احمد معظمی در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارگردان سریال ترور خاموش گفت: سعید راد ورزشکار و سرپا است اما تصمیم گرفتیم نقش متفاوتی از او را نشان دهیم و از بازی او در قسمت های باقیمانده شگفت زده خواهید شد.

احمد معظمی کارگردان سریال ترور خاموش، در پاسخ به این سوال که چرا بازیگران انتخاب شده برای نقش‌های منفی و بسیار خطرناک در این سریال، تا این حد از روحیات و بیان لطیف برخوردارند، به خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج گفت: ما سعی کرده ایم که تفاوت ایجاد کنیم. به عنوان مثال سعید رادی که تاکنون همیشه در نقش های اکشن و بزن‌بهادر دیده شده را در نقش یک استاد دانشگاهِ متفکر و پژوهشگر نشان دهیم.

بر روی تغییر ذائقه مخاطب اصرار داریم

وی افزود: من همیشه دوست داشتم که برای نقش های منفی  و بد من داستان، کسی را انتخاب نکنم که قیافه و صدای منفی دارد؛ بلکه دوست دارم که نقش خاکستری را هم تماشاچی دوست داشته باشد و با آن ارتباط بگیرد. چرا که او هم یک فرد عادی است و قرار نیست کسی که در حال بازی نقش یکی از اعضای مافیای مواد مخدر است دارای صورتی خشن و صدای کلفت و پری باشد؛ بلکه اتفاقاً باید این تضاد به وجود بیاید و این ذائقه تغییر کند. ما در ترور خاموش سعی داریم که بر روی این تغییر ذائقه پافشاری کنیم

احمد معظمی در پاسخ به این سوال که آیا این اصرار، باورپذیری کار شما را سخت نمی‌کند، جواب داد: به نظر من که هیچ، بلکه به نظر بسیاری از کارشناسان و منتقدان معتبر و جدی سینما و تلویزیون هم اینگونه نبوده و نسبت به این انتخاب نظر مثبتی داشتند.

کارگردان ترور خاموش ادامه داد: من احساس می کنم که نقش ها بر روی افرادی همچون ستاره اسکندری و پرویز فلاحی پور به خوبی نشسته است. یا رضا مولایی که نقش یک هکر را بازی می‌کند، این نقش بر او نشسته و حتی اینکه تا جایی زنش بر او حاکم است و بعد او حاکم بر زنش می شود را هم به خوبی نشان داده و باورپذیر است.

نمی خواهیم کلیشه ها را تکرار کنیم

وی تصریح کرد: بحث ما این است که از کلیشه شدن و تکرار کلیشه ها فرار کنیم و قرار نیست که رئیس باند تولید و توزیع مواد مخدر، با داد و هوار بدجنسی خود را نشان دهد؛ بلکه بدجنسی او در روابط با خانوادگی اش به خوبی دیده می شود. مثلا وقتی به همسر اول و دومش دروغ می گوید و یا دخترش را به تولید مواد مخدر تشویق می کند، کاملاً این بدجنسی را می بینیم و این جذابیت سریال ماست.

احمد معظمی ادامه داد: همه چیز در خدمت داستان و فیلم است و من به هیچ وجه دوست ندارم که شاهد بازی‌های اوراکت باشیم و کسی نسبت به دیگری برتری داشته باشد؛ بلکه باید شاهد بازی‌های یک دست باشیم تا کسی از قصه بیرون نزند. من به ویژه در این سریال بر روی این نکته پافشاری داشته ام. به نظر من اگر این اتفاق بیفتد همه چیز در کل فضای فیلم است و هیچکس گل درشت نمی شود. به هر حال افراد بد هم انسانند و قرار نیست همه از آنها متنفر بشوند.

هزینه بالا مانع ساخت صحنه های اکشن است

وی در پاسخ به یک نقد کلی در مورد سینما و تلویزیون ایران مبنی بر این که چرا به رغم اینکه جامعه ما دچار رخوت، استفاده بیش از حد سیگار و چاقی است، اما این موارد را به دفعات در آثار سینمایی و تلویزیون می بینیم؛ اما بر خلاف آن، با اینکه بازیگران ورزشکار و ماهر هم داریم، تحرک بدنی و ورزش کردن، یا صحنه های تعقیب و گریز و مانند این ها را بسیار کمتر می بینیم، گفت: من کاملاً متوجه این مسئله بوده و با شما هم موافق هستم؛ اما استفاده از این توان بازیگران را قصه تعیین می کند. ولی در سینما و تلویزیون ایران و به خصوص در حال حاضر که شرایط سخت اقتصادی داریم، در فیلمنامه هایی که به ویژه برای کارهای اکشن طراحی می شود، نگران هزینه بسیار بالای این صحنه ها هستند چرا که هزینه تولید نسبت به سالهای گذشته بسیار افزایش یافته و هزینه تولید چنین آثار و صحنه هایی، بعضاً پنج تا شش برابر صحنه های معمولی تر هستند.

