برنامه های سال ۱۳۹۸ مجموعه تئاتر شهر در نشست رسانه ای مدیر آن تشریح شد.

  به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری موج، نشست رسانه ای مدیر مجموعه تئاتر شهر صبح امروز سوم اردیبهشت ۹۸ با حضور سعید اسدی رییس و جعفریان مدیر روابط عمومی مجموعه برگزار شد.

در ابتدای این نشست سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر گفت: این مجموعه محور تولید حرفه ای تئاتر ایران است و از ارزشهای تاریخی خود برخوردار است. این مکان تبدیل به نماد تئاتر ایران و یادآور آن، برای هر کسی که علاقمند دیدن تئاتر حرفه ای است، شده است.

وی افزود: در سال ۹۸ شاهد تغییراتی هستیم که بخشی از برنامه بلند مدت پنج ساله ای است که من در تعامل با معاونت هنری وزارت ارشاد از سال گذشته آغاز کردم.

اسدی در ادامه اظهار داشت: در این جا دو محور فعالیت، شامل اجراها و رویدادها صورت می گیرد. امیدواریم با تعدد سالنهایی که داریم و بازسازی که در برخی از آنها صورت گرفته به ارائه خدمات بهتری بپردازیم.

وی تاکید کرد: برجسته کردن اولویت فرهنگی بر اولویت تجاری با توجه به اینکه اینجا مهمترین مرکز دولتی تئاتر است برای ما اهمیت ویژه دارد. گرچه تئاترهای با کیفیت قطعا با اقبال عمومی و اقتصادی روبرو خواهد داشت.

در ادامه اسدی تشریح کرد: یکی از سالنهای کوچک ما که به پلاتو اجرا مشهور شده بود به کارکرد پیشین خود باز خواهد گشت و به کارگاه نمایش تبدیل می شود که با انتشار فراخوانی رویکرد پژوهش محور آن را مطرح خواهیم کرد.

وی افزود: در واقع آنچه در تاریخ تئاتر شهر وجود داشته پروژه قشقایی با فراز و نشیب هایی بوده که در کارگاه نمایش ما خودمان را به همان تاریخ متصل کنیم. که بر این اساس گروه های متقاضی می توانند ارائه هایی را در همین سالن در سالن چارسو، قشقایی و سایه همان روند همیشگی پیگیری خواهد شد.

اسدی ادامه داد: نمایش نامه خوانی ها و فعالیت های که از بیرون سفارش می شده در پلاتو اجرا اتفاق می افتاد اما در سال ۹۸ هر آنچه که مبتنی بر پژوهش است در فضاهای طرح کارگاه نمایش انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بهسازی درونی تئاتر شهر روابط عمومی ماموریت های جدیدی خواهد داشت و جدای از فعالیت رسانه ای به فعالیت های تبلیغی هم خواهد پرداخت و حتی امیدواریم که بیلبورد مقابل تئاتر شهر به تلویزیون شهری تبدیل شود.

اسدی افزود: از سوی دیگر نام این بخش به ترکیبی از ارتباطات، فعالیت های فرهنگی و آموزشی تغییر خواهد کرد. ذیل این عنوان به معرفی ترجمه های جدید، برگزاری پنل های تخصصی و ورکشاپ های تخصصی که پیش از این در فضاهای جشنواره ای برگزار می شد؛ خواهد پرداخت.

وی ادامه داد: محتوای مکتوب و تصویری که از این ورکشاپ ها تولید می شود در اختیار دیگران می گذاریم. در عین حال برای دانش افزایی و توان افزایی پرسنل و مخاطبان و تماشاگران برنامه هایی داریم. در همین زمینه میز نقد در تئاتر شهر برگزار می شود. تئاتر شهر می تواند فرصت تعامل بین هنرمندان، مخاطبان و منقدان را فراهم کند.

اسدی در ادامه خبر از افزایش فعالیت رسانه ای داد و گفت: برای هر اجرایی یک نشست رسانه ای برگزار خواهیم کرد تا آثار بهتر معرفی شوند.

وی در ادامه افزود: در تعامل با معاونت هنری برای استقلال نسبی تئاتر شهر طی یک برنامه پنج ساله برنامه هایی داریم. برای تحقق چشم انداز آینده ما که تغییر رویکرد از سالن داری و عرضه امکانات به تولید اثر باید برنامه هایی برای کسب بودجه و دعوت از هنرمندان حرفه ای طراحی کرده ایم و در دل این مجموعه دفترهای متعددی تاسیس شده اند. یکی از این دفاتر، دفتر ارزیابی هنری است که به بررسی پیشنهادات و نظارت بر تولید برخی آثار نظارت خواهد داشت.

وی ادامه داد: دفتر تولید و جذب منابع دولتی و غیر دولتی و ایجاد زمینه اسپانسرینگ خصوصی و جذب سرمایه های خصوصی برای رونق تولید دفتر دیگری است که به زودی تاسیس خواهد شد.

