صالح میرزا آقایی از فعالیت هایش پس از سریال بانوی عمارت و فصل های بعدی این سریال، فیلم سینمایی نیلم، سریال گاندو و نظراتش در مورد جشنواره جهانی فیلم فجر گفت.

صالح آقا میرزایی، در گفت و گو با خبرنگار رادیو تلویزیون در مورد احتمال ساخت فصل های جدیدی از سریال بانوی عمارت گفت: تا آنجایی که من از عزیز الله حبیب نژاد شنیدم و در صفحه شخصی اش هم اعلام کردند، نه. چرا که ترجیح می دهند خاطره خوب و جذابی که از فصل یک در اذهان عمومی به جا مانده حفظ شود؛ چرا که شاید تکرار نشود. بنابراین ایشان تصمیمی برای ساخت فصل های بعدیش ندارند.

وی افزود: البته این سلیقه ای است و سریال هایی جذابی مانند بازی تاج و تخت (Game of Thrones) فصل های متعددی دارد که البته این به پشتوانه تولیدی بسیار قوی آنها بر می گردد و می توانند این کار را انجام دهند؛ اما همین یک فصل سریال بانوی عمارت، با سختی ها و مشقات فراوانی ساخته شد و من فکر می کنم که آن پروداکشن قوی برای آقای حبیب نژاد فراهم نشده تا این لحظه تصمیم به ساخت ادامه آن ندارند.

فیلم سینمایی نیلم را خیلی دوست دارم

این بازیگر در مورد فعالیت جدید خودش گفت: من یک فیلم سینمایی به نام نیلم کار کردم که حتی قرار بود به جشنواره جهانی فیلم فجر هم بیاید ولی گویا علی گلبهاران و زهره پاتیمار تهیه کنندگان و احمد تجری کارگردان فیلم ترجیح دادند که از جشنواره های معتبر خارجی، اکران آن را آغاز کنند که مدتی است من از اخبار آن بی اطلاع هستم.

وی در مورد این فیلم گفت: این فیلم موضوع بسیار انسانی دارد و به مشکلات خانواده ای افغانستانی که به این مهاجرت کرده اند می پردازد و من به دلیل اینکه نقشی بسیار خاص و متفاوت را در آن بازی کرده ام، خیلی دوست داشتم که در جشنواره فجر اکران می شد.

میرزا آقایی از تجربه بازی در بازیگر افغانی در مقابلش گفت: مارتین ملالی زکریا فرد متشخص و تحصیل کرده ای است که در فرانسه بزرگ شده و بازی خوب و روانی ارائه داد.

وی تاکید کرد: من  فیلم سینمایی نیلم را به خاطر موضوع انسانی اش بسیار دوست دارم و امیدوارم که به زودی در جدول اکران در ایران قرار بگیرد.

با گاندو به تلویزیون باز می گردم

وی در مورد ادامه فعالیت هایش در سال جاری گفت: در سریال خوش ساخت گاندو با کارگردانی جواد افشار ، در یک نقش مهم و به عنوان فردی مرموز با گریمی متفاوت حضور دارم. بازی من در ترکیه انجام و ضبط شد و مستقیما با پیام دهکردی، که نقش اول این کار را به عهده دارد، بیشترین بازی و دیالوگ را دارم.

صالح آقا میرزایی در سریال گاندو

میرزاآقایی اظهار داشت: گاندو، سریال پر بازیگری است که از افرادی همچون محمدرضا شریفی نیا، داریوش فرهنگ، فرهاد قائمیان، کامبیز دیرباز، لیلا اوتادی و بسیاری دیگر از همکاران من بهره می برد. آرش وقاری داستان خیلی خوبی برای آن نوشته و من که بعد از سریال بانوی عمارت، سعی می کنم در هر کاری حضور پیدا نکنم با خواندن فیلمنامه، دوست داشتم که به این گروه بپیوندم.

وی سریال گاندو را یک سریال پلیسی- امنیتی و جاسوسی جذاب توصیف کرد و تصریح کرد: به هر حال با توجه به ژانرش، صحنه های اکشن و بعضا خشنی هم دارد.

