هما نیابتی با انتقاد از بی نظمی نمایشگاه کتاب و فروش کم به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، از برگزاری میزگرد تاب آوری، یک ضرورت در روز دوشنبه خبر داد.

هما نیابتی صاحب امتیاز و مدیر عامل نشر ورجاوند، در گفتگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری موج در مورد حضور این انتشارات در این دوره نمایشگاه کتاب تهران گفت: نشر ورجاوند در 4 سال گذشته با هدف ارتقا دانش و حفظ سلامت روان با متخصصان به نام کشور در حوزه روانشناسی بخصوص، مقوله تاب آوری، آثاری در خور توجه منتشر کرده است و عناوین متعددی نیز زیر چاپ دارد و با 12 عنوان چاپ اول و 30 عنوان تجدید چاپ و روی هم رفته با بیش از 100 عنوان در سی و دومین نمایشگاه کتاب شرکت کرده است.

این ناشر که در نمایشگاه کتاب امسال مانند سال های گذشته حضور دارد در مورد میزان استقبال از این نمایشگاه گفت: استقبال زیاده ولی برای ما فروش تا اینجا کم بوده است. به نظر می رسد که خیلی از مردم مایل به خرید هستند ولی متاسفانه بودجه محدودی دارند و ترجیح می دهند که کتاب های اولویت دار تری مثل کتاب های درسی شان را خریداری کنند.

نیابتی با تاکید بر اینکه در این میان در واقع ضربه اصلی را ناشران عمومی می خورند؛ در مورد دلایل افزایش قیمت کتاب افزود: بخاطر افزایش قیمت های کاغذ که حتی به بندی 430 هزار تومان رسیده و همینطور هزینه های چاپ و صحافی که به خاطر افزایش نرخ دلار و تورم قیمت هایشان بالا رفته است؛ متقابلا قیمت تمام شده کتاب نیز بالا می رود؛ در واقع متاسفانه افزایش قیمت های کتاب به دلیل بالا رفتن هزینه تولید پیش آمده است.

مدیر نشر ورجاوند ادامه داد: از طرفی یارانه بن کتاب ها افزایش یافته اما به نسبت قیمت کتاب خیلی کم است به همین دلیل استقبال مردم نسبت به سال قبل خیلی کم بوده و این برای ما بسیار بهت آور است چون سابق بر این هم در یک سال افزایش صعودی قیمت کتاب بود اما بازدید کننده داشتیم که فقط کتاب ها را ببینند و بخرند؛ اما امسال همان هم نیست. 

وی در مورد نظم نمایشگاه هم انتقاداتی داشت و با بیان اینکه هر سال دریغ از پارسال گفت: شما در کل سالن شبستان یا حتی در محوطه بیرونی یک سطل آشغال نمی بینید که ما حداقل در طول روز بتوانیم کیسه های آشغال را خارج از غرفه و دور از دید مهمانانمان که مولف و یا مترجم هستند بگذاریم. به رغم اینکه اعلام شده بود که نیروهای ستادی نسبت به سال های گذشته چند روز زودتر در محل برگزاری مستقر شده اند و در حال آماده سازی هستند اما کارت خوان ها تا ساعت 12 ظهر روز اول غیر فعال بود.

این ناشر به نکته دیگری هم با تلخ کامی اشاره کرد و گفت: تا ظهر امروز فردی در مقابل در ورودی نمایشگاه اقدام به فروش کتاب های عمومی مثل رمان، داستان و تاریخی با تخفیف پنجاه درصد می کرد که به طور قطع با مباحثی همچون قاچاق کتاب مرتبط بود.

در ادامه نیابتی به موضوعات مورد توجه نشرشان اشاره کرد و با بیان اینکه امیدواریم  بتوانیم در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی گامی موثر داشته باشیم؛ در مورد تمرکز بر نشر کتاب هایی در مورد تاب آوری گفت: در ابتدای لازم است برای آشنایی بیشتر مخاطبان این گفتگو تعریف کوتاهی از این اصطلاح بدهم. در واقع  تاب آوری برگردان کلمه resilienc   و به معنای برگشت پذیری و تحملی  است که در آن رشد و بالندگی به همراه دارد. پایه و اساس مفهوم تاب آوری که  دیدگاهی تازه است به این موضوع می پردازد که چطور افراد (کودک و بزرگسال) از استرس، اضطراب و حتی بحران سربلند بیرون آیند.

این کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت افزود: در واقع تاب آوری فرایندی است که فرد در ارتباط با خودش (درونی) کشف نقاط قوت و تقویت آنها و شناخت نقاط ضعف و تضعیف و رفع آنان و ارتباط با افراد دیگر و محیط اطراف (بیرونی) برای کسب منافع و حمایت نقش دارد و کمک می کند که فرد هم با محیط و اطرافیانش سازگار شود و هم به عنوان شخصی توانمند در مقابل بحران ها و استرس های روزمره زندگی و یا حتی بحران های پیش بینی نشده  (همچون مرگ عزیزان، حوادث غیرمترقبه ایی چون سیل و زلزله و ...)،  مقابله کند که این فقط یک مقابله ساده نخواهد بود بلکه در آن بالندگی، رشد و تحول به همراه خواهد داشت.

این ناشر، تاب آوری را یک ظرفیت برای بازگشتن از شرایط سخت پایدار و ادامه دار و توانایی ترمیم خویشتن دانست و افزود: از این رو تاب آوری به عنوان ظرفیت و مهارتی که همگان با دانستن و داشتن آن می توانند نه تنها بر سختی های زندگی فایق آیند بلکه می توانند از شدت آنها کم و یا حتی پیشگیری کنند تا از زندگی خود حتی در شرایط سخت لذت ببرند.

هما نیابتی در مورد برنامه ویژه این انتشارات در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: پیرو هدفی که داریم، در حاشیه این دوره نمایشگاه، روز دوشنبه 9 اردیبهشت 1398، میزگردی با عنوان «تاب آوری، یک ضرورت» برگزار می کنیم که سخنرانان این جلسه خانم دکتر لیلا وطن دوست، مدرس دانشگاه، پژوهشگر و مترجم حوزه  تاب آوری و روانشناسی و آقای دکتر علیرضا بوستانی پور مدرس ،مترجم، پژوهشگر و زوج درمانگر و خودم به عنوان کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت، ناشر، مدرس تاب آوری و تحلیل رفتار متقابل، مترجم و زوج درمانگر هستیم.

وی در مورد مخاطبان این نشست علمی گفت: حضور در این جلسه برای همگان و علاقمندان این حوزه آزاد است گرچه در این جلسه، اساتید، پژوهشگران، دانشجویان، مددکاران، مترجمین و دست اندرکاران حوزه سلامت و تاب آوری و دیگر علاقمندان این حوزه حضور خواهند داشت.