابتدای این مراسم مجید انتظامی و گروه ارکستر قطعه ای که مربوط به موسیقی متن فیلم مستند کربلا نقطه صفر جغرافیایی بود را اجرا کردند. 

در ادامه اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خیر مقدم گویی به حاضران گفت:  مقدمتان را در همایش تکریم آثار ماندگار و در جمع خالقان این آثار در حوزة فرهنگ عاشورائی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گرامی می‌دارم. خوش آمدید.

وی افزود:  آمده‌اید تا به یکدیگر یادآور شویم که عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ مبتنی بر معرفت است و حسین‌بن‌علی‌(ع) ارائه دهنده این معرفت به بشریت است. تا انسانها دریابند که رسالت و مأموریت بشری آنها کسب حقیقت برای رسیدن به آرامش و رضایتمندی از انسانیت و انسان بودن خود و دوست داشتن دیگر انسانها است پس آنگاه مخاطب قرار می‌گیرند که: یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیة و بدین سان تجربه زیست بهشتی را در دو سرای این جهان بنیوشند و حس نمایند.

بروجردی ادامه داد: اینک در جمع کسانی هستیم که گامهای نخست درک حقیقت را با خَلق آثاری از دانسته‌ها و داشته‌های خود برای ما به ارمغان آورده‌اند. آنها با خلق آثارشان حسین را از غربت و تنهایی به در آوردند و حمیت، اخلاص، غیرت، صداقت، شجاعت، ایثار و وفاداری به عهد حسینی را در سایه «عشق» به نمایش گذاشتند تا ما بدانیم که حسین (ع) رسالتش را در عشق به انسانها برای رهایی از جهل و بی خردی برای نجات از گمراهی، برای رسیدن به کمال و دانائی تا بدانجا رسانده که زمزمشان چنین به گوش برسد:

جمال کعبه چنان می‌دواندم به نشاط                که خارهای مغیلان حریر می‌آید

وی افزود: خط یا رنگ، واژه یا صدا، نقش یا نفس معجزه شان شد در نشان دادن غمی سترگ تا همه با هم بسرایند که سلام بر حسین که داغ عزیز و نجیبش بغض به بغض و نفس به نفس ماندگار شد تا انسانها جان بگیرند از حسین که زنده است و ما اینک برای امام زنده ای دور هم جمع شده‌ایم که فریادش را به گوش جان بشنویم که می‌گوید «من برای اصلاح در امت جدم قیام کرده‌ام»

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: به نیابت قدمتان چشممان را برای زیارت اثرتان دوباره روشن کرده‌ایم که این ماندگاری شما نظرکردگی مردی است که فرزندش را، برادرش را، عزیز برادرش را، پسرش را، طفل شیر خواره اش را و سرش را در تاریخ گذاشت و آهش را فرستاد برای شما که چه کسی است مرا یاری کند؟

سلام بر یاری کنندگان عاشورا در آئین «چله عشق.

در ادامه این مراسم مجید انتظامی و گروه اکسترش بار دیگر بر روی صحنه مستقر شده و موسیقی فیلم روز واقعه را اجرا کردند.

در ادامه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و اشرف بروجردی و از هفت نویسنده مطرح چون، مرحوم سیدشهاب‌الدین مرعشی‌نجفی مولف کتاب «موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه»، مرحوم شیخ‌عباس قمی به دلیل ترجمه اثر ماندگار«نفس المهموم ابن طاووس»، مرحوم محمدابراهیم آیتی مولف کتاب «تاریخ تحلیلی عاشورا»، مرحوم علی شریعتی به دلیل تالیف کتاب «حسین وارث آدم»، مرحوم سیدجعفر شهیدی برای کتاب «قیام حسین(ع)» تجلیل شد.

در بخشی از این مراسم فرزند آیت الله مرعشی نجفی در مورد اثر پدرش گفت: ده جلد از دائره المعارفی که پدرم تالیف کرده است به امام حسین اختصاص دارد. اثر ایشان تا کنون پنج جایزه مهم از جمله کتاب سال جمهوری اسلامی را دریافت کرده است و در آن به هیچ قوم و مذهبی اهانتی نشده است. 

در ادامه یکی از نوادگان محدث قمی برای دریافت تندیس این مراسم به روی سن آمد و گفت: به عنوان ارشد بازماندگان محدث قمی از برگزار کنندگان تشکر می کنم. محدث قمی به مفاتیح مشهور است اما فقیه، رجالی، محدث و محقق است و برای کتاب سفینه البحار بیست سال با روزی نزدیک به شانزده ساعت تلاش نگاشته اند‌. 

وی افزود: کتابی که با عنوان آنچه در کربلا گذشت ترجمه شده است را در ۱۰۶ سال پیش به عنوان صحیح ترین مقتل نوشته اند.

ادامه دارد..‌.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها