انجمن نقاشان ایران از طرح شکایت تهمینه میلانی و رای صادر شده در مورد دانشجوی معترض به نمایشگاه «فیلم هایی که نساختم» ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مهیار بهرام اصل، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی دانشگاه هنر تهران و از برگزارکنندگان چهارمین جشنواره دانشجویی ژکال،  در تابستان سال 1397 در اعتراض به برگزاری نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در گالری ایوان تهران حاضر شد و در آن‌جا هم‌زمان با نمایش زنده (لایو) در اینستاگرام با این سینماگر به بحث پرداخت. 

پس از آن تهمینه میلانی مدعی شده بود که او مخل برگزاری نخستین نمایشگاه نقاشی اش شده و به شکل سازماندهی شده، قصد بر هم زدن نمایشگاه را داشته و او را هم تهدید کرده است. بر همین اساس از مهیار بهرام اصل شکایت کرده بود.

روز گذشته با صدور رأی نهایی دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی عدالت تهران شعبه 1051، این دانشجوی نقاشی، از اتهام تهدید که از سوی میلانی عنوان شده بود تبرئه شده، اما به اتهام «توهین» به تهمینه میلانی، به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد. گرچه این حکم به صورت تعزیری صادر شده، اما با توجه «به اوضاع و احوال موثر، شرایط روانی حاکم و جوانی متهم و پیش‌بینی اصلاح او و فقدان سابقه کیفری موثر» اجرای حکم برای سه سال به تعلیق درآمده است که در صورت عدم ارتکاب جرم جدید، هرگز اجرا نخواهد شد.

در ادامه این ماجرا، انجمن نقاشان ایران که پیش از این اعلام هرگونه نظری را منوط به صدور حکم نهایی دادگاه کرده بود (اینجا)، در ساعات پایانی شب گذشته (دوشنبه 27 خرداد ماه 98) از طرح شکایت تهمینه میلانی و رای صادر شده ابراز تاسف کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«به‌نام خدا

نظر به اعلام رأی نهایی دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی عدالت تهران شعبه 1051 در خصوص اتهام آقای مهیار بهرام اصل – که موضوع شکایت خانم تهمینه میلانی بوده است – مبنی بر تحمل سی و پنج ضربه شلاق تعزیری برای ایشان، انجمن هنرمندان نقاش ایران مراتب تأسف خود را اعلام می‌کند و امیدوار است هنرمندان عرصه‌های گوناگون هنر –  بنابر انتظار عمومی از منش و رفتار آنها به عنوان الگوهای جامعه – در آینده و در موارد مشابه از خود سعه‌ی صدر بیشتری نشان دهند.

حداقل انتظار انجمن هنرمندان نقاش ایران از مراجع قضایی این بود که با توجه به رویکرد جرم زدایی دستگاه قضا و شخصیت هنرمند متهم، از یک مجازات متناسب با شخصیت متهم، از جمله جزای نقدی به‌جای شلاق استفاده می کرد. 

همچنین انجمن هنرمندان نقاش ایران امیدوار است مراجع قانونگذار جهت احقاق حقوق هنرمندان با مراجعه به کارشناسان این حوزه اقدام به تصویب قوانین روشن و حامی هنرمندان کنند تا از این پس شاهد سوء‌استفاده از خلاء‌های قانونی و تفاسیر گوناگون از نقد و توهین – که سبب تضییع حقوق هنرمندان می‌شود – نباشیم.

هیأت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران

۲۷ خرداد‌ماه ۱۳۹۸»

شایان ذکر است که انتقاد این دانشجو به کپی بودن آثار ارائه شده و سوء استفاده این سینماگر و گالری برگزار کننده نمایشگاه از شهرت او در عرصه سینما برای برگزاری نمایشگاه نقاشی و فروش آثار با قیمتی گزاف بود. این نمایشگاه با بالا گرفتن اعتراضات پیش از موعد تعطیل شد.

بیشتر بخوانید: 

افتتاح نمایشگاه جنجالی نقاشی تهمینه میلانی در گالری ایوان/ماجرای تجمع اعتراض آمیز چه بود؟

پایان زود هنگام یک نمایشگاه جنجالی/ نمایشگاه آثار نقاشی تهمینه میلانی تعطیل شد