جزییات هفته هنر انقلاب و نحوه انتخاب افراد و رویدادهای برگزیده در یک نشست خبری اعلام شد.

 به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور محمد زرویی نصرآباد دبیر اجرایی و مجدالدین معلمی دبیر هنری این رویداد برگزار شد.

در ابتدای این نشست معلمی در مورد معیارهای انتخاب چهره هنری انقلاب در سال گذشته گفت: انقلابی بودن،جریان سازی اجتماعی، دربرگیری عمومی معیارهای انتخاب چهره هنری بوده اند. به دلیل اینکه هنوز بازخورد کامل جامعه یک هیات صد نفره از پیشکسوتان و مدیران ارشد فرهنگی هنری انتخاب افراد را به عهده داشته اند که امسال برای اولین بار نامشان اعلام شد. این هیات صد نفره پنج نفر را ازبین چهارده کاندیدا را در مرحله اول انتخاب کرده‌اند و در اختتامیه هفته انقلاب یک نفر را به عنوان چهره هنری انقلاب معرفی خواهد شد.

وی در ادامه چهارده کاندیدای اولیه این دوره چهره هنری انقلاب را معرفی کرد و گفت: محمدعلی باشه آهنگر، هدایت الله بهبودی کتاب زندگی حضرت امام با عنوان الف لام خمینی، ابراهیم حاتمی کیا بابت کارگردانی فیلم سینمایی به وقت شام، کوروش زارعی بابت کارگردان مثل ماهی در خاک و نمایش خورشید از حلب تولید می کند که در شهر حلب و دمشق سوریه تولید و اجرا شد.محمدعلی سیار، به عنوان ترانه سرا و نیلوفر شادمهری به دلیل نگارش کتاب خاطرات سفیر که تنها در سال گذشته سی و هشت بار چاپ شد.

وی افزود: مهناز فتاحی نامزد دیگر این عنوان است و همینطور پیام فضلی نژاد به دلیل تولید برنامه پربیننده شوکران در این لیست قرار دارد. کاظمی، مسعود نجابتی، فاضل نظری، مهدی نقویان کارگردانی مستندهای متعددی همچون خارج از دید و وحید یامین پور نامزدهای دیگر این عنوان هستند که نامشان برای هیات انتخاب ارسال شد.

معلمی تصریح کرد: هیات انتخاب از این میان پنج نفر را شامل رضا امیرخانی، هدایت الله بهبودی، ابراهیم حاتمی کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان انتخاب کردند که به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

وی افزود: ما برای اولین بار شش رویداد را هم به عنوان رویداد برگزیده هفته هنر انقلاب معرفی کرده ایم که خانه طراحان انقلاب اسلامی، هیات هنر، کلاس های آقایان مجید شاه حسینی و شهاب مرادی و برنامه ثریا به عنوان کاندیداهای اولیه این بخش معرفی شده اند.

معلمی سپس اعلام کرد: از این میان مجموعه خانه طراحان انقلاب اسلامی، هیات هنر و کلاس های آقای شهاب مرادی به دور نهایی راه پیدا کرده اند که چهره و رویداد منتخب را در اختتامیه معرفی خواهند شد.

دبیر هنری هفته هنر انقلاب در ادامه گفت: امسال برای اولین بار چهره هنری انقلاب استانی هم در هر استان معرفی خواهد شد.

در ادامه زرویی نصرآباد گفت: آیین غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا و هنرمندان شهید هر استان و ملاقات با نماینده ولی فقیه در هر استان در روز اول این هفته برگزار می شود. در عین حال برگزاری ورکشاپ های متعدد هنری و ادبی و شب های شعر و خاطره در هر استان برگزار خواهد شد.

وی افزود: وزارت کشور به همه ارگان ها و نهادهای فرهنگی و هنری به صورت دستوری همکاری و مشارکت در هفته هنر انقلاب را ابلاغ کرده است. همه این نهادها در هر استان به عنوان هیات انتخاب نسبت به بررسی و معرفی کاندیداهای چهره هنر انقلاب در هر استان و انتخاب فرد نهایی اقدام کرده اند. در تهران با هفته هنر، غبارروبی مزار شهید آوینی که فردا صبح انجام خواهد شد آغاز می شود. فردا بعد از ظهر مراسم افتتاحیه رسمی در تالار اندیشه با معرفی ۲۶ هنرمندی که آثاری در حوزه هنری تولید کرده و در جشنواره های معتبر خارج از حوزه مقام آورده اند تقدیر خواهد شد. در عین حال از غلامعلی طاهری، نادرطالب زاده و ... هم به دلیل آثار و خدماتشان تقدیر خواهد شد.

دبیر اجرایی هفته هنر انقلاب در مورد برنامه های دیگر این هفته افزود: شب شعر، پنل موسیقی چهل سال انقلاب، نمایش شش فیلم منتخب جشنواره فیلم فجر شامل رد خون، دیدن این فیلم حرم است، قصر شیرین، شبی که ماه کامل شد، بنیامین و ۲۳نفر, اجرای تئاتر خیابانی و صحنه ای در نقاط مختلف شهر از جمله برنامه های این هفته است.

زرویی تصریح کرد: به دستور شهردار تهران قرار بود که در سطح شهر گنجینه آثار تجسمی هنر انقلاب در قالب یک شهر یک گالری به نمایش درآید که ظاهراً سازمان زیباسازی اولویت های دیگری داشته و با این اتفاق همکاری نکرده است.

وی ادامه داد: عکس های حسین ولایتی در خانه عکاسان شامل عکس های اتفاقاتی از چهل سال انقلاب به نمایش در می آید. سوره مهر هم یک نمایشگاه از نود جلد کتاب با زبانهای مختلف برگزار خواهد کرد.

زرویی افزود: هفت ویژه برنامه و صد آیتم موشن گرافیک با موضوع هنر متعهد از شبکه های سیما پخش خواهد شد.

وی اعلام کرد: اختتامیه روز دوشنبه هفته آینده در سالن سوره برگزار خواهد شد.

معلمی در انتها به مشارکت هنرمندان در کمک به سیل زدگان اشاره کرد و گفت: فراخوانی داده ایم تا هنرمندان برای حضور در یک حراج هنری برای کمک به سیل زدگان آثاری را ارسال کنند که بیش از سه برابر آثاری که برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه ارسال شده بود به دست ما رسیده است. در عین حال یک کنسرت هم با خوانندگی اشکان رهگذر با همین هدف در هفته هنر برگزار خواهد شد که از عموم علاقمندان برای حضور در این دو رویداد دعوت می کنیم.