اولین نشست خبری هاشم میرزاخانی، مدیرعامل موسسه تصویر شهر و دبیر هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر صبح روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، نشست خبری هاشم میرزاخانی، مدیرعامل موسسه تصویر شهر و دبیر هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر صبح روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ در محل پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

در این نشست تنی چند از هیات انتخاب بخش سینمای ایران این جشنواره از جمله شبنم قلی خانی، گلپایگانی، ساعد نیک ذات و طهماسب صلح جو و برخی از دست اندرکاران موسسه تصویر شهر حضور داشتند.

این نشست، با حدود ۴۰ دقیقه تاخیر و فضایی نسبتا  نامناسب، در دو بخش برگزار شد که در بخش اول آن به هفتمین جشنواره اختصاص یافت. در ابتدای این مراسم از دو تیزر جشنواره رونمایی شد.

سپس هاشم میرزاخانی گفت: این دوسالانه بعد از پانزده سال به هفتمین ایستگاه رسیده است و در پنج بخش در محل پردیس ملت در تیرماه برگزار می شود.

وی افزود:  در بخش های مختلف ۱۲۸ اثر در بخش ملی و ۳۱ اثر در بخش بین الملل راه یافته آمد.

میرزاخانی گفت: موسسه تصویر شهر به عنوان بازوی اجرایی سینمایی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که از مهمترین اهداف این جشنواره جلب توجه هنرمندان به مقوله شهر و شهروندی است.

وی ادامه داد: منظور ما همه کلان شهرها است و تنها به تهران خلاصه نمی شود اما آثار مربوط به پایتخت در یک بخش جنبی داوری خواهند شد.

در ادامه میرزاخانی گفت: از ۱۱۴ کشور به این جشنواره شرکت کرده اند و سعی کردیم آثاری که پیامی انسانی و مسئله ای که مبتلا به تهرانی ها هستند را انتخاب کنیم.

وی تصریح کرد: با جدا کردن دو بخش سینمایی و ویدئویی سعی کردیم به ترویج ساخت فیلم ویدئویی در شهر بپردازیم.

میرزاخانی در ادامه گفت: سریال هم از مهمترین و تاثیرگذارترین گونه هاست که این بخش را در این دوره هم اضافه کرده ایم.

وی افزود: به بخش مستند آثار فاخری رسیده و در بخش محله هم مقوله برگزاری کارگاه های فیلمسازی از مهمترین اتفاقات است که در سراهای محله سیزده محله تهران برگزار شد.

سپس با حضور نماینده داوران از پوستر و تندیس های جشنواره رونمایی شد.

در بخشی از این نشست مدیرعامل موسسه تصویر شهر در مورد حراج آثار تجسمی به نفع سیل زدگان با عنوان خوبان اشاره کرد و گفت: اساتید صاحب سبک آثار خود را به این نمایشگاه اهدا کرده اند. جشنواره شهر هم نسبت به سیل و سیل زدگان بی تفاوت نبوده و بخش بی قرار توام را با این موضوع در این دوره اضافه کرده ایم.

در ادامه بخش دوم این نشست آغاز شد. میرزاخانی گفت: موسسه تصویر شهر طی پانزده سال فعالیت خود در حوزه تولید آثار سینمایی اقدام کرده و چهار پردیس و سیزده سالن سینما در اختیار دارد. پردیس ملت، راگا، رازی و تماشا پردیس های زیر مجموعه این موسسه است.

وی افزود: پس از آنکه ایران مال با ۱۸۰۰ صندلی به ناوگان سینمای ایران اضافه شد و توانسته سومین جایگاه را در اکران پس از دو پردیس کوروش و آزادی به خود اختصاص دهد، پردیس ملت هم جایگاه هفتم را در کشور دارد که از فضایی مناسب و هنری برخوردار است و بر همین اساس توانسته میزبان رویدادهای مهم هنری باشد. به رغم اینکه اینجا مشکل پارکینگ دارد اما ضریب پوشش أن ۳۲/۶ است.

میرزاخانی در ادامه اظهار داشت: با جلساتی که با حناچی شهردار تهران و اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری داشته ایم، امیدواریم که برای جشنواره فیلم فجر  امسال مشکل پارکینگ حل شود تا عموم علاقمندان و مراجعین به مراکز اطراف از جمله بیمارستان های اطراف برطرف شود.

وی سپس خبر متفاوتی را در مورد پردیس سینماگالری ملت اعلام کرد و گفت: در طول شش ماه گذشته که از آغاز مسئولیتم می گذرد، جلسات زیادی را با موسساتی که با موسسه تصویر شهر در ارتباط هستند برگزار کرده ایم و می خواهیم ده سالن دیگر به این پردیس، با ظرفیت پانصد صندلی ب اضافه کنیم که کلنگ آن امروز و با حضور اصحاب رسانه زده می شود.

سپس در این بخش از مراسم با حضور سیفی آزاد از طرح های سه بعدی آنها رونمایی شد.

در ادامه میرزاخانی تصریح کرد: امروزه با توجه به میزان تولیدات و مخاطب سینما بهره گیری از سالن هایی با ظرفیت کم رایج شده است و حتی در پردیس های موفق ما هم این گونه است. با این کار بر آنیم تا مانند آنها هر یک ربع یا بیست دقیقه یکبار، اثری را به نمایش بگذاریم.