صالح آقا میرزایی در سریال گاندو

میرزا آقایی در مورد پایان پروژه گفت: این پروژه با مجموعه های مناسبتی متفاوت است و بنابراین، همانطور که در خبرها هم آمده بود، در ابتدای امسال، کار تولیدش به پایان رسیده و اکنون تیم تولید کننده در حال تولید و نشر تیزرهای آن هستند.

جشنواره جهانی فیلم فجر، باید از حالت بومی در بیاید

این هنرپیشه در ادامه با توجه به ابراز علاقه اش به نمایش فیلم سینمایی نیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر ، در مورد تجربه حضورش در جشنواره های خارجی یا جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: من امکان حضور در جشنواره های خارجی را نداشته ام و به دلیل اینکه معمولا مشغول کار هستم، در جشنواره جهانی هم حضور زیادی نداشته ام.

وی افزود: اما معتقدم وقتی که می گوییم جشنواره جهانی فیلم فجر، باید از حالت بومی در بیاید، بنابراین خوب است که از بسیاری از کارگردانان بزرگ دنیا دعوت شود و برای آنها ورکشاپ هایی گذاشته شود تا این انتقال تجربه صورت بگیرد.

 

کاش در جشنواره جهانی ورکشاپ های بازیگر با سبک متداکتینگ برگزار شود

بازیگر سریال گاندو ادامه داد: شنیدم که ورکشاپ هایی برای فیلمسازان معروفی از امریکا و یا کشورهای دیگر در این جشنواره برگزار شد؛ اما کاش یک بازیگر متداکتور هم دو سه روزی در اینجا ورکشاپ داشت تا بازیگرانی که در اینجا کار می کنند استفاده کنند.

گرچه تماشای آثار مفید است اما من فکر میکنم مفهوم جهانی این است که تبادل اندیشه صورت بگیرد و وقتی یک کارگردان حضور پیدا می کند و نحوه کارش تشریح می کند، می تواند تاثیر بیشتری بگذارد. چرا که ورکشاپ یک ارتباط چهره به چهره است که به مراتب موثر تر و عمیق تر است.

در پاسخ به این سوال که آیا شما فکر می کنید که اگر این ورکشاپ ها برگزار شود، سینماگران استقبال می کنند و فرصت حضور دارند، گفت: به نظر من باید برای این ده روز برنامه ریزی کرد و با هماهنگی تهیه کنندگان و کارگردانان چند روزی را برای حضور در این کلاس ها تعطیل کرد؛ گرچه از مشکلات آنها و هزینه های زیاد کار هم خبر دارم، ولی به نظرم این یک موقعیت طلایی است که باید از آن استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه فضای جشنواره جهانی برایش جالب تر از جشنواره ملی فجر است گفت: به دلیل علاقه ام به سینمای جهان و اینکه اکثر همکارانم، جشنواره ملی را یک فرصت دید و بازدید می دانند، از فضای جشنواره جهانی بیشتر لذت می برم و آن را یک موقعیت برای تبادل می دانم.

صالح میرزاآقایی، در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه حال که مردم دسترسی آسانی به آثار خارجی دارند دارند، شما چه مقدار به این رقابت با بازیگران خارجی و حفظ جایگاه خودتان به عنوان یک بازیگر فکر می کنید، گفت: من از زمانی که بازیگری را فراگرفته و آغاز کرده ام به استانداردهای جهانی علاقمند بودم و بازیگران پیرو متداکتینگ همچون رابرت دنیرو، آلپاچینو، تونی هاپکینز و حتی بازیگران نسل جوان در این سبک، برایم مهم بوده اند و پیگیر آثارشان بوده ام.

وی افزود: فکر می کنم هر بازیگری که ملاک و معیاری با استاندارد جهانی برای خود انتخاب می کند، گرچه شیوه فیلمسازی در کشور ما با آنها متفاوت است، اما تاثیر بصری متفاوتی خواهد داشت. چرا که از استانداردهایی صحبت می کند و قرار است آنها را رعایت کند که تعیین کننده است.

بازیگر فیلم سینمایی نیلَم در پایان گفت: گرچه ما هنرمندانی داریم که در جوایز مختلف جهانی هم جایزه ای دریافت می کنند، ولی من معتقدم که استانداردهای بین المللی نگاه یک هنرمند را تکمیل می کند و مسیرش را تغییر می دهد.