سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره ادغام جشنواره جهانی و ملی فجر، توقیف فیلم رحمان 1400 و صادر نشدن حکم ریاست حسین انتظامی سخن گفت.

 به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر پنج شنبه 5 اردیبهشت ماه با حضور در پردیس چارسو، از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بازدید کرد.

صالحی درباره حکم رسمی حسین انتظامی به عنوان رییس سازمان سینمایی گفت: سرپرست از لحاظ اختیارات، میزان پرداختن به کارها و وظایف همانند رییس است. آقای انتظامی به لحاظ حقوقی و کاری مشکلی نداشته و همان طور که قبلا مطرح کرده بود زمانی می‌خواست که به جمع‌بندی برسد و امیدوارم هم ما و هم ایشان به نتیجه نهایی برسیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات در بخش‌های مختلف سازمان سینمایی توضیح داد: چندین نکته در این موضوع از سال های قبل مورد تاکید بوده و الان هم به صورت جدی تعقیب خواهیم کرد. نوع توزیع بودجه سازمان سینمایی بخشی قابل توجه برای حمایت و تولید است و در این مورد برآوردی که وجود دارد این است که حدود ۳۰ درصد حمایت از تولید به ۵۰ درصد ارتقا پیدا کند. کوچک سازی و چابک سازی سازمان سینمایی نیز از نکات دیگر مدنظر ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره عملکرد شورای پروانه نمایش و ساخت نیز بیان کرد: هدف ما کم کردن فاصله بین صدور پروانه ساخت و نمایش است. همچنین تاکید من و سازمان به شورای پروانه ساخت این است که در عین کم نشدن دقت، زمان را از دست ندهیم به گونه‌ای که کارگردان و سرمایه گذار در یک زمان روشن‌تری بتوانند به هدف شان برسند.

وی در پاسخ به سوالی که درباره تخلف فیلم سینمایی رحمان 1400 و توقیف این فیلم به خبرنگاران گفت: در جریان کامل حواشی پیش آمده برای این فیلم نیستم اما ما مسیر حرفه ‌ای را طی می کنیم و حرفه ای بودن هم این است که مقررات اکران با دقت رعایت شود چراکه همین موضوع اعتمادسازی می کند.

صالحی در پایان درباره ادغام دو جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر اظهار کرد: جشنواره جهانی فجر از زمانی که به صورت جداگانه برگزار شد موافقان و مخالفانی داشته است اما این سسیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است که اینگونه برگزار شود و امسال هم چهارمین دوره آن برگزار شد و تغییری در این سیاست به وجود نیامده است.