با ساخت باسمه ای اکشن مخالفم

کارگردان ترور خاموش در پاسخ به این سوال که آیا هزینه، بهانه ای برای فرار از انجام چنین کاری نیست، گفت: برای منِ کارگردان این یک بهانه نیست چرا که آمادگی تولید آن را دارم؛ اما هزینه کار اکشن برای تهیه‌کننده‌ها سنگین است. من هم معتقدم اگر کار اکشنی ساخته می شود نباید با سمه ای، سطحی و تصنعی انجام شود. به عنوان مثال اگر قرار است که یک صحنه تصادف داشته باشیم و بخواهیم یک ماشین بسیار ارزان را در این صحنه نشان دهیم، حاضرم آن صحنه را حذف کنم ولی این کار را نکنم.

وی ادامه داد: اگر شما در سریال سارق روح، شخصیتی که دانیال حکیمی آن را بازی می کرد را به یاد آورید حتما صحنه های ورزش کردن او را هم به خاطر دارید.  حتی در ترور خاموش هم لحظاتی را داریم که برخی از کاراکترها به حرکات ورزشی و فیزیکی می پردازند و به اندازه وسعمان صحنه های اکشن هم داریم.

می توانیم همچون هالیوودی ها صحنه های اکشن بسازیم

احمد معظمی در ادامه اظهار داشت: من به شدت علاقه مند به صحنه های تعقیب و گریز علاقه مندم؛ اما معتقدم نباید آنها را ساده برگزار کرد و در این صورت پول زیادی نیاز دارد که معمولاً تهیه کننده ها آن را نمی پردازند.

وی ادامه داد: گرچه سینمای هالیوود از نظر امکانات از ما بسیار فراتر است اما من به جرات ادعا می کنم که اگر تهیه کننده ها کمی با این هزینه ها کنار بیایند، ما با همین امکانات موجود و استعداد هایی که در کشور داریم در انجام صحنه های اکشن چیزی از آنها کم نخواهیم داشت و می توانیم شبیه آنها و شاید بهتر از آنها این کار را انجام دهیم.

ترور خاموش

منتظر سوپرایز سعید راد باشید

وی در مورد عدم استفاده از توانایی فیزیکی سعید راد گفت: گرچه ایشان پا به سن گذاشته اما هنوز هم ورزش می کنند و به نسبت سن و سال خود، بسیار سرحال و روپا است. اما ما تصمیم گرفتیم با یک ساختار شکنی، سعید راد را که معمولاً در نقش های عصیانگر و با اکت بالا دیده ایم، در قالب یک فرد متفکر به نمایش بگذاریم.

احمد معظمی ادامه داد: به نظر من، تفاوت در هر کاری ایجاد جذابیت می کند و ما سعی کردیم که در این کار یک سعید راد متفاوت را نشان دهیم و حالا سوپرایز شما در قسمت های بعدی است که ببینید این بازیگر چه می کند.

سعید راد به پلان ها ابهت می دهد

این کارگردان جوان در مورد همکاری با سعید راد و سختیهای آن گفت: به هیچ وجه کار سختی با این بازیگر حرفه ای نداشتم. هشت سال پیش هم وقتی تله فیلم ساعت به وقت صفر را ساختم و در آن سال جایزه بهترین کارگردانی را گرفتم، سعید راد برای من بازی می کرد.

وی افزود:  گرچه این بازیگر کمتر به تلویزیون می آید اما ظاهرا تنها در کارهای من بازی کرده است. چون با هم رفاقت بسیاری دادیم و اگر حمل بر خودستایی نباشد،ایشان در مورد من گفته است که دکوپاژ من را سینمایی میدانند و معتقدند کارم شبیه کس دیگری نیست.

کارگردان ترور خاموش ادامه داد: سعید راد به فضای فکری من نزدیک است و با من کار می کند. برای ترور خاموش هم خودم با ایشان صحبت کردم و این نقش از ابتدا برای ایشان نوشته شده بود. در واقع من تلفنی در دو سه خط این نقش را برایش توضیح دادم و با این که خارج از تهران بودند، خود را به سرعت به ما رساند و در شکل گیری شخصیت واقعا تاثیر گذار بود.

احمد معظمی در پایان اظهار داشت: به نظر من سعید راد بازیگری است که وقتی در پلان قرار می گردد به قدری به آن پلان ابهت و قدرت می دهد که واقعا قابل تحسین است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها