مدیرعامل بنیاد فارابی و دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان گفت: مخاطبان سینمای کودک و نوجوان که امروز برای آن‌ها فیلم می‌سازیم درگیر دنیای مجازی و دیجیتال هستند و طرز تفکرشان تغییر کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، اولین نشست خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان عصر دیروز شنبه (15 تیر 98 ) با حضور نویسندگان، فیلمسازان و علاقه‌مندان سینمای کودک در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در ابتدای این نشست منوچهر اکبرلو نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر و پژوهشگر با اشاره به برگزاری اولین جلسه خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان گفت: برگزاری این جلسه به این معنا نیست که خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان یک نهاد دولتی است؛ البته اولین نشست با امید گرفتن حمایت‌های روحی، مادی و معنوی نهادهای دولتی مانند فارابی که همیشه نقش اول را در عرصه حمایت و ساخت فیلم کودک داشته برگزار می‌شود. هدف اصلی این جلسه معرفی این نهاد غیردولتی است.

در این قسمت از برنامه کلیپی با محتوای معرفی موسسان این نهاد غیردولتی پخش شد.

سپس علی اکبر قاضی‌نظام رئیس هیئت مدیره خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان درباره این نهاد غیردولتی گفت: برای برگزاری جلسه امروز واقعا هفته سختی را گذراندم و دیشب فقط 2 ساعت توانستم استراحت کنم. برخلاف تمام مدیرانی که شعار خدمتگزاری می‌دهند بنده واقعا خدمتگزار تمام کسانی هستم که در عرصه فیلم کودک دلسوزانه تلاش می‌کنند.

*سینمای کودک و نوجوان حداقل سالانه 12 فیلمنامه جذاب نیاز دارد

قاضی‌نظام با اشاره به مسابقه فیلمنامه‌نویسی جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان عنوان کرد: زمانی که مسابقه فیلمنامه‌نویسی جشنواره برگزار می‌شد آثار بسیاری به دست ما رسید که اکثرشان از سمت نویسندگان حرفه‌ای بود. ما هم برای ضایع نکردن حق کسی بخش نویسندگان آماتور و حرفه‌ای را جدا کردم. آقای تابش هم لطف کرد و بخشی برای فیلمنامه‌های انیمیشن اختصاص داد زیرا تعدادشان زیاد بود.

وی افزود: ما در آن زمان گفتیم سینمای کودک و نوجوان حداقل سالانه 12 فیلمنامه جذاب در قالب‌های مختلف نیاز دارد و هنوز هم سر حرفم هستم و مطمئنم این تعداد فیلمنامه برای یک سال کم هم هست. باید از نویسندگان جوان بعد از هر جشنواره حمایت شود تا انگیزه خود را از دست ندهند و برای نوشتن فیلمنامه‌های جذاب انگیزه داشته باشند.

رئیس هیئت مدیره خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان خاطر نشان کرد: جا دارد از کسانی که برای این خانه زحمت کشیده‌اند تشکر کنم. همچنین از کسانی که الان برای حمایت از ما و فرهنگ کشور کاری از دستشان برمی‌آید خواهش کنم اوضاع بد مدیریت فرهنگی کشور را سامان دهند.

در این قسمت از نشست یک فیلم کوتاه با عنوان «بارون میاد جرجر» به کارگردانی مهین جواهریان پخش شد، سپس کارت اعضای افتخاری خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان به علی اکبر قاضی نظام، مهدی سالم مدیر شبکه امید، آذرهوش، مسعود نقاش‌زاده و مهدی سجاده‌چی اهدا شد.

*از همه مدیاهای فیلم کودک و نوجوان حمایت می‌کنیم

امیر مشهدی عباس فیلمساز کودک و نوجوان و مدیرعامل خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان درباره ماهیت این تشکل و اهداف آن گفت: «خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان» تشکیل شده است تا از همه کسانی حمایت کند که برای کودکان در مدیاهای مختلف اعم از انیمیشن، تلویزیونی، کوتاه و سینمایی فیلم می‌سازند. عده‌ای فکر می‌کنند این تشکل نوعی موازی‌کاری با «مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان» است؛ درحالی که اینطور نیست. «مرکز توسعه» که من در آنجا بازرس هستم، فقط سینماگران حرفه‌ای که فیلم سینمایی می‌سازند را پوشش می‌دهد، درحالی که ما از همه فیلمسازان حمایت می‌کنیم.

