بیست و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند هات‌داکس از ٥ تا ١٥ اردیبهشت ١٣٩٨ در شهر تورنتو کانادا برگزار می‌شود و مستند بلند دلبند ساخته یاسر طالبی در بخش مسابقه ویترین جهان این جشنواره معتبر روی پرده می‌رود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند دلبند به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی الهه نوبخت در نهمین حضور بین‌المللی خود، به بخش رقابتی ویترین جهانجشنواره هات‌داکس کانادا راه یافت.

جشنواره هات‌داکس کانادا، مهمترین و بزرگ‌ترین رویداد فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این جشنواره که یکی از مهمترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید فیلم مستند در جهان پایه‌گذاری شده و هر سال بیش از ٢٠٠ فیلم در این رویداد به نمایش گذاشته می‌شود و حدود ٢٠٠٠ مستندساز ، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده فیلم مستند از سراسر جهان در جشنواره حضور پیدا می‌کنند.

گفتنی است که دلبند از معدود مستندهای ایرانی است که حضور در جشنواره‌های معتبر ایدفا، برلین و هات‌داکس را تجربه می‌کند.

این فیلم هم‌اینک در بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی استانبول ترکیه هم حضور دارد که از دیروز –شانزدهم فروردین‌ماه- در کشور ترکیه گشایش یافت و تا بیست و ششم فروردین‌ماه ادامه خواهد داشت.

در این جشنواره، مستند دلبند با آثار سینمایی که برگزیده‌ جشنواره‌های کن، برلین، تورنتو، کارلووی‌واری و از کشورهای فرانسه، بلژیک، سوئد، آرژانتین، برزیل، ایتالیا، آمریکا، روسیه، لیتوانی هستند، به رقابت می‌پردازد. در بخش اصلی جشنواره استانبول، دو مستند بلند و ده فیلم سینمایی حضور دارند.

دلبند قصه‌ دلدادگی و ارتباط یک زن کهنسال مازنی است که به تنهایی با گله‌ گاوهایش در ارتفاعات جنوب شرقی البرز روزگار می‌گذراند.

این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است که پخش بین‌المللی این فیلم را نیز برعهده دارد.