نمایشگاهی ازگنجینه موزه ننه مکرمه نقاش خود آموخته مازندرانی برای نخستین بار روز جمعه 23 فروردین در گالری کاما به نمایش در می آید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی گالری کاما، نمایشگاهی از گنجینه موزه مکرمه، با نمایش لوازم شخصی مکرمه و 30 اثر  شامل اولین و آخرین نقاشی این هنرمند خودآموخته در گالری کاما برپا می شود. 

علی بلبلی هنرمند نقاش و فرزند مکرمه قنبری درباره نمایشگاه مکرمه در گالری گاما گفت: نمایشگاه مکرمه امسال متفاوت برگزار می شود، مکرمه پس از یکسال که نقاشی را شروع کرد بر روی در و دیوار و وسایل منزل نقاشی می کرد به همین دلیل خانه وی به موزه تبدیل شده است؛ در این نمایشگاه برای اولین بار لوازم شخصی مکرمه در گالری کاما به نمایش در می آید؛ در این نمایشگاه یک اتاق را به شکل خانه مکرمه بازسازی کرده ایم تا مخاطب با این فضا بتواند به عمق آثار این هنرمند پی ببرد.

وی افزود: در این نمایشگاه برای نخستین بار 30 اثر از این هنرمند به دیوار می رود ، همچنین اولین اثر نقاشی مکرمه بر روی سنگ و آخرین اثری که این هنرمند قبل از مرگ کشیده است به نمایش در می آید.

نمایشگاه آثار نقاشی ننه مکرمه

ننه مکرمه ؛ مکرمه قنبری در سال 1307 در روستای دریکنده بابل متولد شد، از کودکی به نقش و نگار علاقه داشت ولی تا سن 67 سالگی به دلایل شرایط مشقت بار زندگی به نقاشی روی نیاورد. وی پس از مرگ همسرش و وقتی تنها گاوش به فروش می رود، به نقاشی روی می آورد. اولین نمایشگاه آثار نقاشی این هنرمند خود آموخته در سال 1374 در گالری سیحون برپا شد و سپس نمایشگاه های دیگری از این هنرمند در همین گالری برپا شد، پس از کسب شهرت مکرمه از سوی بنیاد پژوهشهای زنان کشور سوئد به عنوان زن سال 2001 میلادی جهان شناخته شد و در سال 1381 نیز به عنوان زن سال ایران لوح از ریاست جمهوری وقت لوح تقدیر دریافت کرد، ننه مکرمه در آبان ماه  سال 1384 درگذشت.

گفتنی است، نمایشگاه نقاشی مکرمه از 23 فروردین تا 3 اردیبهشت در گالری کاما برپا می شود، علاقمندان برای حضور در این نمایشگاه می توانند به آدرس خیابان پاسداران، گلستان دهم پلاک 44 طبقه دوم گالری کاما مراجعه کنند.