وی افزود: ما به دنبال سازوکاری هستیم که نویسنده و کارگردان موفق به تولید اثر خود شوند و از همه فعالان این حوزه دعوت می‌کنیم تا در مجمع عمومی شرکت کنند تا جایگزین ما در اداره «خانه» شوند.

کارگردان فیلم «دوچ» با اشاره به حضور افراد حرفه‌ای در خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان اظهار کرد: اعضای خانه از بهترین‌های حوزه سینمای کودک و نوجوان هستند و بساری از آنها در جشنواره‌های بین‌المللی چهره‌ای شناخته‌ شده‌اند. بنابراین من از همه ارگانها و نهادها و سازمان‌هایی که برای کودکان محتوا تولید می‌کنند دعوت میکنم به «خانه» بیایند تا ما آنها را به این اعضا معرفی و مرتبط کنیم و انشاءالله از این رهگذر شاهد تولید آثار ارزشمندی در سینمای کودک و نوجوان کشور باشیم.

*سینمای ایران در حوزه کودک رنجور شده است

مهدی سالم مدیر شبکه امید گفت: خوشحالم که اینجا هستم، از دو سال پیش که به مدیریت شبکه امید رسیدم همیشه دنبال محفل این چنینی برای پیدا کردن جوانان با استعداد می‌گشتم. همیشه سعی دارم از نیروهای جوان کمک بگیرم و قول می‌دهم از هنر هر نویسنده یا کارگردانی که خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان به بنده معرفی می‌کند استفاده کنم.

در بخش دیگری از این نشست مسعود نقاش‌زاده کارگردان قدیمی سینما و تلویزیون با اشاره به امیدواری خود برای اتفاقات تازه عنوان کرد: امیدوارم این گردهمایی منجر به اتفاقات خوب و تازه شود. سال‌هاست سینمای ایران در حوزه کودک رنجور شده و تولید محصول خوب و رنگارنگ کم شده است.

وی افزود: در این نهاد غیردولتی اتفاقاتی درحال رخ دادن است اما چیزی که باید در تمام مسیر به آن توجه داشته‌ باشند تولید داستان‌های جذاب و باکیفیت برای کشاندن کودکان و خانواده‌های آنان به سینما است. در شورای تخصصی سینمای کودک و نوجوان بنیاد فارابی رویکرد اصلی از کمی‌گرایی به کیفی‌گرایی تبدیل شده است؛ زیرا تعداد فیلمنامه‌هایی که به دست ما می‌رسد کم نیست .

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد فارابی و دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان درباره نکاتی که خانه حمایت از فیلم کودک و نوجوان باید به آن‌ها توجه داشته باشد گفت: این همگرایی و هم اندیشی سینمای کودک و نوجوان را مثبت می‌شمارم و امیدوارم مشکلات سینمای کودک و نوجوان از این طریق برطرف شود.

وی ادامه داد: من و همکارانم وظیفه‌مان این است در کنار فیلمسازان سینمای کودک و نوجوان باشیم، اما چند نکته هست که باید بیشتر به آن دقت کنیم. اول لزوم آشتی فعالان سینما با دنیای جدید است؛ زیرا مخاطبانی که امروز برای آن‌ها فیلم می‌سازیم درگیر دنیای مجازی و دیجیتال هستند و طرز تفکرشان تغییر کرده است. نکته دیگر جایگاه تکنولوژی‌های جدید سینمایی در تولیدات کودک و نوجوان و شیوه‌های جدید فیلمنامه‌نویسی در این حوزه است. اگر از گذشته افتخار‌آفرین سینمای کودک سخن می‌گوییم نباید به دنبال تکرار آن باشیم بلکه باید آن را بازآفرینی کنیم.