موج
کدخبر : ۲۷۵۷۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-275745

ایران با آثاری از آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میر‌عظیمی نمایشگاه از بودن و سرودن را به دوسالانه ونیز می برد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، بیست و یکم اریبهشت ماه آغاز به کار می کند و ایران با سه هنرمند در این رویداد معتبر جهانی حاضر است. 

هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است. با اعلام این مطلب که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران در این دوره از بودن و سرودن  نام دارد؛ گفت: پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، 21 اردیبهشت ماه مصادف با 11  می 2019 در Fondaco Marcello  شهر ونیز ایتالیا با عنوان« باشد که در زمانه­ی جذابی زندگی کنی » به طور رسمی گشایش می­یابد. از بودن و سرودن نام غرفه و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در این دوره است که از صلح خواهد گفت و ترسیم جهانی بهتر برای زندگی.

مظفری با ذکر این نکته که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران بر اساس شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی که نشان از رویش و امید به آینده دارد، انتخاب شده است اضافه کرد: براساس عنوان نمایشگاه بین‌المللی ونیز (باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی)، نمایشگاه از بودن و سرودن ایران ستایشی ‌ست بر زندگی و لحظات ارزشمند زیسته شدن در اکنون و همچنین آینده. این نمایشگاه پیام‌آور صلحی‌ست از سمت جامعه‌ و فرهنگ درخشان ایرانی که رسانه‌های دنیا کمتر به آن پرداخته‌اند.

هادی مظفری درباره گفته راف روگوف، کیوریتور بینال بین المللی ونیز، در نشست مطبوعاتی نمایشگاه که پنجاه و هشتمین بینال ونیز را در ضدیت با دیدگاه دونالد ترامپ از جهان معرفی کرد.، گفت: حضور ایران در این دوره به خصوص، بسیار حایز اهمیت است. گرچه جهان سیاسی با تمام قدرت، فشارهایش را بر ایران اعمال می کند و سعی در تنگ کردن هر چه بیشتر عرصه دارد، اما چشمه جوشان فرهنگ و هنر ایران همچنان قدرتمند به فعالیت وآفرینش ادامه می دهد.

مظفری ادامه داد: در این دوره، هنرمندان بر اساس یک فرآیند دقیق انتخاب شدند و  آثار سه هنرمند که با زبان و نشانه های جهانی در گفت­وگوست و به دنیای هنر معاصر جهان نزدیک تر است به ونیز خواهد رفت. هنرمندان بر اساس آرای هیات انتخاب، متشکل از حسن سلطانی رییس دانشگاه هنر، محسن سلیمانی  مدرس دانشگاه،   فرح اصولی  هنرمند، امیر سقراطی پژوهشگر، منتقد و هنرمند، احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر تهران ،علی بختیاری  به عنوان کارشناس هنری و اینجانب به عنوان کمیسیونر نمایشگاه، انتخاب شدند. معیارهای اصلی انتخاب هنرمندان، تابعیت و سکونت در ایران و توجه به استان ها و حضور نماینده بانوان هنرمند در این رویداد بوده است.

وی از هیات انتخاب و کارشناسانی که تا کنون برای انتخاب هنرمندان،نظرات و مشورت داده اند قدردانی کرد.

 او اظهار داشت: در ابتدا 30 کارشناس هنری، مدرس دانشگاه، کیوریتور برجسته کشور انتخاب و از آنها خواسته شد، سه هنرمند را با اولویت و امتیاز به شورا معرفی کنند و درنهایت بر اساس امتیازهای هر هنرمند، طرح، ایده و زبان جهانی آثاری که بالاترین امتیازها را به دست آوردند، انتخاب شدند. این سه هنرمند در رشته‌های مختلف با ستایش شکوه بودن و زمان، هویت و خاطره، واقعیت و رویا ،هنر ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

 کمیسیونر ایران در بینال ونیز گفت: بر خلاف تصور رایج جامعه‌ی بین‌المللی هنر، درباره‌ی هنر ایرانی که عموما بر پایه‌ی عناصر و نقشمایه های محلی‌ست، این‌بار هر یک از این هنرمندان با روش خاص خود وجوه جهانی  و معاصر هنر ایرانی را عرضه خواهند کرد. 