در ادامه این فعالیت ها، تورهای تئاترهای تولید شده در تئاتر شهر در ایران و حتی خارج از کشور را برنامه ریزی و اجرا خواهد شد که می تواند تحولی در فضای تولید ما در زمینه فرهنگی و تنوع اثر ایجاد خواهد کرد.

اسدی در ادامه از تغییر ساختاری دیگر خبر داد و گفت: مدیریت انسانی و اداری جدا شده و یک معاونت اجرایی درون تئاتر شهر ایجاد خواهد شد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر افزود: علاوه بر سالنهایی که اجرا ها را داریم اجراهای محیطی درون و بیرون این مجموعه احیا خواهد شد و تئاتر شهر بر تولید آنها نظارت بیشتری خواهد داشت که بخشی از سیاست نقش آفرینی در ساماندهی محیط پیرامون تئاتر شهر است. به جای حضور بساط گستران غیر فرهنگی درصدد ایجاد محیطی فرهنگی تر هستیم. به نظر می آید این فضاها سامان دهی شده و به عرضه محصولات هنری اختصاص یابد گذر فرهنگی بهتری در اطراف مجموعه خواهیم بود. اجراهای کافه ای تئاتر شهر را هم احیا خواهیم کرد.

وی سپس به تعمیرات تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: یکی کارهایی که در ابتدای حضورم بر روی بهسازی امکانات و نوسازی سازه این بنای ملی و تاریخی و به روز رسانی آن صورت گرفت. بخشی از تامین هزینه ها از توان ما ارشادی ها خارج است اما در دفتر طرح های عمرانی و همینطور معاونت مالی وزارت خانه بخشی از بودجه مصوب و تخصیص نیافته سال ۹۶ به سال ۹۷ منتقل و برای تعمیر ماشینری سالن اصلی، قراردادی با یک شرکت دانش بنیان بسته شد.

اسدی افزود: تلاش کردیم بدون تعطیلی سالن اصلی به شکل تدریجی از پاییز سال گذشته تا امروز بخشی از این کار انجام شده اما برای ادامه کار از ۱۵ اردیبهشت تا پایان کار این شرکت سالن اصلی تعطیل خواهد بود. برخی از تجهیزات ماشینری تعمیر و برخی دیگر تعویض خواهد شد و با تضمین و نظارت با تکنولوژی روزآمدی روبرو خواهیم شد. البته قولی برای پایان این تعمیرات نمی توانیم بدهیم اما امیدواریم که تا نیمه دوم این سالن فعال شود. صندلی های این سالن هم در پروسه بهسازی تعویض خواهد شد.

وی ادامه داد: صندلی های سالن چارسو هم تعویض شده و بزودی یک به سازی هم در این سالن خواهیم داشت. خریدهایی برای نور و صدای این سالن انجام شده و به زودی نصب خواهد شد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر ضمن اینکه از نگرانی اش در زمینه حفظ حریم و بنای تئاتر شهر سخن گفت در خصوص تعامل با هنرمندان و پذیرش طرح های آنهاهم گفت: پیش از این هنرمندان عادت داشته اند که مستقیما با مدیر تئاتر شهر ملاقات کنند و تمام جزییات را کارشان را توضیح دهند و من در اوایل حضورم به یک میرزا بنویس تبدیل شده بودم. ما برای جلوگیری از این مسئله از هنرمندان خواستیم پروپوزال و سابقه کاری شأن را ارائه دهند. در سال گذشته و قبل تر از آن سیصد پیشنهاد داشتیم که نود تای آنها پذیرفته شدند و سایر آنها نه اینکه رد شده باشند بلکه در اولویت سال ۹۸ قرار نگرفتند. براساس قانون متون باید به تصویب شورای ارزشیابی و نظارت برسد و پس از آن ما یک تفاهم نامه داخلی با آنها امضا خواهیم کرد. در این تفاهم نامه بندی اضافه شده که اگر گروهی در کمتر از چهل و پنج روز مانده به اجرا به هر دلیلی کارش را کنسل کند برای دو سال محروم می شود. این بند برای جلوگیری از خالی ماندن سالن است چرا که ما امکان تامین تئاتر با کیفیت در زمان کم را نداریم.

وی تصریح کرد: البته سال گذشته بابت اتفاقاتی که افتاد من تا حدی دچار مشکل و تاخیر در پاسخ به هنرمندان هم شدم؛ اما در سال جدید قول می دهم که در کمتر دو هفته از پذیرش یا عدم پذیرش طرح ها خبر خواهیم داد و در صورت پذیرش متن را خواهیم خواست و همه چیز به صورت مکتوب انجام می شود تا با تغییر احتمالی افراد بی نتیجه نماند.