سیروس الوند از تسلط تقوایی به سینما و ادبیات، اهمیت آثارش و آرزویش درمورد بازسازی مناطق جنگ زده خوزستان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم روز ملی سینما شامگاه ۲۲ شهریورماه با حضور علی ربیعی سخنگوی هیات دولت، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، محمد طباطبایی نژاد معاون ارزشیابی سازمان سینمایی، مهران عباسی انارکی رییس موزه سینما، جمعی از سینماگران و هنرمندان بازیگر در موزه سینما برگزار شد.

در بخشی از این مراسم، سیروس الوند کارگردان سینمای ایران پیش از نمایش  فیلم مستند «تمرین آخر، تعزیه حر دلاور» ساخته درباره ناصر تقوایی که قسمتی از برنامه پیش بینی شده موزه سینما بود، درباره این کارگردان مولف گفت: کارهایی که ناصر تقوایی ساخته است، از مهمترین آثار سینمای ایران به حساب می‌آید و آثار اقتباسی او از بهترین آثار سینمای ایران در این گونه است. گرچه افرادی همچون رضا کرم رضایی به ادبیات و آثار نویسندگانی همچون آشنایی داشتند اما می توان گفت که آنها کارشان تئاتر و ادبیات بود اما تقوایی سینماگری بود که آشنایی کاملی با ادبیات داشت.

این کارگردان ادامه داد: آقای تقوایی یکی از پایه‌گذاران موج نوی سینمای ایران است و آن زمان که فیلم مینی‌مالیستی وجود نداشت در فیلم "صادق‌کرده" فضایی مینیمالیستی ایجاد کرده است حتی یک قتل را در یک پلان نشان داد.

وی افزود: فیلم ناخدا خورشید تقوایی هم بهترین اقتباس از داستانی است که حتی غربی‌ها هم نتوانستند به خوبی آن را اجرا کنند.

الوند توضیح داد: ناصر تقوایی فیلم‌های جدید هم دارد، حتی خودش هم ناراضی بود که چرا درباره فیلم‌های جدیدم صحبت نمی‌شود.

وی ادامه داد: او در حال ساخت فیلمی درباره جنگ تحمیلی بود که متاسفانه کارش نیمه‌کاره ماند. پرداختن  به جنگ فقط جنگیدن نیست بلکه تبعات آن هم هست. سینمای نئورئالیسم ایتالیا اگر متحول شده به دلیل پرداختن به مردم بعد از جنگ بود.

چرا ما نباید درباره بعد از جنگ و مردم درگیر آن فیلم بسازیم.چه کسی بهتر از او که خود زاده آبادان بود. تقوایی حتی وقتی جایزه نقدی جشنواره لوکارنو را دریافت کرد، این جایزه را به حساب صد امام و مردم جنگ‌زده اهدا کرد و آرزو کرد در بازسازی شهرش استفاده شود. در حالی که هنوز این بازسازی به طور کامل انجام نشده و استاندار خوزستان می گوید آثار جنگ را برای یادآوری آن حفظ کرده ایم. 

الوند ادامه داد: ما بسیاری از روزها و حوادث بزرگ تاریخی را با سینما می شناسیم و به یاد می آوریم و اگر آلمان به طور کامل بازسازی شده کسی جنگ های جهانی را فراموش کرده است؟

وی سپس به فیلم مستند تمرین آخر تعزیه حر دلاور، درباره عاشورا نیز گفت: واقعه عاشورا، حماسه عاشورا و فرهنگ عاشورا سه مقوله مجزاست؛ حماسه عاشورا فیلمنامه‌ای است که به دلیل شور مردم این جایگاه را پیدا کرده است. اما چیزی که برای من مهم است فرهنگ عاشورایی است که همچنان ادامه دارد.

این سینماگر ادامه داد: امام ما مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح داد و این فرهنگ عاشورا ست که اهمیت دارد.

در ادامه این، فیلم مستند «تمرین آخر، تعزیه حر دلاور» ساخته ناصر تقوایی در سالن فردوس موزه سینما اکرا شد. پس از آن هم برخی از تصاویری که در سینمای ایران ضبط شده به نمایش درآمد و در حاشیه این مراسم برخی از سینماگران در فضایی صمیمی به گفتگو با رییس سازمان سینمایی و سخنگوی دولت نشستند.

بر این اساس، مستند «تمرین آخر؛ تعزیه حر دلاور» که در سال ۱۳۸۳ ساخته شده مستندی است از تمرین تعزیه حر دلاور که متن آن در اوایل دوره قاجار توسط «میرعزای کشی» مشهور به «کاشانی» نوشته شده است. تقوایی در این مستند توانسته ترکیبی از جنبه‌های مختلف تعزیه، موسیقی، آواز، روایت و بازیگری خاص تعزیه را عرضه کند. این فیلم برای ثبت هنر تعزیه در فهرست میراث جهانی به یونسکو ارسال شد.