وی به بهینه سازی فود کورت و تاسیس سالن های چهل نفره در غرب و شرق پردیساشاره کرد و افزود: در طبقه منفی یک هم، دو سالن هشتاد نفره، یک سالن وی آی پی سی و یک نفره و یک سالن پنجاه و چهار نفره و در طبقه منفی دو دو سالن بیست و هشت نفره خواهیم ساخت و تمام تلاشمان این است که برای جشنواره فجر امسال این سالن ها مورد بهره برداری قرار بگیرد.

میرزاخانی در ادامه اظهار داشت: برای نوسازی و تجهیز سایر پردیس ها هم برنامه ریزی شده است که به دلیل ضیق وقت از ارائه گزارش ها عبور می کنیم.

تخفیف دائمی در پردیس سینمایی رازی

سپس مدیرعامل موسسه شهر در مورد برخی فعالیت های خاص در پردیس های سینمایی این موسسه به نمونه ای اشاره کرد و گفت: برای حمایت از قشر ضعیف و مناطق کم برخوردار شهر، همه سئانس ها در همه روزها در پردیس سینمایی رازی که در منطقه گمرک تهران است، با تخفیف پنجاه درصد و حدود پنج هزار تومان به مردم خدمات می دهند.

پس از آن، نوبت به پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید.

جشنواره شهر تا این لحظه اسپانسر ندارد

میرزاخانی در پاسخ به این سوال که دستاورد این جشنواره چه خواهد بود گفت: عمده تلاش «جشنواره های موضوع محور» جلب توجه هنرمندان به موضوع مورد نظر خود است که جشنواره شهر هم از این موضوع مستثنی نیست. هشتاد درصد کشور درگیر موضوعات شهر و شهروندی است. فیلم به عنوان یک رسانه اثر گذار باید به کمک ترویج مسائل فرهنگی این حوزه بیاید.

وی افزود: معمولا موسسه تصویر شهر به عنوتان ابزار و بازوی سازمان و شهرداری تهران، در تولید این آثار فعال بوده و در این جشنواره هم تلاش کرده ایم تا در فرصت کمی بیش از پنج ماهی که در اختیار داشتیم،  مباحث حرفه ای این بخش را برنامه ریزی کنیم و از هیات انتخاب خواهش کردیم تا به وجود موضوعات شهری در انتخاب آثار دقت کنند.

میرزاخانی در مورد بودجه جشنواره گفت: با توجه به مضیقه بودجه در سراسر کشور، تلاش کردیم جشنواره ای با کیفیت و کم هزینه را برگزار کنیم و معمولا موسسه تصویر شهر با توجه به درآمدهای ناشی از فروش بلیت خود به عنوان اسپانسر جشنواره عمل می کند. در این دوره هم تا این لحظه اسپانسری نداریم اما امیدواریم که از حمایت هایی برخوردار شویم.

مدیرعامل موسسه تصویر شهر در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج در مورد اعلام قطعی و صریح خبر برگزاری جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت گفت: من در سخنانم نگفتم که به طور قطع میزبان کاخ جشنواره فیلم فجر هستیم، بلکه به هر حال یا به عنوان سینمای مردمی یا کاخ جشنواره با جشنواره فیلم فجر همکاری خواهیم داشت و ما تلاش می کنیم که امکانات جدید را تا آن زمان فراهم کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد جزییات ورک شاپ ها با حضور سینماگران خارجی در هفتمین جشنواره فیلم شهر گفت: کلیه اخبار مربوط به بخش بین الملل را پس از قطعی شدن در نشست خبری بعدی اعلام می کنیم.

میرزاخانی در پاسخ به سوالی در مورد تولید فیلم های شهری در موسسه تصویر شهر گفت: این از دغدغه های اصلی ما هم هست و بر همین اساس طرحی نوشته شده و  امسال بودجه خوبی برای تولید آثار سینمایی همچون فیلم سینمایی ، سریال ، فیلم کوتاه و مستند به سازمان فرهنگی هنری داده ایم؛ اما اگر مانند سال گذشته بودجه تخصیص نیابد، متاسفانه نمی توانیم عملکرد تولیدی خوبی داشته باشیم.

هاشم میرزاخانی در مورد بودجه های اختصاص یافته به تولید آثار و سایر فعالیت ها از جمله جشنواره فیلم شهر گفت: در صورتی که مجمع عمومی با این شفاف سازی هزینه ها موافقت کند من جزییات را اعلام خواهم کرد. ضمن اینکه ما بودجه ای برای حمیت از جشنواره فیلم فجر نداریم و 5 میلیارد بودجه پرداخت شده به جشنواره جهانی فجر از سوی شهرداری تهران بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گسترش پردیس ملت به تبدیل شدن آن به کاخ دائمی جشنواره فجر منجر خواهد شد گفت: برنامه‌ریزی برای تبدیل شدن این پردیس به کاخ جشنواره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر است گرچه ما در کنار آن‌ها هستیم تا خدمات بیشتری ارائه کنیم و هرگونه کمکی در این زمینه ما را خوشحال می‌کند.