نوید محمودی از دلایل غیبت فیلم شکستن همزمان بیست استخوان در جشنواره ملی فجر و حضورشان در بخش بین الملل آن و همینطور از شرایط اکران این فیلم سخن گفت.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، برادران محمودی نامی آشنا برای علاقمندان به سینما و تلویزیون در ایران و جهان است. در حالی که بیش از دو هفته از پایان سی و هفتمین جشنواره جهانی فجر می گذرد، به مناسبت ماه مبارک رمضان، این روزها، سریال دل داراثر این دو برادر هنرمند، از شبکه دو سیما روی آنتن می رود. ما در غیاب جمشید محمودی که در این ایام سخت مشغول تولید قسمت های باقی مانده سریال است، گفت و گویی با نوید محمودی تهیه کننده فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

فیلم سینمایی  شکستن همزمان بیست استخوان،فیلمی است که به نویسندگی و کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در سال ۱۳۹۷ تولید شده‌ است که در نمایش بین المللی‌اش با نام «رونا مادر عظیم» اکران می شود. گرچه این فیلم در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور نداشت اما، نماینده سینمای افغانستان در نود و یکمین دوره جوایز اسکار بود. در عین حال پس از آنکه به عنوان بهترین فیلم جشنواره معتبر بوسان انتخاب شد، دو دیپلم افتخار بهترین فیلم آسیایی و بهترین فیلم در بخش بین الادیان  سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را هم، از آن خود کرد.

دلیل تفاوت نام ایرانی و بین المللی فیلم

نوید محمودی در مورد نحوه تعاملش با جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: من در چهار پنج دوره اخیر این جشنواره، حضور داشتم و به تماشای آثار نشستم. ما در این دوره بر اساس قوانین و مقررات، فیلم سینمایی شکستن همزمان بیست استخوان، را به این جشنواره معرفی و ثبت نام کردیم که پذیرفته شد.

وی تصریح کرد: این فیلم تنها یک نسخه دارد و فقط، نامش در ایران و عرضه بین المللی متفاوت است؛ که تنها دلیل این تفاوت هم، نامفهوم بودن ترجمه نام فارسی این فیلم به سایر زبان ها است که در واقع به «درد زایمان» اشاره دارد. حتی نسخه ای که در جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد، با نسخه اکران عمومی آن هیچ تفاوتی نمی کند و همین نسخه، پروانه نمایش دارد.

دلیل غیبت فیلم در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر

این کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران و افغانستان، در مورد دلیل عدم حضور فیلم شکستن همزمان بیست استخوان در جشنواره ملی فجر و حضورش در جشنواره جهانی فجر از سوی کشور افغانستان هم گفت: برای ما شرکت فیلم در مسابقه ای در ایران جذاب و مهم بود. اما فیلم به لحاظ قانونی، به دلیل اینکه اکرانش را از پوسان شروع کرده بودیم، امکان حضور در جشنواره فجر ملی را نداشت. گرچه شاید در موارد استثنایی این قانون در مورد فیلم های اول رعایت نشود، اما از فیلم دوم به بعد، قانون به دقت اجرا می شود و هیچ استثنایی وجود ندارد. بنابراین ما طبیعتا جشنواره فجر داخلی را از دست داده بودیم و بهترین گزینه برای ما جشنواره جهانی فجر بود.

نوید محمودی

 اهمیت جشنواره جهانی فیلم فجر از نظر نوید محمودی

وی در مورد اهمیت حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر برای برادران جمشیدی گفت: با توجه به اینکه سفرهای زیادی می روم  می دانم که این جشنواره از منظر نحوه برگزاری، کیفیت مهمانان و فضای برگزاریش در حوزه منطقه ای برای سینماگران جذاب است.

محمودی تاکید کرد: من به جرات می توانم بگویم که در اطراف ما، فستیوالی به این بزرگی برگزار نمی شود و اگر از جشنواره های پوسان، شانگهای و مسکو بگذریم، در حوزه خودمان، بسیار فستیوال خوبی است. معمولا تلاش می کنند که مهمانان خوبی به آن دعوت کنند و اگر واقع بین باشیم می دانیم که ما کشور در حال تحریمی هستیم و همین در دعوت کردن مهمانان هم تاثیر گذار است. به همین دلیل، با توجه به محدودیت ها و فضاسازی هایی که وجود دارد، احساس می کنم که حضور خوبی وجود دارد و افراد و فیلم های شرکت کننده از سطح خوبی برخوردار هستند.