مظفری اضافه کرد: محل پاویون ایران در شهر ونیز توسط موسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان برگزار کننده نمایشگاه ایران پس از چندین ماه بررسی و کارشناسی انتخاب شد و با توجه به امکانات موجود در یکی از بهترین نقاط شهر ونیز و نزدیک به میدان مشهور سن مارکو غرفه ایران دایر می شود که با توجه به موقعیت مناسب پاویون کشورمان در این دوره بخش بزرگتری از هنرمندان و مخاطبان این بینال از غرفه ایران دیدار و با هنر ایران آشنا خواهند شد.

 وی افزود: از بودن و سرودن آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میر‌عظیمی را به نمایش خواهد گذاشت و رضا عابدینی طراح گرافیک این رویداد است.

 رضا لواسانی متولد 1341 تهران است. او هنرمندی‌ست که در مدیوم‌های گوناگونی فعالیت دارد و چیدمان زندگی را به ونیز پنجاه و هشتم می آورد. لواسانی ساخت چیدمان زندگی را در سال 1391 آغاز و بیش از سه سال روی اجزای‌ مختلف آن کار کرد. او تعمداً خمیر کاغذ را انتخاب کرده که هم آثار ارزشمندی از بزرگان هنر ایران با استفاده از مدیوم پاپیه ماشه آفریده شده و هم به طور عینی و نمادین بر مفهوم بازیافت تاکید دارد. این اثر هنری روایتی شعرگونه است درباره‌ی شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان. شیوه‌ شگفت‌انگیز او در ارائه این اثر هنری، توصیف‌گر باور هنرمند به ارزشمندی زندگی‌ست که با امضای خاص او در  زیباشنایی به نمایش درآمده است. زندگی بر نمایش‌وارگی مجسمه و چیدمان تاکید دارد.

  سمیرا علیخانزاده  متولد 1346تهران و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. علیخانزاده با نگاهی به آینده خاطرات گذشته را یادآور می‌شود بعد از اولین نمایشگاه آثار نقاشی خود، دیگر هیچ‌گاه نقاشی نکرد و توجهش را در تولیدات هنری به سمت مدیوم جدید برد، مدیومی که از زمانه‌ خود بود. عکس‌های خانوادگی را به عنوان ماده‌ی خام کارهایش برگزید و با دست‌بردن در این تصاویر، ایده‌هایی درباره‌ی هویت و خاطرات را واکاوی کرد. با جدا کردن پرتره‌هایش از زمینه در عکس‌های قدیمی و قرار دادن آن‌ها روی توری فلزی، بیننده را به جستجوی روایتی تصویری به جای تنها نگاه‌ کردن به عکس سوق می‌دهد.

علی میرعظیمی هنرمند جوان، متولد 1363در اصفهان زندگی و کار می‌کند. میرعظیمی با گذار و تجربه در مدیوم‌های مختلف مثل سینما، نوشتار، هنر‌های تجسمی و … آثار هنری روایت‌گونه،‌ خود را می‌سازد. او با نگاهی  به نارسایی‌های زبان و رویا، چیدمانی کنشگر آفریده که ایده‌ی اصلی کار او مفهوم خواب و رویا، آموزش و مقایسه استعداد یادگیری زبان بین کودک انسان و فنچ‌ نابالغ است.

 کمیسیونر ایران خاطر نشان کرد: بینال هنر ونیز مهم­ترین رخداد هنرهای تجسمی در جهان تلقی شده و برخی به آن لقب المپیک هنر داده اند. این سازمان که قدیمی ترین دوسالانه جهان است، امسال در آستانه 116 سالگی، پنجاه و هشتمین دوره خود را برگزار می کند در هر دوره ی این دوسالانه، کشورهای جهان، مشارکت فعال داشته و غرفه خود را بر مبنای هنر معاصرشان به نمایش می گذارند. در کنار مشارکت ملی کشورها، رویدادهایی موازی نیز توسط هنرمندان و بنیادها و گالری ها در سطح شهر ونیز برگزار می شود.

  مدیر کل هنرهای تجسمی افزود: تا کنون پنجاه و شش دوره بینال ونیز برگزار شده که کشور ایران در هشت دوره آن شرکت داشته است. حضور ایران در این بینال دو دوره پیش از انقلاب اسلامی و شش دوره آن پس از انقلاب اسلامی بوده است.  پنجاه و هشتمین بینال ونیز از 21 اردیبهشت ماه مصادف با 11 می 2019 طور رسمی در  Fondaco Marcello  شهر ونیز ایتالیا گشایش می یابد و تا سوم آذر (24 نوامبر ) در ونیز برپاست. 

مظفری در پایان گفت: این نمایشگاه به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت بانک آینده برگزار خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها