مونسان گفت: حفاظت از میراث فرهنگی پاسداشت تمدن ایرانی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، مدیر شبکه دو خطاب به گروه های برنامه سازی بر اهمیت صنایع فرهنگی، به ویژه صنایع دستی و نیز گردشگری در اقتصاد مقاومتی و امکان کار و تلاش در شرایط سخت تحریم‎های خارجی تاکید کرد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری هم، ضمن تشکر از تلاش‌های شبکه دو سیما در عرصه برنامه سازی با محور ایرانگردی، صنایع دستی و میراث فرهنگی بر ادامه این همکاری‌ها تاکید کرد.

در نشستی که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران همراه در شبکه دو سیما با حضور محمدرضا جعفری جلوه و مدیران گروه‌های مختلف برنامه‎ساز شبکه برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش‎های شبکه دو و پرداختن به صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به احراز جایزه بهترین برنامه مستند در پنجمین جشنواره سیما برای برنامه دست آفریده‌ها بر ادامه این همکاری‌های مشترک رسانه‎ای تاکید شد. 

مونسان در این نشست با بیان اینکه حفاظت از میراث فرهنگی پاسداشت تمدن ایرانی است، خاطرنشان کرد: حفاظت از بناها و بافت‌های تاریخی در شهرها و در گوشه گوشه کشور به مثابه میراث ملموس موضوع بسیار مهمی است که به آن توجه جدی داریم و موضوع دیگر؛ میراث ناملموس  یعنی افکار، رفتار، گویش‎ها و آیین‌های مردمی‌است که متاسفانه فرهنگ مدرن و مدرنیته موجب  فاصله گرفتن از آن‌ها شده است. و  و خوشحال هستیم که امروز با تلاش‎هایی که شده بازگشت تدریجی به سمت آداب کهن در مردم دیده می‌شود. 

مونسان با تشکر از شبکه دو سیما که همچنان متکی به ریشه‌های فرهنگی پیشین خود حرکت می‌کند از مستند دست آفریده‌ها که در این شبکه تولید و پخش شده است به عنوان یک شاهد مثال یاد کرد و ابراز داشت: این برنامه تاثیر زیادی در حوزه رونق صنایع دستی و گردشگری داشته و به ایده‌ها و اقدامات ما در این حیطه‌ها کمک زیادی کرده است.

وی افزود: دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی به سبب آشنایی و اشراف‌شان به حوزه گردشگری در این زمینه به ما کمک زیادی کرده‌اند و خوشبختانه شبکه‌های سیما به جاذبه‌های ایران می‌پردازند و این اقدامات مرهون کمک‌های شما و همکارانتان است.

در ادامه این دیدار محمد‌رضا جعفری‌جلوه مدیر شبکه دو سیما نیز گفت: موضوع هویت و توجه به میراث عظیم فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام سال‎ها دغدغه ما بوده است حتی زمانی که افراد اندکی در این زمینه‌ها دغدغه داشته‎اند ما به میدان آمدیم و اقدمات رسانه‎ای چندی را رقم زدیم. وی یادآور شد: در همین نوروز ی که گذشت ما بهترین تبلیغات حوزه گردشگری را در برنامه پل فروردین انجام دادیم. این برنامه در استقبال نوروز، لحظه تحویل سال و بعد از آن به رسم بدرقه تا پایان تعطیلات ادامه داشت؛ که بدیع‌ترین و متنوع‌ترین تصاویر از فرهنگ و طبیعت فوق العاده این سرزمین را به نمایش گذاشته و  با اقبال مواجه شد. 

وی خطاب به مدیران گروه‌های مختلف برنامه‎ساز در شبکه اگفت: با توجه به اهمیت صنایع فرهنگی، به ویژه صنایع دستی و نیز گردشگری در اقتصاد مقاومتی و امکان کار و تلاش در شرایط سخت تحریم‎های خارجی باید به طور شایسته در این زمینه فعال و هوشمند عمل کنیم. 

مدیر شبکه دو سیما  با بیان اینکه تلاش می‌کنیم فرصتی مستمر در اختیار موضوع  قرار دهیم گفت: علاوه بر دو برنامه دست آفریده‌های سه و میراث پنهان که از مهم‎ترین برنامه‌های ما در حوزه فرهنگی و میراث صنایع دستی هستند؛ در هر دو برنامه می‎توانیم استاد کاران جوان را نیز محور قرار دهیم و توجه کنیم که برنامه‌های اشاره شده باید از حالت ایستایی و ثبت موزه‎ای سوژه‌ها خارج و پویا شوند، دعوتگر باشند و ارزش افزوده پدید آورند زیرا هیچ امری نمی‌تواند فرهنگیِ صرف باشد.