این سینماگر در ادامه افزود: به عنوان مثال دو سال پیش که  فیلم سینمایی «رفتن» را کارگردانی کرده بودم و در جشنواره پوسان با فیلمی به نام «چاقو در آب مطهر» جایزه گرفت؛ وقتی به ایران آمدم دیدم که آن فیلم هم در جشنواره جهانی فجر حضور دارد. این نشان دهنده اهمیت و جایگاه این جشنواره است و به معنی این است که دست کم در حوره منطقه ای، فستیوال شناخته شده ای است. مهمانان و فیلمسازانی که در آن حضور پیدا می کنند، کاملا با شناخت این که به کجا می روند و با توجه به اینکه سینمای ایران سینمایی بین المللی و مطرح است، به اینجا می آیند.

دلیل شرکت فیلم برادران محمودی از طرف افغانستان در جشنواره جهانی فیلم فجر

این تهیه کننده، در مورد اینکه چرا فیلم شکستن بیست استخوان همزمان به نمایندگی از افغانستان در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور پیدا کرد، گفت: این فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان است. وقتی که می خواستیم این فیلم را در جشنواره شرکت دهیم با مشورتی که کردیم، متوجه شدیم که امکان شرکت دادن از افغانستان وجود دارد.

محمودی  افزود: این یک حسن داشت که این امکان را پدید می آورد که به طور همزمان چهار فیلم ایرانی، در آن بخش از جشنواره که ما شرکت کرده بودیم، حضور داشته باشد. در اصل این چهارمین فیلم بود که چون محصول مشترک است، گرچه با زبان فارسی و کستی تمام ایرانی و با بازی محسن تنابنده تولید شده است اما از سهم کشور دیگر مشارکت کننده برای حضور استفاده کرده بود.

تهیه کننده جدیدترین اثر سینمایی برادران محمودی در مورد فیلم شکستن همزمان بیست استخوان گفت: ما فیلم انسانی خوبی ساخته ایم و ما بقی آن مهم نیست. ما تا پیش از جشنواره جهانی فجر، بیش از پانزده حضور و جایزه بین المللی با این فیلم کسب کرده ایم اما برای این که جایزه بگیریم فیلم را درجشنواره ای شرکت نمی دهیم بلکه دیده شدن بیشتر آن و آن مفهومی که منظور ما در فیلم است، هدف ما از شرکت در جشنواره هاست.

محسن تنابنده در فیلم سینمایی شکستن همزمان بیست استخوان- رونا مادر عظیم

زمان اکران فیلم در ایران و افغانستان

وی در مورد زمان اکران فیلم در ایران گفت: برنامه ریزی ما برای اکران فیلم در تابستان است گرچه در حال حاضر شرایط اکران عمومی برای سینمای اجتماعی خوب نیست و متاسفانه سینماداران و پخش کننده ها به دنبال فیلم های هنری نیستند و بیشتر به دنبال فیلم های کمدی هستند. اما ما سعی می کنیم که آن را هر چه زودتر به نمایش در بیاوریم.

نوید محمودی در مورد اکران این فیلم در افغانستان هم اظهار داشت: به دلیل اینکه این فیلم به عنوان نماینده اسکار از این کشور حضور داشت، ابتدا در افغانستان به نمایش درآمد و سپس به اسکار معرفی شد.

وی در مورداستقبال مخاطب از این فیلم در آن کشور گفت: به هرحال ما در مورد کشوری در حال جنگ و جنگ زده صحبت می کنیم. طبیعتا این فیلم در کابل که تنها پنج شش سالن سینما دارد نمایش داده شد ولی در اکران های خصوصی که در مجموعه افغان فیلم، که مانند معاونت سینمایی ایران است، با حضور هنرمندان و دانشگاهیان انجام شد خیلی استقبال خوبی از آن شد.

این سینماگر افغانستانی-ایرانی در مورد وضعیت سینمای افغانستان گفت: متاسفانه در این زمینه هیچ شناختی ندارم چرا که در تمام سی و چند سال گذشته در ایران زندگی کرده ام هیچ آگاهی و شناختی از سینمای ندارم اما می دانم که فیلمسازان افغانستانی در سطح دنیا هستند و تلاش می کنند که فیلم هایشان را بسازند.

خلاصه داستان فیلم

خلاصه داستان این فیلم که پیرامون موضوع مهاجرت ساخته شده از این قرار است که  عظیم (با بازی محسن تنابنده) یک پناهنده افغان است که در شهرداری تهران مشغول به کار است تا بتواند به خانواده مادر و برادرش فاروق کمک کند تا قاچاقی به آلمان بروند. اما در لحظه آخر فاروق از بردن مادرشان منصرف می‌شود و عظیم نیز متوجه می‌شود مادرشان نیازمند عمل پیوند است. عظیم باید بین جان خودش و مادرش انتخاب کند…