احمد نیک فرجام، فیلم مستند را محلی برای معرفی بزرگان علمی کشور می داند و این امر را با ساخت فیلم هایی چون «دلدادگی» و «هم نفس»، در کارنامه خود ثابت کرده است.

کارگردان فیلم مستند هم نفس در گفتگو با خبرنگار سینمایی موج درباره سابقه هنری خود گفت: متولد 1363 هستم و در رشته فیلمسازی تحصیل کرده ام. به سبب رشته تحصیلی که داشتم، جایگاه هایی چون تهیه کنندگی، نویسندگی، پژوهش، تولید و تصویر برداری را تجربه کرده ام. البته پیش از ورود به دانشگاه نیز در انجمن سینمایی نیشابور فعالیت داشتم. از سال 1386 نیز وارد سیمای مرکز خراسان جنوبی شدم و تا کنون 10 فیلم مستند ساخته ام.

احمد نیک فرجام درباره ساخت فیلم خود توضیح داد: استان خراسان جنوبی به عنوان سرزمین پدران علمی کشور شناخته می شود، بزرگانی مانند محمدحسن گنجی، پدر علم جغرافیای ایران؛ غلامحسین شکوهی، پدر تعلیم و تربیت نوین ایران و اولین وزیر آموزش و پرورش بعد از انقلاب؛ و پروفسور مهدی بلالی، پدر سم شناسی ایران از جمله مفاخر کشور و استان خراسان جنوبی هستند.

وی افزود: پیشتر درباره غلامحسین شکوهی مستندی با عنوان دلداگی ساخته بودم و اینک، با مستند پرتره هم نفس، به زندگی مهدی بلالی، پدر سم شناسی ایران پرداختم.

تهیه کننده و کارگردان هم نفس اضافه کرد: پروفسور بلالی، اولین و تنها پزشک معالج جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی بودند، ایشان در سال 62 علیرغم اینکه ساکن بریتانیا بودند به ایران رجعت کرده و با تاسیس چند مرکز سم شناسی به معالجه مجروحین و جانبازان کشور در آن سال های جنگ تحمیلی اقدام کردند. اغلب کتاب ها و سخنرانی های علمی ایشان هم در همین حوزه انجام شده است.

کارگردان مستند «هم نفس» در خصوص نحوه تولید این مستند بیان کرد: پس از آشنایی اولیه با دکتر بلالی، طرح ساخت فیلم را با شبکه خاوران؛ سیمای مرکز خراسان جنوبی، مطرح کردم و مورد پذیرش واقع شد. حدود یک سال پژوهش و پیش تولید کار به طول انجامید و در مرحله تولید که حدود سه ماه زمان برد؛ 13 جلسه تصویربرداری انجام گرفت. بعد از تصویربرداری هم در مرحله تدوین، اصلاح رنگ و نور و صداگذاری، حدود دو ماه برای کار وقت گذاشته شد.

نیک فرجام با اشاره به همکاری های سیمای مرکز خراسان جنوبی عنوان کرد: تهیه کنندگی و کارگردانی کار به عهده خودم بود و تدوین را علی شورورزی و رضا شیخ لانی انجام دادند. همچنین تصویربرداری به عهده محمد مهربان بود و وظیفه نویسندگی متن را هم آقای شورورزی به دوش کشیدند. راوی و نریتور کار هم آقای ناصر طهماسب بودند و صدابرداری به عهده علیرضا هاشمی بود. در بخش پژوهش هم سرکار خانم لیلا علی آبادی زحمات زیادی برای این فیلم کشیدند و لازم است از همه این عزیزان تشکر کنم.

نیک فرجام درخصوص جشنواره  مستند سیما بیان کرد: این جشنواره، یک اتفاق بسیارخوب،  میمون و مبارک در حوزه مستند است. عموما، آثار فیلم کوتاه، و مستند چندان دیده نمی شود و آثار ارزشمند زیادی هستند که علی رغم زحمات زیادی که برای ساخت آنها کشیده می شود؛ به مرحله اکران عمومی و ارتباط با مخاطب اصلی یعنی مردم راه پیدا نمی کند.

وی اذعان کرد: در این جشنواره این مساله قدری بهبود یافته و آثار فیلمسازان مستند به منظر عمومی و تماشای مردمی راه پیدا می کند. مضاف بر اینکه این جشنواره به صورت تخصصی آثار مستند را به عنوان یکی از ماندگارترین قالب های هنری پوشش می دهد.

این مستندساز در پایان گفت: با برگزاری این جشنواره، جنب و جوش خاصی بین فیلمسازان به راه افتاده و نکته مهمی که به گوش می رسد، حمایت بزرگان عرصه فیلم و سینما از این جشنواره است.

سومین جشنواره تلویزیونی مستند سیما ، از 15 تیر ماه با پخش آثار راه یافته به مرحله مسابقه، کار خود را آغاز کرده است و فیلم مستند «هم نفس» نیز روز یکشنبه 30 تیر ساعت 19:30 از شبکه مستند روی آنتن می رود و ساعت 00:30 و 11:30 صبح روز بعد بازپخش می شود.