نماینده یک شرکت توزیع و فروش آثار مستند در اروپا گفت: کیفیت برای ما بسیار مهم و جدی است و باور داریم که برخی از مستندهای حاضر در این جشنواره و بازار، آثار خوبی هستند و به طور جدی به فکر درج یکی دوتای آنها در کاتالوگمان هستیم.

لورنزو بنیتز کارشناس خرید شرکت تری باکس مدیا، در مورد فعالیت این شرکت و ماموریت خودش در جشنواره جهانی فیلم فجر به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: من در این شرکت، فیلم های مستند جدید را برای درج در کاتالوگمان جهت ارائه امتیاز و توزیع جهانی انتخاب می کنم. دفتر من در اسپانیا و دفتر مرکزی این شرکت در غرب آلمان است، که شرکتی فعال در حوزه فروش و پخش بین المللی فیلم های مستند سینمایی و تلویزیونی و همینطور سریالی است. ما در اروپا با تعداد زیادی از پخش های تلویزیونی ارتباط داریم و همینطور می توانیم مستندها را در اختیار نمایش دهنده های اصلی در اروپا و آمریکای لاتین و همینطور ایالات متحده، آمریکای شمالی و برخی کشورها در آسیا قرار دهیم. ضمن اینکه ما در برخی موارد به تولید مشترک هم می پردازیم. حتی ما به همکاری با پروژه های جدید و پیش فروش آنها برای به پایان رساندنشان هم علاقمندیم.

وی در مورد دفعات حضورش در ایران و میزان آشنایی اش با سینمای ایران گفت: این اولین باری است که به ایران می آیم و من سینمای ایران را بواسطه اصغر فرهادی و عباس کیارستمی و همینطور یکی دو فیلمی که توسط هنرمندان ایرانی خارج از کشور تولید شده اند می شناسم. بنابراین من سینمای ایران را در سال های زیادی دنبال کرده ام حتی از زمانی که خیلی جوان و حتی کودک بوده ام چرا که عادت به رفتن به جشنواره ای در اسپانیا داشتم که در آن فیلم های ایرانی به نمایش در می آمدند.

این خریدار حاضر در بازار سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: شیوه بیان داستان ها توسط کارگردانان ایرانی، داستان هایشان و روابط افراد در فیلم های ایرانی را دوست دارم؛ ضمن اینکه دوست داریم که بیشتر بدانیم و این همان دلیلی است که من به ایران سفر کرده ام تا اطلاعات بیشتری در مورد مستندهای ایرانی بدست آورم.

بنیتز در مورد نظرش در مورد این جشنواره گفت: به نظر من جشنواره جهانی فجر و بازارش بسیار جذاب هستند و در آن مذاکرات زیادی داشتم که تعداد زیادی از آنها را امکان پذیر و مناسب همکاری می دانم تا پروژه هایشان را در کاتالوگ خود قرار دهیم. بنابراین وقتی به اسپانیا برگردم و طی هفته بعد همه فیلم ها را تماشا خواهم کرد و تعدادی را انتخاب می کنم تا به مدیر بخش فروش دفتر مرکزیمان در آلمان ارائه کنم.

وی در مورد معیارهایش و نحوه انتخاب فیلم ها گفت: در نهایت مدیر فروش، دفتر مرکزی، گروهمان و من در آلمان در مورد اینکه کدامیک از آنها را انتخاب کنیم تا در کاتالوگ فروش بین المللی ما قرار بگیرد، تصمیم خواهیم گرفت. بنابراین کیفیت برای ما بسیار مهم و جدی است و باور داریم که برخی از مستندهای حاضر در این جشنواره و بازار، آثار خوبی هستند و به طور جدی به فکر درج یکی دوتای آنها در کاتالوگمان هستیم.

نماینده شرکت تری باکس مدیا در مورد مشتریان بالقوه آثار ایرانی و مستند گفت: ما فیلم های مستند را به شبکه های تلویزیونی، تلویزیون های کابلی، پلتفورم های دیجیتال، پروازهای هوایی و برنامه های آموزشی ارائه می کنیم و تنها گاهی اوقات هم اقدام به اکران آنها در سینماها می کنیم که البته این اتفاق به ندرت صورت می پذیرد؛ چرا که ما تنها بر روی مستند کار می کنیم و فروش مستندها و یا اکران سینمایی آنها سخت تر از فیلم های داستانی  سینمایی است.

وی در مورد احتمال نمایش فیلم های ایرانی در سینماهای کشور ها گفت: من فکر می کنم برخی از از مستندهای به نمایش در آمده در این جشنواره، برای ارائه به جشنواره های خارجی خیلی خوب هستند و برخی از آنها هم برای شبکه های تلویزیونی، که ما با مطالعه هر کدام از فیلم ها منتظر میمانیم تا ببینیم در ماه های پیش رو برای آنها چه اتفاقی خواهد افتاد.